pysyvä haitta?

hampaaton ja 24v

Hei. Minulle sattui tammikuussa tapaturma, jonka seurauksena etukulmahammas murtui ja sen viereinen hammas sai myös kovan iskun (heilui).Murtunutta kulma hammasta yritettiin luuduttaa 4kk uudelleen, mutta turhaan. Tänään hammas jouduttiin poistamaan ja tilalle laitetaan implantti. Kovan iskun saanut hammas joudutaan vielä todennäköisesti juurihoitamaan. Huuleen tuli myös n. 2cm mittainen haava, joka oli kuin saksilla leikattu suun pielestä ylöspäin. Tästä on jäänyt arpi, mutta ei silmään pistävä, näkyvä kuitenkin. Vakuutus minulla on pohjolassa ja kattaa hoitokuluja 1000 euroon asti ja pysyviä fyysisiä haittoja 30000 euroon asti. Hoitokulujen osalta vakuutus ei riitä kattamaan kaikkia kuluja millään. Tiedän että pysyvien haittojen korvaus määräytyy haittaluokkien mukaan, mutta kuuluuko 1 pysyvän hampaan menetys tähän luokitukseen ja olenko oikeutettu sitä kautta saamaan lisä korvauksia ja minkä suuruisia? Olisin kiitollinen jos saisin vastausia kysymykseeni.

1

950

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rma06

      Yhden hampaan menetyksestä ei vielä korvausta saa. Sosiaali- ja terveysministeriön haittaluokituksen mukaan vasta hampaiton täydellinen tai merkittävä puutos oikeuttaa alimpaan eli haittaluokka 1:een. Monessa tapaturmavakuutuksessa pysyvän haitan korvaaminen edellyttää vähintään haittaluokka 2 suuruista pysyvää haittaa.

      Kasvojen arven tai näkyvien hampaiden korjaamaton puutos voi oikeuttaa haittaluokkiin 0-3, mutta korvauksen saaminen tällä kasvojen alueen muodon poikkeavuuden perusteella edellyttää kyllä jotain pahempaa kuin parin sentin arpea tai implantilla korjattavaan hampaan menetystä.

      STM:n haittaluokkataulukko löytyy netistä, jos haluat siihen tarkemmin tutustua. Uusin haittaluokitus on tullut voimaan 1.1.2010.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1948
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1370
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1030
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      801
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      792
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      751
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      703
    Aihe