ajokiellon alkaminen?

Eli autokortti lähdössä mutta jos se tässä ihan lähiaikana lähtee menee elämä aivan mullin mallin joten onkohan keskustelussa poliisiasemalla mahdollista anoa hyvien perustelujen turvin ajokiellon siirtoa eteenpäin esim 2kk?

Kaveri tässä oli omien sanojensa mukaan onnistunut ja oli moottoripyörä korttinsa vienyt syyskuussa vaikka kortin piti lähteä jo kesäkuussa.
11529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Yksi juttu: miksi pitää ajaa tavalla, joka vaarantaa sen kortin?
Sitä korjaa mitä kylvää, ota siis rangaistus vastaan miehen tavoin ja ota siitä
vielä opiksesikin. Teoilla kun on seuraukset ja niitä on hyvä miettiä ennen kuin ottaa sen riskin.

Äänestä
  • Voit varmaan ilmoittaa paikallislehdessä, että haluat pitää luennon ylinopeuden vaaroista. Ellen aivan väärin lukenut aloittajan viestiä, hän kysyi jotain muuta kuin neuvoja ajamiseen.

    Aloittajalle:
    Toivottavasti onnistut siirtämään, varsinkin jos olet moottoripyörämiehiä ja kausi juuri alkamassa. Suomessa kortti lähtee käsittämättömän vähästä. Mutta jos lähtee, ei kannata jäädä murehtimaan, sen kun jatkat ajamista. Todennäköisyys että sinut pysäytetään jos ajat rauhallisesti seruaavan kuukauden on todella pieni...

    Äänestä

  • Melekonen pallinaama olet ! Saarnaaja sontiainen !

    Äänestä

Tuskinpa sinulle on ongelma jatkaa ajamista ilman korttiakin, kun et tähänkään asti ole säännöistä välittänyt. Valvontaa on niin vähän, että jos maltat sen pari kuukautta ajaa rajoitusten mukaan, et varmaan joudu poliisin kanssa tekemisiin lainkaan. Muista kuitenkin ettet mene autolla hakemaan korttia takaisin.

Äänestä
  • Itselle kävi menneinä vuosina hauskasti, kortti lähti pariksi kuukaudeksi hyllylle(3 ylinopeutta kahden vuoden sisään, kaksi alle 20km/h ylitystä yksi 22km/h ylitys) sinänsä järjettömän kova sanktio verrattuna rikkeiden pienuuteen, no ajattelin,että kun kyrvät tahtovat korttiani säilyttää, niin mikäpä siinä.Autoiluuni moinen ei vaikuttanut mitenkään. Kun tuli aika hakea kortti mulkuilta, ajattelin että nyt en enää riskeeraa, vaan pyysin kaveriani käyttämään mua hakemassa kortin, mutta kun kaveri tuli pihaan, huomasin että nyt on tullyt illalla juhlittua rankasti ja ajokunto kyseenalainen(ei mikään räkäkänni, mutta ehkä yli0,5) joten kuskiksihan minä jouduin.Takaisin ajelin sitten aivan laillisesti.

    Äänestä

Helposti...

Minkä takia kortti on lähdössä?
Sakkoja?

SItten vaan kiistät systemaattisesti kaikki annetut sakot. Asian käsittelyssä menee aina muutama kuukausi...
Maksaa korkeintaa muutaman kympin ja sakkokin voi kaatua tai pienentyä.

Poliisi tuskin lähtee vahvistamaan ajakiellolla ei lainvoista sakotusta.

Äänestä

Joopajoo täältä on turha kysyä yhtään mitää,aina samat vastaukset jos vaa valitetaa ku on rikkonut sääntöjä.... molemmat 20kmh ylityksiä...
Toinen loppukesästä 80 alueella kun ohitin museokilvis olevan volvo amazonin joka päästeli about 60 kymppiä ja tuli sitte sivari vastaa... toine tuli pikatiellä josta ajoin edellisenä päivänä kaikki ok!, mutta seuraavana päivänä ajoin yöllä ohi ja sinä aikana tämä kyseinen 80 alue oli muutettu työmaa alueeksi ja kamerakin ehditty säätämään 50kmh,tästä johtuen ajoin kuten edellisenäkin päivänä ja tolppa räpsähti... tässä teille lain tietoista rikkomista ja vakavaa piittaamattomuutta liikennesäännöistä!! käsittämätöntä huutelua samantien kauheeks kriminaaliks.

Äänestä
  • Aika surkea kuski olet, jos et 80km/h vauhdilla pysty ohittamaan 60km/h
    kulkevaa museoautoa ja samaa voi todeta, jos et havaitse edes työmaa-aluetta. Siitä kyllä ilmoitetaan asianmukaisin opastein ja varmasti siellä on ollut myös nopeusrajoitusmerkkikin. Ihme että näitä "emmää mitään nähnyt" -tyyppejä riittää liikenteeseen joka päivälle ja sitten vielä on systeemin vika kun saa sakot ja kortin hyllylle. Voi voi mitä taidottomuutta.

    Äänestä

  • 25v sakoitta kirjoitti:

    Aika surkea kuski olet, jos et 80km/h vauhdilla pysty ohittamaan 60km/h
    kulkevaa museoautoa ja samaa voi todeta, jos et havaitse edes työmaa-aluetta. Siitä kyllä ilmoitetaan asianmukaisin opastein ja varmasti siellä on ollut myös nopeusrajoitusmerkkikin. Ihme että näitä "emmää mitään nähnyt" -tyyppejä riittää liikenteeseen joka päivälle ja sitten vielä on systeemin vika kun saa sakot ja kortin hyllylle. Voi voi mitä taidottomuutta.

    Kirjoituksesi perusteella voi myös 1000% varmuudella sanoa, että myös 25 vuotta autoilematta...

    Äänestä

juu kyl se o nyt o fakta,tää keskustelu palsta on aivan turha.
Jotkut elämään kyllästyneet nörvelit käy vaa huutelees ja valittaas asioist mut kysymyksii ei saa minkää näkösii vastauksii. alkaa muistuttaa ihan paikallislehden tekstaripalstaa. Ja jos ohi pitää mennä tehdään se vauhdilla,ei siten että siinä vieressä liutaan minutin verran. surkea kuski.... itse et ole tainnut liikenteessä käydäkään tai sitten olet niitä tientukkijoita..

Äänestä
  • Ei ole mahdollista siirtää ajokiellon alkua. Ajokielto alkaa päätöksentekohetkestä ja päätöksentekohetki on se kun sinut pyydetään asian käsittelyyn.
    Mitä tulee valittamiseen sakoista, niin eihän vakavasta piittaamattomuudestakaan annettu sakko ole lainvoimainen ja ajokielto alkaa tien päällä, valituksesta huolimatta.
    Järjestä asiasi niin, että pärjäät ajokieltoajan iiman korttia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KFm kirjoitti:

Eli autokortti lähdössä mutta jos se tässä ihan lähiaikana lähtee menee elämä aivan mullin mallin joten onkohan keskustelussa poliisiasemalla mahdollista anoa hyvien perustelujen turvin ajokiellon siirtoa eteenpäin esim 2kk?

Kaveri tässä oli omien sanojensa mukaan onnistunut ja oli moottoripyörä korttinsa vienyt syyskuussa vaikka kortin piti lähteä jo kesäkuussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu