Saarnaamme – – Kristusta Jeesusta Herrana. (2. Kor. 4:5)
http://www.watchtower.org/fi/raamattu/2co/chapter_004.htm
Raamattu käyttää Jeesuksesta arvonimeä ”Kristus” eri tavoilla, kuten Jeesus Kristus, Kristus Jeesus ja Kristus. Jeesus itse käytti ensimmäisenä ilmausta ”Jeesus Kristus”. (Joh. 17:3.) Kun arvonimi on erisnimen jäljessä, huomio kiinnittyy siihen persoonaan, jonka Jumala oli lähettänyt ja josta tuli hänen Voideltunsa. Sen sijaan kun arvonimi pannaan erisnimen eteen, kuten ilmauksessa ”Kristus Jeesus”, paino siirtyy arvonimen haltijan asemaan tai virkaan. Pelkän arvonimen ”Kristus” käyttö on toinen tapa tähdentää Jeesuksen asemaa Messiaana (Apt. 5:42). Riippumatta siitä, miten arvonimeä ”Kristus” käytetään Jeesuksesta, se korostaa sitä, että Jeesus oli Jehovan Voideltu.
http://www.jw.org/index.html?option=QrYQCsVrGlBBX
http://www.watchtower.org/fi/raamattu/2co/chapter_004.htm
Raamattu käyttää Jeesuksesta arvonimeä ”Kristus” eri tavoilla, kuten Jeesus Kristus, Kristus Jeesus ja Kristus. Jeesus itse käytti ensimmäisenä ilmausta ”Jeesus Kristus”. (Joh. 17:3.) Kun arvonimi on erisnimen jäljessä, huomio kiinnittyy siihen persoonaan, jonka Jumala oli lähettänyt ja josta tuli hänen Voideltunsa. Sen sijaan kun arvonimi pannaan erisnimen eteen, kuten ilmauksessa ”Kristus Jeesus”, paino siirtyy arvonimen haltijan asemaan tai virkaan. Pelkän arvonimen ”Kristus” käyttö on toinen tapa tähdentää Jeesuksen asemaa Messiaana (Apt. 5:42). Riippumatta siitä, miten arvonimeä ”Kristus” käytetään Jeesuksesta, se korostaa sitä, että Jeesus oli Jehovan Voideltu.
http://www.jw.org/index.html?option=QrYQCsVrGlBBX
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=OKVTB3HGiLw&feature=player_profilepage
Kauniita lauluja.
Elämän ihme?
Ei "Voideltu" ole vain arvonimi, vaan Hänet todellakin oli voideltu:
"Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut" (Luuk 4:18)
Riippumatta siitä, miten arvonimeä ”Kristus” käytetään Jeesuksesta, se korostaa sitä, että Jeesus oli Jehovan Voideltu.
So? Monet olivat voideltuja.
Tarkoitatko, että on monia Kristuksia eli Messiaita?
Et ole todellakaan tutustunut juutalaisuuteen pätkän vertaa, saati mihinkään muuhunkaan. Raamattustakin luet vain sen mikä sinulle sopii.
Jeesus ei todellakaan ollut ainoa messias-ehdokas. Lisäksi myös kuninkaita ja ylipappeja voideltiin.
Jeesus oli juutalainen, hän EI opettanut kolminaisuusoppia. Roomalaiset ristiinnaulitisivat hänet, rangaistus joka oli varattu kapinallisille jotka olivat tavalla tai toisella uhka rooman keisarinvallalle. Tätä kuvaa myös ristin yläosaan laitettu kyltti "Juutalaiste kuningas".
Kuninkaan, ylipapin ja profeetan virkaan voideltiin ihmisiä. Kyllä. Mutta kaikki, mitä löydämme vanhasta testamentista on vain esikuvallista tulevasta. Vain ja ainostaan Jeesus Kristus on se, jossa täyttyi aiemmin mainitsemani ja Jesajan ennustaman profeetan voitelu. Vain Jeesus Kristus on se profeetta, jonka jo Mooses ennusti tulevan. Vain ja ainoastaan Jeesus Kristus on Kuningas, jonka valtakunnalla ei ole loppua. Vain ja ainoastaan Jeesus Kristus on ylipappi iankaikkisesti. Ja kaikkiin näihin kolmeen Hänet on voideltu, ei ketään muuta.
Ei ole kuin yksi Voideltu, yksi Kristus, yksi Messias.
Raamatussa käytetään usein heprealaista sanaa suk ja kreikkalaista sanaa a‧lei′fō tavanomaisesta öljyn sivelemisestä eli sillä hieromisesta
(Da 10:3; Ru 3:3; Joh 11:2).
Erityisestä öljyllä voitelemisesta siinä kuitenkin käytetään yleensä heprealaista sanaa ma‧šaḥ′, josta tulee sana ma‧ši′aḥ (Messias),
ja kreikkalaista sanaa khri′ō, josta tulee sana khri‧stos′ (Kristus)
(2Mo 30:30; 3Mo 4:5, Rbi8, alav.; Lu 4:18; Ap 4:26).
Tämä erotus pitää paikkansa jokseenkin johdonmukaisesti sekä hepreassa että kreikassa.
Jotkin raamatunkäännökset eivät säilytä tätä hienoista eroa, vaan kääntävät kaikki nuo sanat samalla vastineella ”voidella”.
it-2 FI-Voideltu,voitelu
Taivasten kuningaskunalla ei tarkoitettu(eikä tarkoiteta edelleenkään) pilvien päällä olevaa kultaista kaupunkia vaan aivan konkreettista juutalaista kuningaskuntaa, jota hallitsisi jälleen Jehovan asettamana daavidilainen kuningasuku ja Daavidilainen pappiskunigas.
Tässä odotuksessa petyttiin vaikka asiaa yritettiin kahdestikin vauhdittaa itsenäisyys-sotien avulla.
Molemmat sodat miehittäjää vastaan hävittiin ja siksi: "Jumalamme Jumalamme, miksi miedät hylkäsit..." kaikui Israelissa.
Jeesus ei edes ole eris-nimi vaan yleis-nimi joka tarkoittaa "pelastaja",, ja huomatkaa,, myös Barabbas oli "isän poika J e e s u s".
Jeesus
(lat. muoto kreikk. nimestä I‧ē‧sous′,
joka vastaa hepr. nimeä Je‧šu′aʽ tai Jehō‧šu′aʽ
ja joka merkitsee ’Jehova on pelastus’).
Ajanlaskumme ensimmäisellä vuosisadalla elänyt juutalainen historioitsija Josefus mainitsee noin 12 tämännimistä henkilöä,
muita kuin Raamatun kertomuksessa mainittuja.
Nimi esiintyy myös apokryfisissä,
ajanlaskumme alkua edeltäviltä vuosisadoilta peräisin olevissa kirjoituksissa.
Se ei siis nähtävästi ollut mikään harvinainen nimi tuohon aikaan.
Pimeyden voimat hyökkäävät Jeesuksen nimeä, avukseen huutavia/huutaneita
vastaan.
Jeesuksen tähden heitä vainotaan.-----
^^¨¨¨^^^^¨¨¨¨¨¨¨¨
Suomenkielinen nimi Jeesus tulee latinan sanasta Iēsus, joka perustuu kreikan sanaan Iēsoûs (kreik. Ἰησοῦς).
Tämä puolestaan on transkriptio alkuperäisestä arameankielisestä nimestä, Jēšūa‘ (ישוע),
joka taas on kehittynyt Vanhan testamentin hepreankielisestä muodosta Jehōšūa‘ (יהושע).
Nimen alkuperäinen merkitys on ”Jahve pelastaa”.
Myös arabiankieliset kristityt käyttävät arameasta johdettua nimimuotoa Yasū‘ (يسوع).
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesus_islaminuskossa#Sanan_alkuper.C3.A4
Nimi Jeesus tarkoittaa siis =="JAHVE PELASTAA "
Jeesus tuli "Isänsä nimessä"....pelastukseksi ihmiskunnalle.
Kiitetty olkoon Jahven nimi...
..
Joel 2:32
32 Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avukseen Jehovan nimeä, pääsee turvaan, ----
.
Sefanja 3: 9 Sillä silloin minä muutan kansoille puhtaan kielen, jotta ne kaikki huutaisivat avukseen Jehovan nimeä palvellakseen häntä olka olkaa vasten.’
Apt 2:21Ja jokainen, joka huutaa avukseen Jehovan nimeä, pelastuu.”
Roomalaisille 10:13
"Ja jokainen, joka huutaa avukseen Jehovan nimeä, pelastuu.”
Lisäksi henkilönä(mahdollisena kapinallisena)jeesushan olisi ollut Daavidin kuninkaallisen huoneen jäsen, eli kuulunut rikkaaseen yläluokkaan. Hän olisi tehnyt siis nasiirilupauksen eli määräaikaisen köyhyyslupauksen maallisen kuninkuuden tavoittelunsa vuoksi.
Tecton sanan ei siis ole oikein käännetty, se sana ei merkitse puuseppä vaan rakentaja, joka rakentaja saattoi olla hyvinkin varakas,,kuten esim. J. Arametialainen (jeesuksen biologinen isä) olikin.
Jeesusta palvottiin uskottuna k a n s a n pelastajana.
Pelastaminen tarkoitti siis Rooman vallan alta pelastamista vaikka ylimmäinen pappi saattoi uskonnollisessa mielessä,,siis bonuksena antaa myös syntejä anteeksi.
'Elohjim' sanaa (joka lienee kreikkalaisen 'theos' sanan alla)käytettiin myös maallisista valtiaista joten Elohimeja olivat siis teksteissä myös enkelit, profeetat ja
h a l l i t s i j a t.
Rooman keisari piti itsään Jumalana, siksi mm. Tuomas korostaa, että hänen 'jumalansa' (se on 'keisarinsa') ei ole Rooma vaan Jeesuksen johtama juutalainen teokratia, siis se "basileios joka on tullut lähelle".