RKP lähtee nyt oppositioon, nyt voimme alkaa veikata kestääkö oppositiotaival nyt 40 vuotta putkeen kuten hallitustaival?
Vai katoaako puolue seuraaviin vaaleihin mennessä, kun ääniosuus vääjäämättä tipahtaa kohti 3 %:ia. Nyt RKP osuus laski 0,3 % , joka on lähes 10 % vähennys edellisiin vaaleihin verrattuna !
Eli seuraavissa vaaleissa tliastollisesti noin 3,6, ...
Mainittakoon, että jos äänikynnystä ei olisi RKP juonittelun toimesta alennettu 4%:sta 3:een viime hallituksen voimin, olisi lähtö ollut nyt jo todella lähellä!
RKP 40 oppositiossa?
6
136
Vastaukset 6
- VOITTO!
40 vuotta on minimi.
Nyt Suomen kansa alkaa maksattaa kalavelkoja siitä mitä RKP on hallituksissa tehnyt ja niskaamme kaatanut ! Et ole kovinkaan valveutunut yhteiskunnallisesti, kun kuvittelet. että Suomeen olisi säädetty joku äänikynnys. Sanomasi olisi tehokkaampaa, jos kykenisit pitäytymään faktoissa.
- Kansan tahto!
Äänikynnyksen on asettanut Suomen hallitus ja eduskunta. Euroopassa se on yleensä 4% mutta Suomessa se piti alentaa 3:iin että RKP saa vielä pari vuotta lisäaikaa.
40 vuoden oppositio RKP:lle on ihan demokraatian mukainen lopputulos sen harjoittamasta rasismista ja apartheidistä suomalaisia lapsia kohtaan!"- vaalilaki
Äänikynnys ei ole vielä voimassa!
Se on sisällytetty uuteen vaalilakiin jonka kaatumista Sasi jo ehti aavistella.
Tuota vaalilakia on tarkoitus soveltaa vuoden 2015 vaaleissa.
Siis jos se saadaan voimaan.
Parasta olisi että muutetaan se kynnys 5% niinkuin muuallakin.
- Lehden lukija
Åpartheidistit tullaan viemään oikeuden eteen, kansallisella että kansainvälisellä tasolla. Kinkkiseksi kuitenkin menee, kun Ruotsin valtion kytkökset suomalaisten kyykytykseen selvenevät. Mm. sodan ajan kultakorujen keräys, apartheid-koneisto, karjalaisten asutuskiellot, RKP:n puuhastelut perustuslaimme luomistyössä, ja nykypäivänä v.2002 kielilaki, internet- ja mediasensurointi, maakaupat, joilla arvokkaat veronmaksajien rakennukset, satamat, tontit, yms. annetaan tai pilkkahinnalla myydään tietyille tahoille. Puhumattakaan Telia-Soneran UMTS -kaupoista, tiettyjen säätiöiden veronkierrosta, yms yms. Mielenkiintoiset ajat edessä.
- Lottovoitto!
Ai että oli hyvä uutinen muuten tuo, että vaalilaki ei tosiaan ole voimassa vielä ! Eikä varmaan tulekaan!
RKP:hän tippuu nyt ihan varmasti alle tuon 4 % kun vaan odotellaan..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1331632
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031036Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.161707Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.237565- 31520
- 187509
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11474- 186472
- 41436
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18423