100.000 työpaikkaa vai työtöntä

Urpilainen ja SDP ovat luvanneet 100.000 uutta työpaikkaa. Nämä työpaikat olisi kuulemma tarkoitus tehdä täsmäelvytyksellä 28.9.2010.

SDP ja demarit viis veisaavat siitä, että bruttokansantuotteen kasvu tai lasku todellisuudessa heijastelevat hyvin voimakkaasti työllisyyteen. Kun tulee lama ja bruttokansantuote laskee, työpaikkoja vähenee kun vienti ei vedä eikä investoida.

Pellervon Taloudellisen tutkimuslaitoksen mukaan hallitus pystyy ja vaikuttaa todellisuudessa vain vähän työllisyyteen. Näin ne asiat ovatkin. Mitä vaatisikaan 100.000 työpaikan tekeminen rahankylvämisellä. Katsotaanpa sitä.

Jos työttömät työllistettäisiin valtion palkkalistoille valtion työntekijämäärä yli tuplaantuisi. Tuloverotusta olisi kiristettävä yli 30 prosentilla.

Jos työttömät työllistettäisiin kuntien palkkalistoille, kuntien työntekijämäärä nousisi vajaalla neljänneksellä. Tämä tarkoittaisi kunnallisveron nostamista noin 5 prosenttiyksiköllä. Heikoimmissa kunnissa veroprosentti nousisi neljäänkymmeneen.

Jos työntekijät työllistettäisiin teollisuuteen, uusia työpaikkoja syntyisi kolmannes lisää. Tämä edellyttäisi teollisuuden liikevaihdon nousua kaksikolmasosalla. Koska kotimaisen kysynnän tuplaaminen ei ole mahdollista vientiteollisuuden olisi tuplattava liikevaihtonsa. Suomalaisten pitäisi vallata maailmanmarkkinoita ennennäkemättömällä tavalla.

Jos työpaikat tehdään palvelusektorille. Mistä löydetään näiden palveluiden käyttäjät, jotka olisivat valmiita maksamaan palveluista.

SDP tekee siis lupauksia, joita se ei voi pitää. Mainosten tekemisessä SDP on ollut aina hyvä. Vieläkin muistelen hymyillen SDP:n mainosta viime vaaleissa Meidän palkat - teidän optiot. Maailma ei ole kuitenkaan sellainen kuin annetaan ymmärtää. Fortumin kuuluisat kymmenien miljoonien optio-ohjelmat syntyivät demarien johdolla: Sinikka Mönkäre ja Antti Kalliomäki.

Tuomiojan ja Mönkäreen ministerikausina päätettiin, ettei Fortumin optio-ohjelmille tullut kattoa, toisin kuin joissain muissa valtionyhtiöissä.

Kiitos ei SDP:n tempputyöllistämiselle ja Filatovin orjatyömallille.

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12874

      Työpaikkoja on helppo luvata kun ei tarvitse esittää konkreettisia suunnitelmia.

    • KokoomusRules

      Kokoomus ajaa kaikkien asiaa. Kokoomus on tie paremminvointivaltioon.

      Äänestä Kokoomusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe