Tämä on TÄYSIN salattu meiltä!!!!!!

"The situation is getting tighter by the day," Finnish finance ministry adviser Martti Salmi told Reuters.

"We got the latest polls yesterday and those who are dead against any aid to Portugal or any increase of guarantees for the EFSF get 48 percent and the others 52 percent, so it is too close to call," Salmi said.

Suom: Tilanne muuttuu tiukemmaksi päivä päivältä, valtiovarainministerin neuvonantaja Martti Salmi kertoo Reutersille

Saimme eilen viimeisimmät gallupit ja ne jotka ehdottomasti vastutstavat Portugalin auttamista ja vakuusrahaston kasvattamista saivat 48% ja muut 52%, joten on liian aikaista sanoa miten tässä käy, Salmi sanoo.

"I have been touring the country, I was in 14 cities in the last few weeks and a lot of people are unwilling to enter into any rational debate. The are simply saying: it is wrong to help Portugal, it was wrong to help Greece, we should just let them go into bankruptcy," Salmi said.


Salmi kertoo: Olen kiertänyt viimeaikoina eri puolilla maata (14:ssa kaupungissa) ja olen huomannut, että viimeisten viikkojen aikana hyvin monet ihmiset eivät halua ryhtyä rationaaliseen keskusteluun. he vain yksinkertaisesti sanovat: On väärin tukea Portugalia, oli väärin tukea Kreikkaa, meidän olisi pitänyt päästää maa konkurssiin.

Näin toimitaan SELKÄMME takana!
http://www.cnbc.com/id/42583186
31375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Anti mennä nurin! Huilatkoot auringossa ja kuskatkoon oliiveja aasilla torille kuten ennenkin, paremmin se niiltä kävi kuin nämä talousasiat! Jos joku pankki haluaa taata lainaa niin suut joor self, mutta SUOMEN VALTION asia (meidän) ei ole jesuksien ja pablojen merenrantakartanoita maksaa. Perkele.

Äänestä
  • On nämä maita. Suomalaiset kuten monet muutkin pohjoiseurooppalaiset pumppaavat tuhansia euroja lomarahojaan per matkailija näihin maihin joka vuosi. Silti talous onnistutaan sössimään. Kreikassakin kävi viime vuonna 16 miljoonaa matkailijaa. Jos jokainen heistä käyttäisi siellä vaikkapa näin alakanttiin arvioiden 1000€ niin summa olisi hirveä.

    Äänestä

  • Mikään ei riitä kirjoitti:

    On nämä maita. Suomalaiset kuten monet muutkin pohjoiseurooppalaiset pumppaavat tuhansia euroja lomarahojaan per matkailija näihin maihin joka vuosi. Silti talous onnistutaan sössimään. Kreikassakin kävi viime vuonna 16 miljoonaa matkailijaa. Jos jokainen heistä käyttäisi siellä vaikkapa näin alakanttiin arvioiden 1000€ niin summa olisi hirveä.

    kaikki se tyhmien pohjoismaalaisten ämmien ilmainen pillu vielä kaupanpäälle!

    Äänestä

  • Niin ja kirjoitti:

    kaikki se tyhmien pohjoismaalaisten ämmien ilmainen pillu vielä kaupanpäälle!

    kelpaa globaalisti.

    Äänestä

Kyllä sunnuntaihin mennessä vastustajia on enemmistö, ei valheita kansa enää usko.

Äänestä

Samaa mieltä menkööt nurin vain. Ei latinlatia rahaa enään Kankkulan kaivoon. Ei se kannettu vesi kaivossa pysy.

Taitaa Jyrkin puheet olla sitä luokkaa, kuin ennenkin. Lamahan oli Jenkeissä eikä se "meitä koske". Taitaa Kreikka ja Portugali olla maita sieltä toiselta laidalta. Nyt niiden kaatuminen koskee ihan hirveesti suomalaisia työpaikkoja.

Saksan ja Ruotsin kaatuminen meitä kyllä koskisi, suurimpia vientimaitamme.

Äänestä

Tämäkin on jo liikaa. Mikä helvetti Euroopasta voisikaan muodostua jos Turkki otettaisi EU:n jäseneksi? Sitä ei kestäisi Euroopan talous eikä Ihmisten kärsivällisyys. Ehdoton EI Turkille nyt ja ikuisesti.

Äänestä

Toivottavasti tuo 48% siirtyy sellaisenaan PS:n kannatukseen.

Äänestä
  • Uskoisin Perussuomalaisia kannattavan melko moni tuosta 48%:sta.

    Demarit ovat "hieman" samalla suunnalla asiasta kuin Perussuomalaisetkin, mutta se heidän "juupas eipäs" selittely on vienyt heiltä valtavsti äänestäjiä.

    Suomalainen ei luota enää sellaiseen lupaukseen joka alkaa sanalla "jos".
    Demarit tuovat aina tukipakettien ollessa kyseessä lauseita että "jos saadaan pankit ja sijoittajat mukaan" kun se ei ole eikä tule olemaan käytännössä mahdollista niin Demareiden kannasta menee pohja alta.

    Äänestä

eräissä kabineteissa pohditaan miten varmistaa portugalin varjolla tehtävä miljardien kupru. Puuttuako suomen vaaleihin, vai eliminoidako miljardien rosvoamisen uhkaajia oudoin kuolemantapauksin? Vai riittääkö se, että suomea vastaan masinoidaan suuri uhkakampanja? Joko suomi maksaa miljardit suursijoittajien taskuihin, tai EU:n taholta ryhdytään outoihin laittomuuksiin.

Kansalta joka on aina maksanut velkansa ja joka on hövelisti rahaa tunkenut jokaiselle halukkaalle, odotetaan suuria vastedeskin. Kun islantilaiset päättivät etteivät maksa VELKOJAAN, niin siihen on paha väittää vastaan. Mutta kun suomalaiset eivät haluaisi lahjoittaa köyhästä kassastaan omaa rahaansa vastikkeettomasti suurpankkiireille, niin euroopan pankkiirit hyppivät raivosta ja huutavat että tuommoinen kansa pannaan maksamaan tai kuolemaan ja maksamaan.

Nyt on aika vetää linja riiston suhteen.

Ehdoton STOPPI rikolliselle toimillalle, jossa katainen häärää pankkiirien apupiskinä.

Nyt on aika äänestää PERUSSUOMALAISIA. Jo suunnattoman talousrikoksen estämisenkin vuoksi.

Äänestä

olla jo naurettavaa, olemme vielä ennen näitä vaaleja itsenäinen kansakunta.

Äänestä

IPU saa enemmän ääniä kuin kukaan uskoo. Kansa Haluaa Itsenäisen Suomen, ei mitään kompromissioksennusta!

Äänestä
  • IPU on pieni, mutta taloustutkijat mukana, ja maailman huippua:

    www.ajanhenki.com

    Äänestä

"A eurozone source has said that even if Finland decided not to take part in the Portuguese bailout, its share of guarantees for EFSF borrowing, about 1.4 billion euros, could be redistributed among the other eurozone members.

But Salmi said that because bailouts required unanimity in the EFSF, such a solution would entail modifying the EFSF agreement, and this could face more trouble in several euro one parliaments where it would have to be approved."

Eräs euroalueen lähde on sanonut, että jos Suomi päättää ettei se osallistu Portugalin auttamiseen, niin muut maat voisivat keskenään lainata tuon Suomen osuuden vakuusrahastolle (1,4 miljadia euroa). '

ELI ei ole pakko osallistua Portugalin tukemiseen!

Kataisen neuvonantaja Salmi kuitenkin pelkää, että koska tukiaisoissa tarvitaan kaikkien jäsenmaiden suostumus, niin jos Suomi nyt jää pois niin nekin maat, joissa asia on jo hyväksytty, voivatkin perua päätöksensä.

http://www.euractiv.com/en/euro-finance/finland-may-block-portugal-bailout-official-warns-news-504070

Äänestä

Portugalissa pääsee 55-vuotiaana eläkkeelle...

Euroopan unioni kärsii jo kuolinkorinoista, aivan riippumatta Suomen vaalituloksesta. Sen näkee jo päivittäin uutisissa.

- Saksa on kyllästynyt elättämään Välimeren santavarpaita. Näin sanoi Saksan valtionvarainministeri
- Ranska eroaa EU:sta, jos gallup-johtaja Marine Le Pen voittaa ensi vuoden presidentinvaalit
- Italian sisäministeri sanoi koko EU:n olevan turha Italian kannalta
- Kreikka on ajautumassa velkasaneeraukseen ja matkalla kohti vallankumousta
- Irlannin tie kohti velkasaneerausta etenee samaa vauhtia Kreikan kanssa

Unioni ei ole puoleentoista vuoteen kyennyt muuhun toimintaan kuin tämän jatkuvaa kriisiä koskeviin hätätoimenpiteisiin, jotka kerta toisensa jälkeen ovat osoittautuneet hyödyttömiksi.

Äänestä

Onkohan suomessa koskaan ollut näin vaikutusvaltaista puoluetta kuin persut tällä hetkellä ovat, sillä koko eurooppa tuntuu pidättelevän hengitystään meidän vaaleihin asti ja pelkäävän persujen murskavoittoa.

Äänestä
  • Persut eivät voi mennä hallitukseen koska joutuvat syömään sanansa ja hyväksymään tukipaketit ja rahaston eivätkä voi erota EU:stakaan. Eduskunnan enemmistö kannattaa EU.ta ja äänestää välikysymyksen kautta sellaiselle hallitukselle epäluottamuslauseen joka persuasiaa ajaa ja hallitus kaatuu.

    Äänestä

  • Ei vaikuta kirjoitti:

    Persut eivät voi mennä hallitukseen koska joutuvat syömään sanansa ja hyväksymään tukipaketit ja rahaston eivätkä voi erota EU:stakaan. Eduskunnan enemmistö kannattaa EU.ta ja äänestää välikysymyksen kautta sellaiselle hallitukselle epäluottamuslauseen joka persuasiaa ajaa ja hallitus kaatuu.

    Hallitustunnustelijana Soinilla on 100 taalan paikka kysyä eri puolueilta heidän mielipidettään siitä, että lähteekö Suomi irtaantumaan Eu:sta tulevan hallituksen aikana.

    Äänestä

  • kun kokkoomukselainen taloustutkimus valjastettiin ERIKOISEN PERSUJA VARTEN TEHDYN KORJAUSKERTOIMEN AVULLA todiastamaan ettei Persut olisi ykkönen, ja uutiset toitottaan tätä ja että Persu-kannattajat ei äänestä, jne.

    Äänestä

www.ipu.fi

Äänestä

Liittopäiväedustajat syyttävät vakaussopimusta virheellisesti tehdyksi, koska se on ristiriidassa Saksan perustuslain kanssa.

Äänestä
  • ei ole edes EU:ssa oman perustuslakin mukaan.

    Äänestä

Ei persut EU:sta eroa vaan haluavat säilyttää sen kauppaliittona eikä minään liittovaltiona kuten joillakin on toiveena. Mitä vikaa on kauppaliitossa ja miksi pitää ajautua kohti liittovaltiota ?

Äänestä
  • Samaa mieltä! Miksi asioista ei voitaisi sopia kohta kerrallaan?

    Äänestä

lopettaa sen EU:N rahojen kuppaamisen, kaikki me tiedämme että sinne saadaan uppoamaan vaikka kuinka paljon rahaa jos vaan annetaan.
Esim tiedättekö että EU:n työntekijöillä on lähes yhtä hyvät eläke edut kuin suomen kansanedustajilla ja palkat 3 kertaa suuremmat.

Äänestä
  • oven takana odottaa suuremmat murheet,kuten mm....
    kuka nämä maksaa,,,,puola,bulgaria,romania,tsekki,slovakkia,unkari,liettua,latvia ja monia muita ???
    nykyiset velat tulevien edessä ei ole mitään. noista kertyy sellaiset summat,ettei
    eu eikä muukaan selviä niistä milloinkaan.

    velkaralli on lopetettava kerralla,se on kaikkien etu ja ennen kaikkea rikkaiden,koska nyt maksatetaan vain kaikki kansoilla. se ei käy enää.

    Äänestä

Kyllä se on talous,elämän laki, joka säätelee ihmisten elämää. "Salut" Ja kaikki yritykset tasapainoittaa euro,maita Portugal ja Kreikka, sekä Irlanti, on etukäteen tuomittu epä,onnistumaan. "Salut" Niin, Katainen on ollut kuitenkin asialla, vaikka Suomen kansa ei sitä hyväksy. "Salut"

Äänestä

Oiskohan Suomen ihan yhtä pakko lähteä pelastamaan Portugalia yms. Jos ko. maiden velkojina olisikin Kiinan ja Venäjän sijottajat ja pankit?

Luulen ettemme takaisi silloin noiden maiden lainoja.

Kreikka muuten joutuu maksamaan 2 vuoden lainoista tällä hetkellä 18,3 % korkoa. Ei tarvitse olla kauppatieteidentohtori, niin voi jo alkaa arvioimaan joudutaanko takkumiehinä maksamaan ...

Äänestä
  • EI JOUDUTA!!!!

    . Kysy vaikka Kataiselta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olemme voittamassa kirjoitti:

"The situation is getting tighter by the day," Finnish finance ministry adviser Martti Salmi told Reuters.

"We got the latest polls yesterday and those who are dead against any aid to Portugal or any increase of guarantees for the EFSF get 48 percent and the others 52 percent, so it is too close to call," Salmi said.

Suom: Tilanne muuttuu tiukemmaksi päivä päivältä, valtiovarainministerin neuvonantaja Martti Salmi kertoo Reutersille

Saimme eilen viimeisimmät gallupit ja ne jotka ehdottomasti vastutstavat Portugalin auttamista ja vakuusrahaston kasvattamista saivat 48% ja muut 52%, joten on liian aikaista sanoa miten tässä käy, Salmi sanoo.

"I have been touring the country, I was in 14 cities in the last few weeks and a lot of people are unwilling to enter into any rational debate. The are simply saying: it is wrong to help Portugal, it was wrong to help Greece, we should just let them go into bankruptcy," Salmi said.


Salmi kertoo: Olen kiertänyt viimeaikoina eri puolilla maata (14:ssa kaupungissa) ja olen huomannut, että viimeisten viikkojen aikana hyvin monet ihmiset eivät halua ryhtyä rationaaliseen keskusteluun. he vain yksinkertaisesti sanovat: On väärin tukea Portugalia, oli väärin tukea Kreikkaa, meidän olisi pitänyt päästää maa konkurssiin.

Näin toimitaan SELKÄMME takana!
http://www.cnbc.com/id/42583186

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu