sanoisi että teillä on elinaikaa korkeintaan muutama viikko jäljellä?
Onhan se ajallisen elämän "kuolemantuomio" kova paikka jokaiselle. Itse tekisin testamentin ja (olen kai jo tehnytkin) eräälle tehokkaalle lähetyjärjestölle. Varmaan kiertelisin kaikki tutut ja tuntemattomat yrittäen vielä todistaaJeesuksesta. Varmaan kyllä rukoilisin vielä mahdollista jatkoaikaa, Jumala on laittannut meihin sisäsyntyisen elämisen vietin. Ei kyllä kaikki kuolevat uskovaisetjatkoaikaa rukoile, olen tavannut sellaisiakin.
Onhan se ajallisen elämän "kuolemantuomio" kova paikka jokaiselle. Itse tekisin testamentin ja (olen kai jo tehnytkin) eräälle tehokkaalle lähetyjärjestölle. Varmaan kiertelisin kaikki tutut ja tuntemattomat yrittäen vielä todistaaJeesuksesta. Varmaan kyllä rukoilisin vielä mahdollista jatkoaikaa, Jumala on laittannut meihin sisäsyntyisen elämisen vietin. Ei kyllä kaikki kuolevat uskovaisetjatkoaikaa rukoile, olen tavannut sellaisiakin.
Vastaukset 29
Vanhimmat
En usko enää tieteisiin.
Lääketiede on kehittymätöntä , koska kuolleisuus on yhä 100 %
Mutta Jeesus Kristus on kuoleman voittanut.
Autuas se joka syntyy kahdesti (biologisesti ja hengellisesti) mutta kuolee kerran (biologisesti). Onneton on se joka syntyy kerran (biologisesti) mutta kuolee kahdesti (eläessään hengellisesti, paatuu) ja sitten myös kerran biologisesti.
"herra antoi, herra otti, ylistetty olkoon herra"
Kiitämme Epi.....
Kuoleman voittanut saa kyllä luvan tulla ihan henkilökohtaisesti ja naamakkain minulle siitä voittamisestaan kertomaan. Ketään välikäsiä en kuuntele.
Mitä tekisit jos Allah pyllistäisi sinulle ja raakkuisi että tervemenoa helevettiin, senkin vääräuskoinen paatintappi?
Itse polttaisin kaikki uskontoon littyvät irtaimistoni julkisesti, varoituksena muille.
- varoituksena siitä, ettei aikaisemmat Kristittynä tehdyt hyvät teot
Tai rikoukset auta.
Viimeinen toiveeni olisi, että eroan kirkosta.
Syynä Jumalan auttamattomuuteen on varmaan se, etten terrorisoinut
Tarpeeksi muiden ihmisten Internet- keskusteluja Jumalan-Sanalla.
Jäi näet Plussapisteet alle normin.
"Viimeinen toiveeni olisi, että eroan kirkosta."
Etkö sitten ole uskaltanut vielä erota kirkosta vaikka haluat?
Trollaisit varmaan ateismipalstalla loppun asti.
etsisin paremman lääkärin.
>>>Onhan se ajallisen elämän "kuolemantuomio" kova paikka jokaiselle
"Jos järki luistaisi, niin uskoon en tulisi."
Ei sitä itsestään uskoon tulla.
harhaluulo.
15.4.2011 08:18
>>>Ei sitä itsestään uskoon tulla.
Mikäli lääkäri sen sanoisi todistajien läsnäollessa, ampuisin lääkäriä päähän haulikolla! Eipä sitten ainakaan kyseinen lääkäri olisi se, joka minut tappaa.
Pidätkö useinkin haulikkoa mukanasi sairaalassa ollessasi?
Ei minulla ole mitään asiaa sairaalaan. Miksi minulla pitäisi olla haulikko mukanani paikassa, johon EN SAA mennä?
Etkö saa mennä sairaalaan?
Aivan niin. Minut on karkoitettu. Virkamiespäätöksellä.
Kerroit siis, mitä tekisit, jos lääkäri kertoisi että jumalallasi olisi elinaikaa korkeintaan muutama viikko.
Koettaisit mahdollisimman tehokkaasti levittää meemiloistasi, se onkin ainoa tapa jolla siitä voisi säilyä suhteellisen samankaltainen kopio jonkin muun harhaisen päässä kuolemasi jälkeen. Ihailtavaa huolenpitoa meemiloisesi selviämisestä isäntäeläimen kuolemasta.
Tässä olisi yksi hyvä vaihtoehto:
http://www.youtube.com/watch?v=IWeOrwZS1CY&feature=related
Niin tätä kysymystä on pohdittu palstalla aika ajoin. Tuli jällen mieleeni kun tällä viikolla joku pyysi erään uskovaisen puhelinnumeroa, koska kysyjän sukulaismies oli vakavasti sairas, pelkäsi kuolemaa ja helvettin joutumista.
Kuoleman kolkutellessa ovella, moni uskonasioihin välinpitämättömästi suhtautuva taikka ateisti tulee viimeistään silloin toisiin aatoksiin iankaikkisuusasioissa.
>>>Kuoleman kolkutellessa ovella, moni uskonasioihin välinpitämättömästi suhtautuva taikka ateisti tulee viimeistään silloin toisiin aatoksiin iankaikkisuusasioissa.
Saat pitää mileipiteesi. Kerroin vain yhden tapauksen tällä viikolla.
Eläisin elämääni. Hoitaisin asioita kuolemaa mm. perunkirjaa varten.
Tämä on hyvä kysymys ja siihen on helppo vastailla kun on terve ja elämä sujuu normaalisti. Kuitenkin näyttää että regoimme ihan erilailla kun kuolema tulee henkilökohtaiseti lähelle. Se on shokki, kaikki pysähtyy. Sen vuoksi olisi hyvä järjestellä testamenti- ym. käytännonasiat jo "hyvän sään aikana". Äkkitieto pian lähestyvästä kuolemasta lamaannuttaa ja silloin ei oikein jaksa keskitttyä pohtimaan mitä jäljellensä jättää.
Samaa koskee myös uskovaista. Kuolema on lähtö pitkälle matkalle, ja menolippu on vain yhteen suuntaan?
Toisilla on menolippu taivaaseen, toisilla ei.
Monet uskoo vakaasti omistavansa vip-kortin, jolla taivaan portit aukeaa.
Noita vip-kortteja on monennäköisiä ja jokainen eri taivaspaikkaan oikeuttavia. Yhteistä niille on se, että ne on aina niitä ainoita ja taivas-kortteja, omistajansa mielestä.
Hyvää matkaa fiktiiviseen taivaaseenne.
Pitäkää hauskaa, kukin omassa taivaassanne.
Kristiyillä on vain menolippu, Finnairin matkustajilla on myös paluulippu!
VIESTIKETJUN AVAAJA ON paskafedismi-Helluntalainen.
Kristityt eivät tarvitsekaan paluulippua takaisin maahan, pahan tyyssijaan.
"Mitä tekisitte jos lääkäri sanoisi että teillä on elinaikaa korkeintaan muutama viikko jäljellä?"
Katsoisin mitä asioita olen suunnitellut tekeväni loppuelämäni aikana, valitsisin niistä omasta mielestäni tärkeimmän ja pyrkisin oteuttamaan sen.