Tonttien hinnat pilvissä

Kyllä on Mäntsälän tonttien hinnat nousseet pilviin parin viimeisen vuoden aikana .Tuhannen neliön tontista saat maksaa jo 60 tuhatta euroa. Kyllä on käsittämätöntä ryöstöä vaikka euroon muuttaminen ei pitänyt vaikuttaa hintoihin mitään. Muuttakaapa kyseinen hinta markka vainaaksi niin johan on tontilla hintaa.
3466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Samaa naureskelin minäkin. Mäntsälässä on muutenkin ihan omat käsitykset asuntojen ja maitten arvosta.

Keskustan kerrotalohuneistot maksaa saman verran, tai enemmän, kun esim Helsingin ja Vantaan rajalla.
Toisaaltaan keskustan ja vaikka mustanmäen kerrostaloasuntojen hintaerot on aivan jotain käsittämätöntä.

Mutta vielä enemmän ihmetyttää, että kuka kumma on niin urvelo, että ostaa esim. noita keskustan uusia kerrostalokämppiä siihen hintaan. No, rahat pois tyhmiltä :D

Äänestä

No onhan Mäntsälä parempi asuinpaikka kuin joku Hesan tai Vantaan raja.

Maksoin ok-tontista 1987,Mäntsälssä 8 markkaa neliö (siis reilu euro nykyrahaa) ja sekin raha säästy, kun osti talon joka oli vuokratontilla, josta siis ei tarvinnut maksaa leimaveroa siihen aikaan. Tontti ostettiin sitten perään omaksi.

Äänestä

Rivarikämpätkin maksaa jo sen miljoona mummoa (eikä saa edes mitään kummallista), joka oli ennenvanhaan lottovoittajan hulppean ja oikeasti suuren omakotitalon hinta -90 luvun lopulla.

Täältä sai ennenvanhaan rivarikämpän 100.000 markalla ja allekkin.

Onko palkat nousseet samaan tahtiin? Markka-aikaan kymppitonnin kuukausipalkka oli kunnollinen, nykyään se on surkea matalapalkka. Kuka saa kymppitonnin €uroissa? Kättä pystyyn!

Kyllä asuminen on kallista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hintoja ihmettelevä kirjoitti:

Kyllä on Mäntsälän tonttien hinnat nousseet pilviin parin viimeisen vuoden aikana .Tuhannen neliön tontista saat maksaa jo 60 tuhatta euroa. Kyllä on käsittämätöntä ryöstöä vaikka euroon muuttaminen ei pitänyt vaikuttaa hintoihin mitään. Muuttakaapa kyseinen hinta markka vainaaksi niin johan on tontilla hintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu