Lieksan demarit tyrivät

Lieksan demarit tekivät sen juuri, mitä ennakoitiin. Tyrmäsivät ehdokkaansa läpimenon asettamalla kaksi ehdokasta kilpailemaan eduskuntapaikasta vaaleissa. Syrjäläinen taisi jäädä vajaan kahdensadan äänen päähän eduskuntapaikasta ja Kiiskisen äänimäärä läheni kuuttasataa. Lämpimät onnittelut vaalituloksesta!
16254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Eduskuntaehdokkuus perustuu jäsenäänestyksen tulokseen koko Pohjois-Karjalassa ei Lieksan demareiden päätökseen.

Äänestä
  • Onhan ne taas kohta uudet vaalit,ei muuta kuin Soile tyrkylle kun se on niin hyvä,
    ja sytyttävä .Demareilla ei taida olla vielä presidentti ehdokasta joten esittäkää nyt vain samoilla "lämpimillä" sitä Soilea ,tiedä vaikka saatais Lieksalainen pressa
    tuon Halosen jälkeen,mutta älkää laittako nyt toista ehdokasta Lieksasta "sotkemaan" Soilen ja hänen tukijoukkonsa suunnitelmia.

    Äänestä

  • Kisuliini kirjoitti:

    Onhan ne taas kohta uudet vaalit,ei muuta kuin Soile tyrkylle kun se on niin hyvä,
    ja sytyttävä .Demareilla ei taida olla vielä presidentti ehdokasta joten esittäkää nyt vain samoilla "lämpimillä" sitä Soilea ,tiedä vaikka saatais Lieksalainen pressa
    tuon Halosen jälkeen,mutta älkää laittako nyt toista ehdokasta Lieksasta "sotkemaan" Soilen ja hänen tukijoukkonsa suunnitelmia.

    Ei laiteta ei,yks ehokas vuan laitetaan,ja Joensuulaiset ei sua laittoo yhtää,eikä
    mustoo hevosta sua olla .Eikä tyrkytetä iänestämmään,jos kuka iänestää niin omahan on sitten syysä.
    semmonen laki pitäsi suaha aikases jotta ei sua olla kun yks ehokas paikkakun-
    naltaan,parempi vielä jos olis vuan yks koko liänistä ja loput arvottasiin vaalijen
    jäläkeisenä lauvantai iltana heti loton jäläkeen,ja kaikki kansalaiset oisi sos.tunnuk-
    sen mukaa eholla.

    Äänestä

  • Muikku on taas asialla. Kukapa muukaan. Demarit voivat kyllä päättää siitä että asetetaan yksi ehokas. Liikaan kunnioitettaan tätä vanhaa jäärää, joka sotkee asiat toisensa jälkeen. Mistä moinen?

    Äänestä

Uskomatonta miten demarit sössivät syrjäläisen läpimenon. Yksi onneton muikun suojatti räpisteli munkkien ja keiton kera. Huh mitä potaskaa. Holström ja toinen lapsellinen Päivi Säppi sekoittivat Pankakoskea. Siis kertoo tasosta. Lieksan ja alueen etua ei ajateltu. Lapsellista omaan napaan tuijottamista. Munalla töihin ja munkilla arkadianmäelle on arjan tunnuslause. Häpeä arja ja avustajat.

Äänestä
  • Aikamoista ruikuttamista että aina vaan muiden syy, ehkä pitäisi älytä että kaikki ei pyöri yhden klikin ympärillä eikä tuputtaminen ja ohjailu ole kaikkien mieleen. Pitäisikö katsoa myös kriittisesti omia tekoja, olisiko niissä osuutta tähän tulokseen, mutta niinhän se taitaa olla että enhän minä vaan ne muut.

    Äänestä

Syrjäläinen asettuu kuntavaaleisssa eholle ja pesee kaikki ehokkaat. Hah hah haa.

Äänestä

Ettekö te vieläkään tajua sitä että kaikille demareille ei kelvannut soile ehdokkaana ja juuri siksi piti olla vaihtoehto!

Äänestä

Jos arja ei olisi ollut ehdokkaana, olisimme minä ja sadat muut antaneet äänemme Persussuomalaisille!

Äänestä
  • Tuskin kaikki sentään. Sitä en tod. usko..

    Äänestä

Soile sentään 2279 ääntä..... Arja vain 569.. mutta , mutta miksi 2-ehdokasta...?

Olisiko jo aikojen alussa voitu sopia 1-ehdokkaan periaatteeella..._?

KÄYTÄNTÖNÄ NS TYÖHAASTATELTU ? Olemmeko mukamas ns sdp piirisidonnaisia , ETTEMME VOI OMAA EHDOKASTA VALITA ?

OLISIKO NS TYÖHAASTATTELUN POHJALTA VOINEET työväenyhdistys valita sopivan henkilön ?

Tulevaisuutta ajatellen ....toivoen paras eduskuntaan.. T: mies demari

Äänestä

Ei nyt sentään munkein paistolla ja makkarasopalla eduskuntaan mennä. Eikä sillä että toinen (muikku) puhuu puolesta. Issekkin pitää suu avata. Eikä riitä että omaa historiaa kaivellee..

Äänestä

Vai ei aikoinaan Poutiainen ajeli sinne mopolla .
Persoona ratkaisee. siinnä se on .

Äänestä

Uskokaa jo vaalit on vaalit joten häviö on on demareillekin mutta mitä urputatte koska kokonaisussa osaltannenne säilyyMK

Äänestä

Niin ja kolme porvaripuoluetta jatkaa hallituksessa .
Eli Demarit tuli takaisin .Kyllä nyt Kepu antaa oppositiossa
palautetta omasta ex-politiikastaan .

Äänestä
  • Onneksi Suomessa on vielä demokratia eikä diktatuuri joka päättää ketä saa äänestää ja ketä ei vaikka jotkut haikailee sen perään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


täysin kirjoitti:

Lieksan demarit tekivät sen juuri, mitä ennakoitiin. Tyrmäsivät ehdokkaansa läpimenon asettamalla kaksi ehdokasta kilpailemaan eduskuntapaikasta vaaleissa. Syrjäläinen taisi jäädä vajaan kahdensadan äänen päähän eduskuntapaikasta ja Kiiskisen äänimäärä läheni kuuttasataa. Lämpimät onnittelut vaalituloksesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu