Schäuble sanoo, että häntä on siteerattu Kreikan tukipaketin kohdalla väärin. Portugalin paketista Handelsblatt taas kertoo, että se on Saksassa epäsuosittu. Mutta ei suinkaan peruttu, kuten Soini vaaliväittelyssä väitti.
Kahu pitää kaataa ennen sen nylkemistä. Sen soisi Soininkin tietävän.
Kahu pitää kaataa ennen sen nylkemistä. Sen soisi Soininkin tietävän.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin varmasti sanoo, koska Saksa on myynyt Kreikkaan niin paljon aseita ja haluaa kaikin tavoin varmistaa saataviaan.
Portugali on epäsuosittu ja pysyvä vakausjärjestelmä (2013) Saksan perustuslain vastainen, eikä Saksa aio siihen osallistua.
Saksassa ilmiriita euron vakausmekanismista
Vuonna 2013 käyttöön otettava euron vakausmekanismi (EVM) vie Saksan liittopäiväedustajilta budjettivallan ja rikkoo siten maan perustuslakia. Näin arvioivat sekä Saksan valtiontalouden tarkastusvirasto että liittopäivien talousasiantuntijat.
- EVM kajoaa syvästi liittopäivien budjettivaltaan ja muuttaa ratkaisevasti vallanjakoa Euroopassa, arvosteli hallituksessa istuvien liberaalien eduskuntaryhmän talousasiantuntija Frank Schäffler Handelsblatt Online -lehdessä.
Liittokansleri Angela Merkel ja valtiovarainministeri Wolfgang Schäuble ovat saaneet eurolainojen myöntämisestä kylmää vettä niskaansa niin suurimman oppositiopuolueen SPD:n kuin hallituksessa istuvien liberaalienkin (FDP) riveistä. Saksalaispäättäjät pelkäävät, että päätösvalta saksalaiseuroista valuu liittopäiviltä eurooppalaisjohtajille.
- Ei voi olla mahdollista, että euromaiden valtiovarainministerit saavat päättää vakausmekanismin hallituksessa lainasummien laajentamisesta, SPD:n eduskuntaryhmän talouspoliittinen puheenjohtaja Carsten Schneider sivalsi.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011041513556571_ul.shtml