Ainakin joku vuosi sitten oli "muotia" Suomi24:n keskusteluissa ripotella sanottavansa otsikoita ja nimimerkkejä myöten. Siis otsikkoon kirjoitettiin "Minun", nimimerkkiin "mielestäni" ja varsinaiseen tekstiin sitten "kaikki on mälsää". Erittäin järkevää.
Nyt uudistuksen myötä vanhojen ketjujen nimimerkki ja otsikko ovat vaihtaneet paikkaa, joten vanhemmista viesteistä tulee hilpeitä.
Esimerkiksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4017422
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9002101
jne. jne.
PS. Otsikot ja nimimerkit ovat tiettyä käytätarkoitusta varten. Ja varsinkin kun otsikoita ei enää käytetäkään, niin käyttäkää nimimerkkejä siten kuin tarkoitettu.
Nyt uudistuksen myötä vanhojen ketjujen nimimerkki ja otsikko ovat vaihtaneet paikkaa, joten vanhemmista viesteistä tulee hilpeitä.
Esimerkiksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4017422
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9002101
jne. jne.
PS. Otsikot ja nimimerkit ovat tiettyä käytätarkoitusta varten. Ja varsinkin kun otsikoita ei enää käytetäkään, niin käyttäkää nimimerkkejä siten kuin tarkoitettu.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kämmi on oivallettu hienosti. Huomioin samaa joskus ohimennen.
Mihin sitten nyt laitan nimimerkkini?
Tähän; oikea.heippa:)
Käytäntö ei minua haittaa koska en kahlaa menneisyydessä.
Aiemmin täällä oli runsaastikin sellaista keskustelua missä neuvottiin toisia sormi pystyssä kirjoittamaan ja ihmettelenkin kuka sitä kansankynttiläkautta vielä kaipaa.
..mitä sitä ennen syötiinkään kun ei ollut Flooraa......?
leivän päälle kuin lumipalloja aikaa ennen Voi- vuoria.
"Aiemmin täällä oli runsaastikin sellaista keskustelua missä neuvottiin toisia sormi pystyssä kirjoittamaan ja ihmettelenkin kuka sitä kansankynttiläkautta vielä kaipaa."
Vapaa maailmahan tietty on paras maailma. Tosin nimimerkin kanssa huolettomuus ahdistaa, kun tulee viitata ketjun edellisiin kirjoittajiin, kuten vaikkapa henkilöihin "Minun mielestäni", "Aivan," ja "Entä kun ei ollut". :)
Älä suotta ahdistu? Helpommalla pääset, kun et ota kantaa toisten kirjoitustyyliin, tai mahdollisiin virheisiin, vaan keskittyisit olennaiseen, eli sisältöön? (O,O)
Mielestäni edelleen kätevin tapa viitata jonkun nimimerkin viestiin on laittaa kommenttinsa suoraan sille viestille. Vertaapa nyt tätäkin tuohon omaasi mistä en tiedä puratko angstiasi koko maailmalle, muutamalle nimimerkille (joista minun nimimerkkiäni et kyllä käyttänyt vaan sen tilalla valitsemaasi sitaattia) vai jollekin muulle päässäsi ehkä hyvinkin spesifille taholle.
Maailma on todella helppo paikka elää ja olla kun oivaltaa sen kaikki mahdollisuudet, tai edes osan niistä, tai edes jotakin...
"Mielestäni edelleen kätevin tapa viitata jonkun nimimerkin viestiin on laittaa kommenttinsa suoraan sille viestille."
Ei näytä sujuvan enää tuokaan metodi, joten tajunnanvirtapötköä olkoon juttumme :/