Kiinnostaisi saada seuraavaan asiaan mielipiteitä;
Olen sairas ihminen, joka ei pysty oman alan töitä tekemään, kouluun ei ole varaa kun ei tukia tulisi, opintolainaa en aio hakea.
Lääkäri ei laita saikulle, eikä liioin totea täysin työkyvyttämäksi.
Työkkärin valituksen takia olin 4 viikkoa työkokeilussa, suhteellisen onnistuneesti.
Työkkäristä sanottiin, että kun tässä yhdessä käy, saa taas olla eikä tarvitse ilmaisena työorjana olla enempää. Että näyttää paremmalle paperilla..
Nyt tilanne on kuitenkin se, että työkkäri ahdistelee koko ajan, soittelevat työajan ulkopuolella kotiin ja tyrkyttävät kaiken maailman paikkoja minulle.
Kouluun yrittävät suoraan pakottaa, ja aloja, joihin en ole työkykyinen!!
Täytyy varmaan vaihtaa puhelinnnumeroa, työhakua kun on merkitty kuitenkin heinäkuun loppuun asti
Työkkärin toiminta
3
276
Vastaukset
- tyokkari
Hei.
Kiitos kysymyksestäsi.
Työttömyysturvalaissa määritellään työttömyysetuuden saajan yleiset oikeudet ja velvollisuudet. Työttömyysetuuden saajan velvollisuus on muun muassa hakea aktiivisesti työtä, olla valmis vastaanottamaan työtä tai koulutusta sekä parantaa osaamistaan työ- ja elinkeinotoimiston kanssa sovitulla tavalla.
Esimerkiksi sairausloma sinänsä ei oikeuta poikkeamaan työttömyysetuuden saamiselle asetetuista työvoimapoliittisista edellytyksistä. Sairauslomalla olevan työnhakijan tulee siten esimerkiksi pitää työnhakunsa voimassa ja olla valmis vastaanottamaan työkykyään vastaavaa kokoaikatyötä.
terveisin Teppo työkkäristä - LakiaKatsellut
Laista suoraan :
Etuuden saajan yleisenä velvollisuutena on hakea aktiivisesti työtä JA koulutusta ...
Eli työttömän on haettava itsekin koulutukseen kuten tuo JA-sana yllä määrittää. Kuinkahan monessa työnhakusuunnitelmassa/työllistysmissuunnitelmassa yo. unohdetaan. - karenssia
Eli nin vaikka olet sairaslomalla,sin täytyy otta vastaa työtä,
jota pystyt sairaana tekemään.
Eli jos vaikka istut rullatuolissa jalat amputoituna,
sinun on otettava vastaan vaikka jotain tietokone hommia,joissa ei tarvita jalkoja.
Jos vain kädet pelaa.
Jos työnantaja tarjoaa sinulle kuormaauton kuskin työtä,sinulla on vain henkilöajokortti,sinun on otettava työ vastaan,jos työnantaja märittelee
että pystyt siihen,jos kieltäydyt tulee karenssi.
sillä tynantajalla on oikeudet määritellä mihin työhön pystyt.
näin minulla sain karenssin kun kieltäydyin työstä,työn antaja
määrittelin että osaan työn,mutta minä määrittelin etten osaa.
En viitsinyt valittaa muutaman 100 euron takia.
Sillä mulle on sama vaikka saisi 100 vuoden karenssin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427215
- 324028
- 543523
- 423030
- 172776
- 372248
- 162226
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482216- 412193
- 452169