Ikävä juttu, että henkilö, joka yrittää työllistää itsensä, joutuu kohtaamaan ilkeitä virkamiehiä. Niinkuin nyt tämä helsinkiläinen kahvilayrittäjä, jota ensin pompoteltiin ja nyt sitten ´armahdettiin´ ja sai sitten luvan kahvioonsa.
Simputusta ja kiusantekoa
Elli von Langenskiöl
359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Myös kaikenlainen "positiivinen Erityiskohtelu" kantaväestön kustannuksella lopetettava.. Kaikkien oltava oikeasti samalla lähtöviivalla.. Eikä johonkiin vähemmistöön kuuluminen saa tuoda lisäetu muiden kustannuksella!! Tuota posit** erityiskohtelua harjoittaa työnantajani Helsingin Kaupunki !!
Kaikille samat säännöt ja oikeudet, myös kantasuomalaisille..
Oletko kommunisti!!!!Silloin se olisi normaalia.Joitakin otetaan töihin tai kouluun että joukolla saadaan hupia tämän elämän vaikeuttamisella.
Miksi kukaan kantaväestöön kuuluva edes tekee töitä nykysin? Eikö näitä orjia ole juuri otettu tekemään töitä minimipalkalla tai alle sen, jotta herrojen ei tarvitsis tehdä mitään. Nyt, kun voitot on kääritty taskuun ja maa saatu velkasemmaksi, kun kukaan olis uskonut, on aika lopettaa TYÖn teko ja alkaa elämään, kuten herrat. Katellaan miten tämä alle 2 e tunti porukka hoitaa meitä japassaa lasaretissa. Saattaa olla, et kantaväestön edustaja tipahtaa syvemmälle ojaan ja orjat ottavat vallan ja kenkäsee herrat kuuseen. Olis se kiva katella malman menoo, kun baarista ei sais kaljaa ja telkkarista tuli vain hengellistä ohjelmaa. Sisällissotaa käytäs tietenkin sunni ja hunni välillä. Naton rauhanturvaajat juoksis pitkin katuja ja venäläiset tankit tukkis kadut. YK pällit levittelis käsiään ja paavi pyyhkis pahvaansa hasarizalla.