Jatkuuko kristillisyyden alasajo?

10123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Siunaa tuo Päivi!

    Äänestä

Mitä pelkäät, ihan oikeasti? Tutki tarkoin itseäsi ja mieti mikä pelkosi todellinen syy on. Menetätkö sinä jotakin kenties. Tee itsellesi sellaisia kysymyksiä jotka koskevat sinun omaa elämääsi. Pelkäätkö yleensä muutoksia vaikka ne olisivat joillekkin hyvä asia mutta eivät koske sinua mitenkään. Mitä luulet tapahtuvat.
Onko se pelottavaa, muuttuuko maailmasi, muututko sinä. Kohtaa omat pelkosi rehellisesti. Vain sillä tavalla sinusta voi tulla eheä ja tasapainoinen ja voit olla hyödyksi läiheisillesi ja tuottava yksilö yhteiskunnassamme.

Äänestä

Jumala on sanassaan käskenyt harjoittaa ja rukoilla sen kaupungin parasta, missä asumme. Yhteiskunnassa, missä on asiat sekaisin saa aikaan kaikkea muuta kuin tasapainoisia ihmisiä, siksi ymmärrän, että terve lähimmäisen rakkaus on myös vastuunkatoa yhteisistä asioita.

Äänestä

Miekan voimalla kristinusko tuotiin Suomeen ja joka ei kääntynyt kristinuskoon tapettiin tai muurattiin kirkon kivijalkaan elävältä.
Jos Islam tulee valtauskonnoksi niin kristityt saavat vastaavan kohtelun.
Historia toistaa itseään.

Äänestä

Kristillisyys on kestänyt pakanuuden pimeydet, kivikaudet ja inkvisiitiot, joten ei huolta, kyllä se kestää ajan paineet.
Tosikot kuvittelevat aina että kristillisyys on heidän varassaan ja sen pitäisi toimia heidän ehdoillaan.
Ei se noin toimi, sillä vesi virtaa niinkuin se haluaa.

Äänestä
  • Kivikaudetkin ? Miten vanhan luulet kristinuskon olevan?
    Inkivisitio oli kristinuskon tekosia ja pakanoita se on lahdannut kymmeniä miljoonia, pakkokäännyttänyt ja tuhonnut. Kyse on useimmiten ollut siitä jääkö mitään muuta uskontoa jäljelle kristinuskon valloittaessa maailmaa, usein väkivalloin.

    Äänestä

  • to.. kirjoitti:

    Kivikaudetkin ? Miten vanhan luulet kristinuskon olevan?
    Inkivisitio oli kristinuskon tekosia ja pakanoita se on lahdannut kymmeniä miljoonia, pakkokäännyttänyt ja tuhonnut. Kyse on useimmiten ollut siitä jääkö mitään muuta uskontoa jäljelle kristinuskon valloittaessa maailmaa, usein väkivalloin.

    ei kristinusko enää mitään valtaa se on omaan järjettömyyteensä kuoleva uskonto. Ei ihmiskunta tarvitse mihinkään uskontoja, ne ovat satuolentoineen turhia ja tuoneet vain pahaa tullessaan. Ehkä kuitenkin jos joku uskonto pitäisi olla niin sehän olisi budhalaisuus.
    Kaikki paha päättyy aikanaan, sitä ennen vielä ihmiskunnan on kestettävä toinen kehveli, islam.

    Äänestä

  • to.. kirjoitti:

    Kivikaudetkin ? Miten vanhan luulet kristinuskon olevan?
    Inkivisitio oli kristinuskon tekosia ja pakanoita se on lahdannut kymmeniä miljoonia, pakkokäännyttänyt ja tuhonnut. Kyse on useimmiten ollut siitä jääkö mitään muuta uskontoa jäljelle kristinuskon valloittaessa maailmaa, usein väkivalloin.

    Uskonto on niin vanha kuin ihmisen elo. mutta taipunut tuulessa eri suuntiin.

    Valitettavasti sillä on ihmistä holhottu, alistettu, orjuutettu ja teurastettu, ja se on kuin takiainen, ei ihmistä jätä eikä hylkää, mutta ihmista hallitsee.

    Se on symbio, mysteeri, miksi ja mihin ihminen uskontoa tarvitsee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suoraselkä kirjoitti:

Nykymeno ei voi, eikä saa jatkua!

http://www.youtube.com/watch?v=h1pKGm9KIJo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-UgfT5ARLdo&feature=related

Jumala ottaa siunauksensa pois, jos kansamme hylkää Hänet!

http://www.velkakello.fi/

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010112512756547_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu