Esa ”Tiki” Tikkanen: Eikö jääkiekossa saa enää taklata?

sportblogger

HIFK otti eilen toisen kiinnityksensä SM-kultaan. Peliyhtiö Unibetin kiekkoasiantuntija, NHL-legenda Esa ”Tiki” Tikkanen ei ymmärtänyt lainkaan Blues-puolustaja Ville Varakkaan ulosajoa. Lauantain kolmanteen finaaliin Tiki antaa Bluesille selvät nuotit. Nekään eivät kuitenkaan riitä vahvaa IFK:ta vastaan.

Tikkanen kritisoi voimakkaasti eilistä tuomarikaksikkoa Ville Varakkaan pelirangaistuksesta.

– Varakkaalta hieno ja puhdas avojään niitti. Oikein kunnon sataprosenttinen taklaus, ja mitä tekevät tuomarit – antavat 5 20! Mihin suomalainen jääkiekko on menossa, saako täällä enää edes runtata? Ymmärrän suoraan päähän kohdistuneiden taklausten ja muun väärinpelaamisen karsimisen, mutta nyt pelataan jääkiekkoa, ja kyseessä on kamppailulaji. Ja kun saadaan puhdas taklaus, niin ratkaisupelaajaa rangaistaan. Tämä kuvastaa Suomen tilannetta: kukaan ei tiedä, mitä saa tehdä, ja kun tuomareita vaihdetaan jatkuvasti, linja muuttuu joka pelissä, Tiki kritisoi.

Bluesille on 2–0-tilanteesta huolimatta kuitenkin vielä Tikin mukaan mahdollisuutensa. Mitä joukkueen on muutettava, jos se aikoo nousta vielä taistelemaan mestaruudesta?

– Bluesin pitää nollata tilanne ja unohtaa edelliset pelit täysin. Jos joukkue aikoo voittaa, sen on korjattava kolme asiaa: Jäähyboksista pitää pysyä pois. IFK:n ylivoima on tällä hetkellä niin vaarallinen, että pään on pysyttävä kylmänä. Toiseksi, Bluesin pelaajien pitää päästä paremmin sota-alueelle eli IFK:n maalin eteen ja luotava trafiikkia Juuso Riksmanin nenän eteen. Riksman pelaa juuri nyt niin kovalla itseluottamuksella, että Bluesin on saatava horjutettua häntä jotenkin. Kolmanneksi, Bluesin on parannettava ylivoimapeliään.

Kolmas ottelu pelataan lauantaina. Tikin mielestä IFK:n asetelma on erinomainen, mutta puseroon ei saa hiipiä yhtään hyvän olon tunnetta.

– Kolmas ottelu on ratkaiseva. Jos Blues ei nyt varasta vierasvoittoa, sarja alkaa olla ohi. IFK:n laaja hyökkäysmateriaali on kuitenkin osoittautunut juuri niin tärkeäksi, kuin ennakoin ennen sarjan alkua. Joukkue on hienoisesti niskan päällä, ja koko paketti toimii. Uskonkin, että IFK kääntää myös kolmannen pelin itselleen, Tiki vihjaa.

Tikin vinkit 14.4.2011
HIFK–Blues 1, tulosveto 5–2

Unibetin kertoimet
HIFK–Blues 1,65 4,35 4,30

Käy katsomassa lisää Unibetin kotisivuilta
http://fi.unibet.com/start

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juh822222

      En nähnyt sitä taklausta josta Varakas sai 5 20 joten ei ole mielipidettä mulla siitä.
      Nykykiekossa vaan kaikki estämiset yleensä otetaan pois, se on nollatoleranssia jossa suositaan taitopelaamista.
      Toki etenkin näin keväisin tää pudotuspelijääkiekko on tosimiesten pelejä enkä ymmärrä mitään neitimäisiä tuomioita LOL.
      Vaikka olen ehkä enemmän kiekkokontrollijoukkueiden ja taitokiekon kannalla niin tykkään paljon myös fyysisestä, kovasta pelaamisesta ja jopa tappeluista(en ole silti väkivaltainen lol).
      Tikkanen on oikeassa, jäähyboxista pysyttävä poissa MUTTA suurin muutos Bluesin peliin pitää tulla 5 vastaan 5 pelaamisessa, on saatava paremmin kiekkoa pelattua, saatava paremmin luotua peruskuvioita, pitää silti perussimppelinä mutta joku kontrolli pitää olla kuitenkin tai muuten HIFK kävelee Bluesin yli.
      Pelkällä kiekon roiskimisella ja tiukalla puolustuspelillä/uhrautumalla ei voiteta mestaruuksia yleensä vaan siihen tarvitaan parempaa hyökkäyspeliä, kiekkokontrollia.
      Nyt HIFK vie ja Blues vikisee.
      Saa nähä tuleeko tähän muutosta.

      HIFKin pelaajat ammattilaiset on sen verran kovasta puusta tehtyjä että tuskin hätkähtävät kovista taklauksista joita Blues jakelee.

      Parhaat pakit; Söderholm, Karalahti, Järventie, Varakas, Kousa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe