Maan korvessa kulkevi lapsosen tie

Suomen kansaa odottaa taas aivan samanlainen "hevoskuuri", kuin edellisen porvarihallituksen Esko Ahon ja Iiro Viinasen jäljiltä. Kaiken kukkuraksi meille on uskoteltu ennen vaaleja, että leikkauslistoja ei tarvita, vaan asiat hoituvat työtä ja talouskasvua tukemalla. Nämä kaksi asiaa on Mari Kiviniemi ja Jyrki Katainen upottanut meidän kaaliin.

Kaikissa vaalikeskusteluissa ovat porvarihallituksen politiikot olleet, SIIS KAIKKI, suut supussa leikkauksien kohteista, ainoastaan rehellisen politiikan ihmisenä Jutta Urpilainen on vakuutellut vakuuttelemasta päästyään, että Suomi ei selviä ilman leikkaislistoja.

Yksi vakava kysymys, miksi porvarihallituksen politiikot pitävät suut supussa, kun kun Jyrki Kataisen ministeriön virkamiehet kuitenkin ovat Nelosen uutisten mukaan kasanneet kaikessa hiljaisuudessa leikkauslistoja, jonka hallitusneuvottelijat saavat käteensä jo ensi viikolla, eli heti vaalien jälkeen.

Leikkauksia Jyrki Kataisen virkamiehet esittävät mm. työttömyysturvasta, lapsilisistä, eläkkeistä, asumis- ja maataloustuesta jne. ja lista on pitkä. Jyrki Katainen ei ole hiiskunut sanaakaan vaalikeskusteluissa, että hänen ministeriössään edes puuhasteltaisiin leikkauslistoja ja tämä jos mikä historian pahinta kansan kusestusta.

Eli siis, Jyrki Kataisen ministeriön leikkauslistoilla revitään kansalaisilta riihikuivaa 3.5 miljardia ja mallia on otettu vuodesta 1995, jolloin sovittiin, että mikään asia ei ole pyhää,kaikki menivät silloin leikkkuriin juustohöyläten. Niin kuin muistamme, summa oli silloin 3,5 miljardia euroa ja tähän samaan tasoon pyritään leikkauksissa siis nytkin.

Muistamme myö sen, miten Paavo Lipponen varoitteli äänestäjiä siitä, että kokoomus ajaa mummoja lumeen, jos valta vaaleissa annetaan. Tämä Paavo Lipposen varoittelu on toteutunut ja Suomessa vanhuksien asema on monelle köyhälle mummolle ja vaarille pahempaa, kuin lumessa tarpominen. Lisää lunta on tulossa, moni höperö vanhus äänestää kokoomusta ja saa sitä, mitä tilaa eli pahemminvointi valtiota lisää ja lisää.

Eli tämmöistä kokoomusmakkeeta on luvassa, Suomen lapsosille, eläkeläisille ja työttömille, jos Jyrki Kataiselle ja Mari Kiviniemelle annetaan huomenna valtakirja jatkoon. Jyrki Katainen taas pääsee Valtioneuvoston kanslian parvekkeelle sauhuttelemaan sikareja voiton kunniaksi, kun pääsee rokottamaan kansaa. Niin kuin muistamme neljän vuoden takaisesta, Jyrki Katainen poltteli sikareja Valtioneuvoston parvekkeella sen kunniaksi, kun sukarit, kakkoset ja merisalot saivat rahoittamisellaan runnattua Suomeen porvarihallituksen. Taisihan tämä Jyri Häkämieskin pitää sitten valtion piikkiin kiitoskonkkareita Suomenlinnassa näille vaalirahoittajille ja niin kuin muistamme Matti Vanhanen pääministerin asunnossa Kesärannassa myös. Näitä kiitoskokkareiten maksamisia on luvassa meille veronmaksajille, jos Suomen kansa äänestää kokoomuksen ja keskustan ehdokkaita huomenna.
966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kannattaa katsoa pressiklubi ylen areenasta tai se muistaakseni tulee uusintanakin vielä. Siinä kauppakamarin toimitusjohtaja kertoi suoraan, että leikkauslistat tulevaa hallitusohjelmaa varten on valmiit. Ne ovat valmiina Kataisen laukussa. Asian vahvistaa myös Raimo Sailas! Asiasta vaan ei uskalleta puhua! Kuten ei myöskään NOKIA::n irtisanomisista. Katainen on komentanut NOKIA. ettei vaaleja ennen hiiskuta asiasta.

Äänestä

Suomen kansa on kölin alta vedettävää kansaa, kolmasosa ei tiedä sitä, että SDP on oppositiossa. Tämä kölin alta vedettävä porukka ei myöskään tiedä sitä, että vihreät ovat hallituksessa. Kyllä on helppo kokoomuksen körötellä linja-autokyydissä ja markkinoida tälle porukalle sitä, että kaikki muuttuu tästä vaan paremmaksi.

Porvaripiirit ja -media hehkuttavat tämän Jyrki Kataisen ja porvarihallituksen aikaansaannoksia, mutta mitä nämä aikaansaannokset sitten mandollisesti ovat? SUURI KYSYMYSMERKKI! Tietysti rikkaille velkarahalla järjestetyt hullut verojenhelpotuspäivät, voivat juuri olla näille piireille hulppeita hallitusaikaansaannoksia. Nyt vaan on niin, että tämän hullujen päivien lasku lankeaa maksuun ja ilman leikkauksia ei tämä kölin alta vedettävä kansa siitä suoriudu.

Äänestä

Nelosen uutisten mukaan valtionvarainministeriössä (Katainen valtiovarainministeri) valmistellaan leikkauslistoja viime laman malliin.

Leikataan, leikataa, leikataan...

Hallitusneuvottelijoiden käteen heti maanantaina isketään leikkauslista.
Valtiovarainministeriön suunnittelemat leikkaukset ovat miljardiluokkaa, mallia on haettu viime lamavuosista.

Kokoomuslaisen veroekspertti Hetemäen johdolla tehty raamilista ja mallia on otettu vuodesta 1995. Leikkausten määrä oli tuolloin 3,5 miljardia. Samaa vaaditaan nytkin, kun maksetaan vaalien jälkeen maksetaan EU-vastuita ja ulkomaan velkaa, todetaan ministeriöstä.

Katainen kommentoi uutista: "mitään listaa ei ole, politiikot leikkaavat - ei virkamiehet."

JEP JEP. Katsotaanpa kuitenkin - varmuuden vuoksi - mistä leikattiin viime laman jälkeen. Esko Ahon porvarihallituksen jälkeen (1991-1995) Suomessa oli syvä lama, itseaiheutettu.

Sauli Niinistö, kok, oli valtiovarainministerinä ja leikkaajakunkkuna lamaa seuranneissa elvytyshallituksissa. SIlloin leikattiin pieni- ja keskituloisilta, muun muassa leikattiin:
- lapsilisiä
- asumistukea
- työttömyysturvaa
- eläkkeiden korotuksia (leikattu indeksi)
- kuntien valtionapuja

... kriisitunnelma, kriisipaketteja. 90-luvun leikkauslista sovittiin etukäteen hallitusneuvottelussa. Ja näin tehdään heti vaalien jälkeen eli leikkauslistat ovat hallitusneuvottelijoilla heti maanantaina - sanovat valtiovarainministerin virkamiehet.

Miksi tuota listaa ei julkisteta ennen vaaleja. Katainen valehtelee, ettei leikkauslistoja ole. Miksi. Olisiko vaalit syynä, ettei totuutta kerrota.

Hirveäksi leikkauslistat tekee se, että Suomessa kestävyysvaje on 5,5 % bruttokansantuotteesta. Keneltä leikataan ja keneltä ei - riippuu tulevista vaaleista.

Yritykset saavat lisää verohuojennuksia - ei leikkauksia
jos kepu ja kokoomus jatkavat hallituksessa

Katainen ja Kiviniemi ovat lupailleet yhtiöveronhuojennuksia (Katainen 4 prosenttiyksikköä ja Kiviniemi aluksi 2 prosenttiyksikköä) - mitkä nekin pitää kattaa leikkauksin, kun rahaa ei ole.
Työnantajien kela-maksun poisto 1,1 miljardia pitää kattaa leikkauksin tai veronkorotuksin.
Ulkomaan velkojen korko ja velan lyhennykset pitää kattaa leikkauksin tai veronkorotuksin.
EU-maiden tukirahat pitää kattaa leikkauksin tai veronkorotuksin.

"Suomalaisille annetun hyvinvointilupauksen toteuttamiseen ei ole rahaa", pääministeri Matti Vanhanen, kepu, tiivisti kestävyysvaje-ongelman.
Samaa rataa on jatkanut seuraajansa Kiviniemi sanomalla "meillä ei ole varaa" perusturvan parantamiseen.

Ylijohtaja Jukka Pekkarinen valtiovarainministeriöstä teki aikoja sitten raportin, jonka mukaan Suomen talous on umpikujassa, joten on aloitettava mittava sopeutusohjelma. Sopeutus vie Pekkarisen mukaan kaksi vaalikautta. Taloutta pitäisi joka vuosi vahvistaa 1,5 miljardilla eurolla. Käytännössä sopeutus tarkoittaa leikkauslistoja ja veronkorotuksia.

Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) on vaatinut leikkauksia julkisiin menoihin mutta haluaa että hallitus alentaa yritysten yhteisöveron 20 %:iin. Katainen on luvannut alentaa 22 %:iin eli neljä prosenttiyksikköä.
Muita EK:n tavoitteita ovat (Kataisen ja EK:n tavoitteet ovat yhteneväiset)
- pääomatuloverojen verotusta ei saa nostaa nykyisestä 28 %:sta
- osinkoveroja uudistettaessa ei sa vaarantaa yrittämisen kannusteita
- verohuojennuksia on saatava yrityksille lisää, muun muassa tutkimus- ja tuotekehitykseen
- yritysten tappiontasausmahdollisuuksia verotuksessa on parannettava
- arvioitava, mihin kaikkeen verotulot riittävät (yritystukiaisiin)
- kuntien palvelut yksityistettävä
- kustannuksia lisäävästä alueellistamisesta on luovuttava
- työuria on pidettävä alusta, keskeltä ja lopusta.

Valtion talous on pantava kuntoon EK:n mukaan menonleikkauksilla.

Yhteisöveroa EK:n mielestä on turha alennella muutamaa prosenttiyksikköä "20 prosenttia on selvä signaali, näkyvä toimi, joka toisi kilpauluedun esiin".

Jos Katainen jatkaa EK:n vaatimalla verolinjalla Suomessa olisi Länsi-Euroopan maista toisiksi alin yhteisövero. Vain Irlannissa (jota Suomi tukee) se on pienempi.

Yhteisöveron alennukset yrityksille ovat luvanneet sekä Katainen että Kiviniemi yritysjohtajien kanssa risteillessään Silja Symphonylla.

Jos hallitus toteuttaa EK:n vaatimuksia ja toteuttaa kokoomuslaista veropolitiikkaa: "rikkaita on liian vähän verotettavaksi" - kuten tähän asti on toteutettu - niin leikkauslistat ovat entistä pidemmät ja veronkorotukset entistä suuremmat pieni- ja keskituloisille.

EI leikkauksia tietenkään yrityksille eikä maatalousyrittäjille, jos kepu ja koko ovat päähallituspuolueita.

Keneltä verot kerätään ja keneltä leikataan - riippuu vaalituksesta ja muodostettavan hallituksen ohjelmasta.

Äänestä

Suomen kansa tarvitsee kunnon Siperian opetuksen. Onhan tämä ollut kamalaa katseltavaa tämä rikkaiden rahalla ökyily, eiköhän noilta rikkailtakin joku sentti lähde, kun leikkaamaan aletaan. Tietysti jos kokoomus ja keskusta jatkaa samalla porukalla, niin rikkaille edelleen annetaan ja köyhiltä otetaan. Suomessa ei rikkaat ole vielä rikastuneet kokoomuksen tavoitteiden mukaan, vaan niiden pitää rikastua edelleen, että sitten joskus riittää niitä murusia jaettavaksi köyhille rikkaiden lautaselta.

Äänestä

Jyrki Katainen sotkee kuset ja paskat sekaisin, kun yrittää Nelosen uutisten paljastamia valtiovaraiministeriön leikkauslistoja sysätä SDP:n piikkiin. Härskeyttä häneltä näyttää löytyvän ja viimeisillä metreillä ennen äänestyspäivää. Hirveä hinku on hänellä pääministerin tehtävään, mutta pöytäkirjan otteen väärentäjänä emme taaskaan saisi siihen hommaan rehellistä politiikkoa.

Äänestä

Kyllä tuo Elli Eläkeläinen saa siipeensä taas viimeisen kerran, kun antaa äänensä kokoomukselle. Elli Eläkeläisen on turha narista, jos ei vanhuudenpäivillään saa kunnon hoitoa ja hoitoa sairauksiin ja vaivoihinsa, kokoomus ei korvaansa lotkauta eläkeläisten suuntaan vaalien jälkeen. Nämä Elli eläkeläiset ovat olleet kokoomukselle aivopestävää vaalikarjaa, joita on ollut erittäin helppo sumuttaa ennen vaaleja - kaikki puppu uppoaa.

On säälittävää ollut myös katsoa naapurustossa asuvaa kokoomusta kannattavaa kapiaismiestä, joka on jäänyt eläkkeelle 45-vuotiaana ja on ollut eläkkeellä kohta 25-vuotta. Köyhyys on näkynyt ulospäin ja ulkonainen habitus ei oikein istu kokoomuksen kannattajaan, vaatteet hankittu kirpputorilta. Yksi asia on varmaa tämä taitettu indeksi on nakertanut tämän kapiaisen eläkkeen niin pieneksi, että kapiaisen eläkkeellä ei juhlita ja huudella ilmoille fantastista, niin fantastista.

Tähän Hetemäen leikkauslista sisältää myös eläkkeiden leikkaukset, niin on turha luulla, että kokoomusta äänestämällä asiat paranevat ja raha lisääntyisi lompakossa.

Äänestä

Kokoomus ajaa kaikkien asiaa. Kokoomus on tie paremminvointivaltioon.

Äänestä Kokoomusta!

Äänestä

Nyt on toivoa maan korvessa kulkeville lapsille, että saatiin katkaistua tämä kokoomuksen, keskustan, vihreiden ja rkp:n ylivaltapolitiikka. Tämä porvarihallitus kärsi katastrofin ja kokoomuksen Taru Tujunen oli tänä aamuna mustassa suruasussa. Suomen kansa ei ollutkaan kölin alta vedettävää, niin kuin porvarihalltuksen ylimieliset poliitiikot olivat ajatelleet. Kokoomuksesta tuli ekakertaa Suomen suurin puolue, mutta Jyrki Kataiselta Timo Soini katkaisi syömähampaat. Jyrki Katainen ja kokoomus eivät pysty sanelemaan ehtoja, vaan heidän on tyydyttävä kompromissiin, jos meinaavat pystyttää hallituksen. Keskustan kanssa ennalta suunniteltu valmis hallitusohjelma meni uusiksi valmiine leikkauslistoineen.

Kiitoksen paikka Suomen kansalle, että saatiin näille hulluille päiville stoppi!

Äänestä
  • Nyt voi vain persuilta toivoa, että he ovat oikeasti ajamassa köyhänkansan asiaa ja lunastavat kansalle antamiaan vaalilupauksia. Kataisella ei ole kuin kolmasosa hallitusvallasta ja sillä ei enää lisätä tasaverotusta ja hyvätuloisten etujen parantamista, jos ei saa persuilta tukea.

    Persuille reilut onnittelut vaalivoitosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihana enkeli Jyrki.. kirjoitti:

Suomen kansaa odottaa taas aivan samanlainen "hevoskuuri", kuin edellisen porvarihallituksen Esko Ahon ja Iiro Viinasen jäljiltä. Kaiken kukkuraksi meille on uskoteltu ennen vaaleja, että leikkauslistoja ei tarvita, vaan asiat hoituvat työtä ja talouskasvua tukemalla. Nämä kaksi asiaa on Mari Kiviniemi ja Jyrki Katainen upottanut meidän kaaliin.

Kaikissa vaalikeskusteluissa ovat porvarihallituksen politiikot olleet, SIIS KAIKKI, suut supussa leikkauksien kohteista, ainoastaan rehellisen politiikan ihmisenä Jutta Urpilainen on vakuutellut vakuuttelemasta päästyään, että Suomi ei selviä ilman leikkaislistoja.

Yksi vakava kysymys, miksi porvarihallituksen politiikot pitävät suut supussa, kun kun Jyrki Kataisen ministeriön virkamiehet kuitenkin ovat Nelosen uutisten mukaan kasanneet kaikessa hiljaisuudessa leikkauslistoja, jonka hallitusneuvottelijat saavat käteensä jo ensi viikolla, eli heti vaalien jälkeen.

Leikkauksia Jyrki Kataisen virkamiehet esittävät mm. työttömyysturvasta, lapsilisistä, eläkkeistä, asumis- ja maataloustuesta jne. ja lista on pitkä. Jyrki Katainen ei ole hiiskunut sanaakaan vaalikeskusteluissa, että hänen ministeriössään edes puuhasteltaisiin leikkauslistoja ja tämä jos mikä historian pahinta kansan kusestusta.

Eli siis, Jyrki Kataisen ministeriön leikkauslistoilla revitään kansalaisilta riihikuivaa 3.5 miljardia ja mallia on otettu vuodesta 1995, jolloin sovittiin, että mikään asia ei ole pyhää,kaikki menivät silloin leikkkuriin juustohöyläten. Niin kuin muistamme, summa oli silloin 3,5 miljardia euroa ja tähän samaan tasoon pyritään leikkauksissa siis nytkin.

Muistamme myö sen, miten Paavo Lipponen varoitteli äänestäjiä siitä, että kokoomus ajaa mummoja lumeen, jos valta vaaleissa annetaan. Tämä Paavo Lipposen varoittelu on toteutunut ja Suomessa vanhuksien asema on monelle köyhälle mummolle ja vaarille pahempaa, kuin lumessa tarpominen. Lisää lunta on tulossa, moni höperö vanhus äänestää kokoomusta ja saa sitä, mitä tilaa eli pahemminvointi valtiota lisää ja lisää.

Eli tämmöistä kokoomusmakkeeta on luvassa, Suomen lapsosille, eläkeläisille ja työttömille, jos Jyrki Kataiselle ja Mari Kiviniemelle annetaan huomenna valtakirja jatkoon. Jyrki Katainen taas pääsee Valtioneuvoston kanslian parvekkeelle sauhuttelemaan sikareja voiton kunniaksi, kun pääsee rokottamaan kansaa. Niin kuin muistamme neljän vuoden takaisesta, Jyrki Katainen poltteli sikareja Valtioneuvoston parvekkeella sen kunniaksi, kun sukarit, kakkoset ja merisalot saivat rahoittamisellaan runnattua Suomeen porvarihallituksen. Taisihan tämä Jyri Häkämieskin pitää sitten valtion piikkiin kiitoskonkkareita Suomenlinnassa näille vaalirahoittajille ja niin kuin muistamme Matti Vanhanen pääministerin asunnossa Kesärannassa myös. Näitä kiitoskokkareiten maksamisia on luvassa meille veronmaksajille, jos Suomen kansa äänestää kokoomuksen ja keskustan ehdokkaita huomenna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu