Mua naurattaa, kun demarit nyt on muka touhottavinaan oikeudenmukaista verotusta. Miksi demareiden temput hallituksessa viimeksi olivat ihan päinvastaista.
Heinäluoma alensi pääomatulojen verotusta, poisti kokonaan varallisuusveron ja teki mahdolliseksi verottomat osingot.
Sak:n mukaan verovapaita osinkoja jaetaan peräti 1,9 miljardia euroa. Kuuluuko tästäkin kiitos demareille ja Heinäluomalle?
Yritys- ja pääomatulojen verouudistus tuli voimaan kun Heinäluoma Sdp:stä heilutteli tahtipuikkoa.
Heinäluoma alensi pääomatulojen verotusta, poisti kokonaan varallisuusveron ja teki mahdolliseksi verottomat osingot.
Sak:n mukaan verovapaita osinkoja jaetaan peräti 1,9 miljardia euroa. Kuuluuko tästäkin kiitos demareille ja Heinäluomalle?
Yritys- ja pääomatulojen verouudistus tuli voimaan kun Heinäluoma Sdp:stä heilutteli tahtipuikkoa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kukaan yksittäinen puolue ei tee sellaisia ratkaisuja yksin vaan kaikki liittyy aina laajempiin kokonaisuuksiin, oli sitten kyse mistä tahansa asiasta.
Demarit aina mukana, kun sortoa tehdään..
ÄLÄ usko Demaria! Niillä loistaa vain vallankiilto silmissään ja kova on kiima päästä päsmäröimää Suomea ja suomalaisten verotusta.
Demarieliitti haluaa vain täyttää taskunsa eliitin eduilla ja köyhdyttää työtätekevää kansaa. Älä siis äänestä Demaria. Se vie tämän kansan tuhoon....
Hei juntti, naura vaan
Otahan selvää asioista ennen kuin kirjoittelet tänne. Pääomatulot ja ansiotulot eriytettiin Ahon hallituksen aikaan. Varallisuusvero poistettiin kun Vanhanen oli luvannut Tes neuvottelujen alla työnantajille sen poistamisesta. Myös verovapaat pääomatulot olivat pääsääntöisesti Ahon hallituksen aikaansaannoksia.
Ennen Vanhasen kakkosta Suomen talous oli 3 milj ylijäämällä ja nyt 8 milj. alijäämällä.
Kun tunnut olevan aikamoinen juntti, niin selvyydeksi kerron että Ahon hallitukseen kuuluivat kepu, kok, rkp, skl
Samalla mitalla takaisin. Pääomatuloverouudistus tuli voimaan 2004. Heinäluoma alensi pääomatuloverotusta 29:stä 28:.an. Poisti varallisuusveron rikkailta ja teki mahdolliseksi verovapaat osingot.
Otappa selvää asioista, kun valehtelulla on liian lyhyet jäljet.
Kalliomöäki tako vuosia rintoihinsa tv:sä, että veroalet vain ansiotulovähennykseen. Ei eläkeläisille, tai työttömille!
Eläkeläisten rangasitusverotuksen poistoa demarit vastusti verissäpäin!
Samoin ruuanalvin alennusta.
Ja nyökky-jokke nyökyllei päätänsä ja puhalteli pieruja.
Joo ja nyt se tietoenatorilla viisastuneena "työnsankarina" yrittää uudestaan eduskuntaan.Onkohan savonmuan mummot vielä höynäytettävissä?
Joku demari yritti täällä valehdella, että nämä muutokset olisi tehty jo paljon aikaisemmin. Tässä faktaa. Ne tehtiin kun Heinäluoma oli rahamisnisterinä
http://www.tietoakseli.fi/?action=file&id=21&file=21.pdf
Demareiden ja Heinäluoman veroale. On se kumma jos nyt kielletään kaikki entiset pahat teot. Miten joku puolue voi vaihtaa noin äkkiä mielipiteitään. Ehkä on vähän tuuliviiripuolue - no ei ole vähän!
Demarit eivät tunne käsitettä vastuunkantaminen,eivät edes omista päätöksistään.
Vasemmistohallitusten ylivelkaantuminen EU.ssa onkin sijoittajien ja pankkien
syytä. Noiden hallitusten ministerit ovat vain nostaneet palkkansa,tekemättömästä
duunista.
Eikö Urpilainenkin nostanut kokouspalkkioita osallistumatta ko.kokousiin.
Demarit uskovat etteivät ihmiset ymmärrä miten oikeistolaista politiikkaa ovat
ajaneet hallituskausillaan. Kieltäessään tosiasiat valehtelevat.
Nyt vaalien alla demaritoimittajat panee liikkeelle jotain huhuja leikkauslistoista. Taas näkee kuinka suora yhteys demareilla on tiedotusvälineisiin. Ei tarvita kuin yksi demari eli Viitanen laittamaan huhun liikkeelle niin jo vain valtakunnan ykköslehti esittelee asiaa etusivullaan.
On todella luottamus rapistunut toimittajiin. Taitaa tosi moni tunnustaa punaista väriä ja näyttää olevan vaikeaa pysytellä objektiivisena.