Seinäjoki tilastoitiin taannoin Suomen vetovoimaisimmaksi kaupungiksi. Nyt on samaan päästy myös rokkimusiikin saralla:
http://yle.fi/uutiset/viihde/2011/04/seinajoki_on_suomen_paras_rokkikaupunki_2506478.html
http://yle.fi/uutiset/viihde/2011/04/seinajoki_on_suomen_paras_rokkikaupunki_2506478.html
Vastaukset 25
Vanhimmat
Seinäjoki on ollut ykkönen myös ms-, diabetes- ja kolarointitilastoissa. Nyt lienee ykköspaikka tiedossa myös katuväkivaltatilastoissa ja nuorten huumeiden lisääntymismäärissä. Viime vuoden alkupuolella Seinäjoki oli ykkönen rattijuoppotilastoissa. Kaupungin vetovoimaisuustilastokin perustuu luonnon syklisyyteen. Välillä oltiin auringonlaskun maakunta, nyt auringonnousun, arvaa mitä on tiedossa sen jälkeen: aurinko on laskemassa, tietysti. Tilastoja pitää osata myös lukea, objektiivisesti ja kokonaisvaltaisesti. Jos Seinäjoki on ykkönen jossain hyvässä, löytyy kuitenkin enemmän niitä tilastoja, joissa ollaan ykkönen pahassa. Yhden tilaston tietoon luottaminen on harhaanjohtavaa. Tuudittautuminen johtaa hyvän kokonaiskehityssuunnan pysähtymiseen.
Kaiken lisäksi Seinäjoki on niin epäviihtyisä ja ruma asuinpaikka, ettei sitä muuksi muuta millään tilastoilla.
tiedoksi ettei kaupunki oo kelvoton ellet ite oo velttouden tai muun pettymyksen takia ite saanu. Hieno mesta jos on ite asialla eikä oota että pillu tai jotai tuodaan suoraan omaan sänkyyn
Saisko linkkejä ja lähteitä näihin tilastoihin?
Kaikista on paikallisessa Ilkka-lehdessä ollut juttuja. Etelä-Pohjanmaan terveyskeskus varmaan antaa luotettavimmat tiedot sulle noista sairastamisista. Hesari kirjoitti auringonlaskun maakunnasta. Rattijuoppotilstoista oli viime keväänä juttu iltapäivälehdessä, jossa EePee jyräsi muut.
Tässä helposti löytyneet linkit:
http://www.ms-vaasa.fi/ms-tauti
http://www.hammaslaakariliitto.fi/suun-terveys/terveyden-edistaeminen/hankepankki/esimerkit/pohjanmaa-diabetes/
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Seinäjoella kolaroidaan eniten/1135242340251
sähän annat meille täällä väärää informatiota!!Toi kolarointi tilasto on vuodelta 2008!ehkäpä tilanne muuttunt ku väkiluku on lisääntynyt yhdistymisien myötä ;)
löytyhän hieman tuoreempikin uutinen...
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=557050&Title=Sein%E4joki+kolaritilaston+nelj%E4s
MS-Tautien normaali korkeampi määrä pohjanmaan väestössähän nyt on jo vanha ja kauan tiedetty juttu.
eli kesä on tulossa taas metelin kera. pari kuukautta seinäjoella asuneena voin sanoo et ei oo häävi paikka, ja kohta on edessä muutto takas sinne mistä oon tullutkin.
jaha lapualaiset ja kauhajokiset on päässyt haukkumaan sjokea ;) no kolari hommat ymmärtää jos muualta tulevat tänne ja heillä tapahtuu kolari niin sjoen tilastot kaunistuu ;) ja kun nuo lasketaan suhteutettuna asukasmäärään niin ;)
ps jos ei tykkää asua sjoella silloin pitää muuttaa pois :) sinne missä tykkää olla.
eikä valittaa ;)
ai niinkö? ;) onkohan vaan näin? :) jaa miten suhteutettuna? ;);) ja ;) mitä hyvää seinäjoessa on?
Kaikkein tärkein ykköspaikka on vieä mainitsematta: lihavuustilastoissa ykkösenä on jo kauan keikkunutEtelä-Pohjanmaa. Sumen lihavimmat miehet ja toiseksi? lihavimmat naiset. Tästä syystä varmaan johtuvat myös tautisuus ja kolaritilastot. Ylisuuri määrä rasvaa jämähdyttää elintoimintoja ja se näkyy kuulemma myös mm. reagointinopeudessa liikenteessä.
Höpsistä! Sosiologian oppikirjojen mukaan (Ranta) Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan maakunnat ovat Suomen henkisesti ja fyysisesti terveimmät maakunnat. Näissä maakunnissa tehdään myös vähiten henkirikoksia ja itsemurhia.
Nuo "lihavuuserot" (painoerot) eri maakuntien kesken ovat hiuksenhienot. Sekin voidaan selittää sillä, että näissä maakunnissa on keskitasoa hieman pitempiä ihmisiä.
Myös kolaritilastoissa erot ovat marginaaliset. Eniten kolareita sattuu Maarianhaminassa, Seinäjoella, Pietarsaaressa, Loimaalla (järjestystä en muista). Ja kas kummaa, suurin autotiheys/asukas on Maarianhaminassa, Seinäjoella, Pietarsaaressa, Loimaalla jne. Eli jos esim. Seinäjokisilla olisi vain yksi auto niin Seinäjoki olisi melkoisella varmuudella Suomen liikenneturvallisin paikkakunta.
Tilastot ovat niinkuin ne luetaan. Jokainen tulkitsee niitä omista lähtökohdistaan. Harvempi osaa nähdä tilastojen taakse, pintaa syvemmälle.
Tulee mieleen tilasto josta ilmeni, että naiset ovat parempia autokuskeja kuin miehet, koska aiheuttavat vain n.30% kaikista kolareista. Tutkimuiksessa jäi huomioimatta, että miehet tekevät lähes 80% kaikista ajokilometreistä.
"Tulee mieleen tilasto josta ilmeni, että naiset ovat parempia autokuskeja kuin miehet, koska aiheuttavat vain n.30% kaikista kolareista. Tutkimuiksessa jäi huomioimatta, että miehet tekevät lähes 80% kaikista ajokilometreistä."
Tämä mieleenjuolahdus on täyttä puppua. Ajetut kilometrit huomioonottaen miehet ajavat huomattavasti enemmän kolareita kuin naiset ja miesten joukosta erottuu vielä erityisen vaarallinen joukko, alle 25 vuotiaat miehet.
Taidat itse olla sitä puppua!
Alle 25 vuotiasta pojista omistaa moninkertaisesti mopoja, moottoripyöriä ja autoja tyttöihin verrattuna. Nyt kun nuo mopoautot ja mopot ovat lisääntyneet tyttöjenkin keskuudessa, he aiheuttavat enemmän kolareita kuin pojat. Eihän tästä ole kauaakaan kun asiasta oli juttua tiedoitusvälineissä.
Miesten kolareita aiheutavat usein nuo pitkänmatkan rekkakuskit, taksikuskit ym., jotka väsyneinä tekevät ajojaan.
Ajokilometrejä ja ajon raskautta ei oltu tuossa taannoisessa "tutkimuksessa" huomioitu.
keskittää kaikki EP:n asukkaat seinäjojeelle nottaa saatais kansanedustajien vetovoimaluku suuremmaksi sjoki=1 vaasa=4
Suomessa noin 6 000 henkilöä sairastaa MS-tautia. Vaikka MS ei suoraan ole perinnöllinen, arvioivat eräät tutkijat että viikinkien geeniperimällä on vaikutusta taudin esiintymiseen Pohjolassa sekä Koillis-Skottlannissa, jossa viikinkien merkitys alueen väestön kehitykseen on ollut suuri. Uusimpien tutkimustulosten mukaan näyttää perintötekijöillä olevan suurempi merkitys taudin alueelliseen esiintymiseen Suomessa kuin mitä on aikaisemmin oletettu. MS-tautia esiintyy paljon Pohjanmaalla, Satakunnassa Eura- ja Kokemäenjokien latva-alueilla ja Uudenmaan koillisosissa. Etelä-Pohjanmaalla MS-tautiin sairastuneita on kaksikertaa enemmän kuin maassa keskimäärin. Tutkijat arvelevat, että Etelä-Pohjanmaan MS-potilailla on rikastunut geenimuotoja. Näyttäisi siltä, että alueelle on siirtynyt harvalukuisen alkuperäisväestön mukana geenejä, jotka altistavat sairastua MS-tautiin. Sukupolvien aikana geenimuunnos on rikastunut alueilla, jonne on muuttanut melko vähän uusia ihmisiä. Kyrönmaalle ihmisiä on muuttanut 1200-luvulla varsinkin Eura- ja Kokemäenjokien yläjuoksuilta, alueilta, jossa MS-tautia esiintyy harvinaisen runsaasti. Tiedetään, että yhteydet Eura-ja Kokemäenjokien yläjuoksujen alueiden asukkailla ja viikingeillä olivat tiiviit noin 1000 vuotta sitten. Myös muualla Eurooppa on todettu yhteyksiä MS-taudin esiintyvyydellä ja viikinkiasutuksella. Erittäin selvästi näkyy yhteys Koillis-Skottlannissa, jossa on ollut paljon viikinkejä ja MS-tautia esiintyy yhtä runsaasti kuin Kyrönjokilaaksossa. Kyrönjokilaaksossa MS:ää esiintyy kaksi kertaa useammin verrattuna muuhun Suomeen.
.
Linkki unohtui:
http://www.ms-vaasa.fi/ms-tauti
Hyvä paikka tämä on jos löytää oman lokeronsa. Tai sanotaanko näin että sitä sun omaa paikkaa ei kukaan tule valmiina antamaan vaan sellainen pitää rakentaa. Kun oma paikka Seinäjoella on rakennettu niin täällä viihtyy.
Mikäli joku ei tiedä mikä on oma paikka pitää sisällään niin mäpäs selitän:
- Asunto/koti missä viihtyy
- Kaverit
- Harrastukset
- Työ
- Perhe
= "OMA LOKERO YHTEISKUNNASSA"
Edellämainitut kohdat kun ovat balanssissa niin johan täällä viihtyy vaikka Seinäjoki onkin visuaalisesti ruma betonilouko :) Se on täysin toisarvonen asia.
jos:
asunto järven rannalle
kaevit pitäs olla sivistyneitä
harrastu ooppera
työ lentäjä
perhe se kyllä on
Joo seinäjoen kaupunki ei ole kaunis mutta ympäroiva luonto on.
Parast seinäjoen seudussa on mielestäni luonto. Hienoja peltomaisemia ja tietysti kyrönjoen varsi ja kyrönjokilaakso.
Seinäjoen törnävän alue on myös erittäin kaunis ja viihtyisä kesällä. Seinäjoella on myös erinomaiset liikuntamahdollisuudet.
Seinäjoki on tehokkain hajottamaan äänensä kaikille mahdollisille vaaliehdokkaille.
Ei pääse millään kukaan läpi.
Vaasa osaa keskittää äänensä.
Eiköhän se ole ihan puolueidein käsissä eikä seinäjoen.
Sitäpaitsi onko sillä väliä mistä ne edustajat on. Nykypäivän poltiikka ei ole, eikä saa enää olla mitään kotiseutu kähmintää.
seinäjokikähmintää se saa olla
Mitäs se semmonen on?