Kauniainen liitettään Espooseen siinä tulee suurimat säästöt mitä muista kunnista, siinä tulee samalla koko alueesee sama vero prosentti, kun Kuniainen on siellä sisällä ja hyvin matalalla vero prosentilla, siinä saadaan suurimat raha kertymät kuntaan, kun yksi suuri Espoon kunta ympäröi yhtä pientä ja aivan samat käytönnön toimet molemmissa kunnissa,
Kukas sitä vastustaa??? no ei ole vaikee kyllä arvata.
Kuntaliitos numero YKSI
11
274
Vastaukset
- Niinpä!
Kauniainen on ainoa jäjellä oleva omituisuus eli ns.reikäleipäkunta Suomessa.
Syynä on Kokoomuksen ja RKP:n valta sekä Kauniaisissa ja Espooossa.
He istuvat samoissa herraklubeissa ja ylläpitävät lähinnä ruotsinkielisille tarkoitettua veroparatiisia keskellä PK-seutua.- Fy fan
Ei pärkkele. Me viedä meidä pengar Caymansaaret -de sista, som finns här.
- RKP kannattaja silti
Luulen että suurin osa Kauniaislaisista itse haluais liittyä Espooseen tai metropolialueeseen.Kunnassa ei enää pidetä huolta ympäristöstä.Taloja ei korjata ja kaikki hajoaa ja puskat röllittää. se on mielestäni tai monen luulosta merki että varaudutaan jo liittymiseen.Kunta alkaa olla pahalla tavalla jäljessä muusta kehityksestä ja ne joilla on koulutusta ja laaja ajattelu,huomaa että nyt on pakko saada tieto ankkalammikon ympärille tai ollaan pian muinaisjäännös.Meillä on suurin osa kunnanedustajista roimasti yli eläkeiän ja sillä lailla siellä on ihan jälkeenjääneet tavat,sellainen 70-luku.Virkailijat ovat kuulema sukulaisia,tuttavia jne.keskenään eli pätevin ei aina valita.Jos tulee pätevä virkailija,se ei kauan viivy.Lisäksi on muuta häslinkiä.
- grankulla
"Luulen että suurin osa Kauniaislaisista itse haluais liittyä Espooseen tai metropolialueeseen."
Kauniaislaisena voin sanoa, että näin ei todellakaan ole.
- Yks vaan
Espoo on liitettävä Kauniaiseen,niin poistuu viimeinkin tämä erikoisuus pääkaupunkiseudulla.Sama veroprosentti kaikille uudessa isommassa Kauniaisessa.
- KokoomusRKP !
KokoomusRKP on ainoa syy, miksi Kauniainen on vielä olemassa.
Niin kauan kun se on hallituksessa määräävässä asemassa, ei liitosta tule.
Kaikein tärkein asia on taata surujen etuoikeudet.
- Virkkunen!
Kuntaministeri ja svekojen juoksutyttö Henna Virkkunen sanoi, että "on jopa mahdollista Kauniaisen liittäminen suurkuntaan".!!??
Siis tuon kuntakummaljaisen lopettaminen on JOPA mahdollista. Eikö ole erikoinen ilmaus? Senhän pitäisi olla ITSESTÄÄNSELVÄÄ.
Huomaa, että KokoomusRKP:lle on vaikea asia tuon loiskunnan lopetus. - Mr. Kuntaliitos
Uudellemaalle riittää noin neljä kuntaa: Raasepori ruotsinkielisille, Lohja ja Porvoo vois säilyttää vaikka ne kuuluu Helsingin työssäkäyntialueeseen. Kaikki muut kunnat joita ei mainittu: deletointi!
- 123234354
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/01/29/nain-suomea-kupataan-entistakin-raikeammin/201221968/170?ref=tf1
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/01/22/ei-ratkaisua-kriisiin-vaan-kolme-uutta-eurobluffia/201221436/170
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2012/01/24/maaliskuun-kreikka-lainan-markkinakorko-yli-1000-prosenttia/201221652/170
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/02/01/nyt-kaikki-huijaavat-kaikkia--ja-varsinkin-suomea/201222111/170?ref=tf1 - aki
On se hyvä, että hallitus puhuu kuntien yhdistämisestä ja tehostamisesta. Tällöin Espoon sisällä oleva pikkukunta Kauniainen olisi ilman muuta liitettävä Espooseen / muodostettavaan kuntakokonaisuuteen. Jos tästä Espoon sisälle muodostetusta ei löydy esim. kokoomuksella yhteisymmärrystä, parempi haudata kuntauudistus ja etenkin pääkaupunkiseudulla. Eli Kokoomus hallituspuolueena Kauniainen esimerkiksi kuntauudistukseen.
- kuntavaalit ohi?
Voiskohan tämä pitää paikkansa:
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/ministerio-suunnitteli-vaalien-siirtamista-poikkeuslailla-kuntauudistuksen-vuoksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie913202Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23122Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492335Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732279Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut802208Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392068Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt271832HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364051811Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1131742Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401585