Hyvin osaavat herrat ja rouvat asiat junailla. Kiviniemi kieltäytyi viemästä EU tukipakettia uudelle eduskunnalle koska oli vaara ettei se menisi läpi.
Näin hän petasi Kataiselle hyvän paikan viedä paketti suureen valiokuntaan jossa se varmasti hierotaan läpi ja esitellään EU:n johtajille.
Sitten kun kaikki päätökset on tehty uusi hallitus tuo asian eduskunnan käsittelyyn muodon vuoksi sillä päätökset on jo tehty peruuttamattomasti.
Hyvin pelattu. Kansan äänestys tulos saatiin ohitettua ensimmäisessä asiassa ja ei varmasti jää viimeiseksi.
Alkaa olla kansalaisilla konstit vähissä.
Näin hän petasi Kataiselle hyvän paikan viedä paketti suureen valiokuntaan jossa se varmasti hierotaan läpi ja esitellään EU:n johtajille.
Sitten kun kaikki päätökset on tehty uusi hallitus tuo asian eduskunnan käsittelyyn muodon vuoksi sillä päätökset on jo tehty peruuttamattomasti.
Hyvin pelattu. Kansan äänestys tulos saatiin ohitettua ensimmäisessä asiassa ja ei varmasti jää viimeiseksi.
Alkaa olla kansalaisilla konstit vähissä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eduskunta lopulta päättää? Jykä ja Mari jo varmaan on luvannut. Jykällä puskee hikeä.
Jeesrouva vetäisi maton Jykän alta lopullisesti!
katainen-kiviniemi-urpilainen puuhaavat sulassa sovussa "tukipaketti", ja muitakin hankkeitaan ihan kuten ennenkin.........
Kyllä avaaja on oikeassa..........
peli jatkuu, joskin entistä likaisempana varmaankin......
NOIN NÄYTTÄÄ MENEVÄN, ELI "DEMOKRAATTISILLA" VAALEILLA EI OLLUT MITÄÄN PAINOARVOA, KOSKA TULOS VÄÄRENNETTIIN NIIN, ETTÄ PARIN PROSENTIN HIENOSÄÄDÖLLÄ KATAINEN VÄÄNTÄÄ PORTUGALIPAKETTINSA SUOMEN KANSAN MIELIPITEISTÄ VÄLITTÄMÄTTÄ VERONMAKSAJIEN NISKOILLE.
SIINÄ RIITTÄÄ TURVAMIEHILLÄ JA LENTÄVILLÄ DIKTAATTORISSA VARTOIMISTA VIHAISELTA KANSALTA. KAIT SE ON LIPPOSEN HANKKIMA PANSSARIAUTO VIELÄ TALLESSA, JA VALMIINA KATAISEN KÄYTTÖÖN.
Jaahas: Soini on ilmoittanut, että hänelle sopii, että Portugalin tukipaketti viedään suureen valiokuntaan päätettäväksi.
"ISO JYTKY" taisi siis tarkoittaa Suomen kaltoinkohdellun kansan ISOA JYTKÄYTTÄMISTÄ.
Niin oli "mooses lipponenkin" työläisten ja köyhien toivo ja pelastaja, joka pelasi verenimijöitten pussiin.
Niinkö menee tämäkin "jytkäyttäjä" porvarien kelkkaan.
Neuvostoliiton hajoaminen johti ilmeisesti sellaiseen oikeistodiktatuurin ja mielivallan nousuun, että se jatkuu mailman tappiin asti, kunnes joko Suomessa ei ole enää mitään yksityistettävää, tai tulee ydintuho, ehkä maailmanloppu.
Mitä oikein odotit? Tietenkin entinen peli jatkuu, mutta mitä tämän jälkeen?
Kun miljoonainen kurjalisto huomaa jälleen kerran tulleensa petetyksi nälkä ajaa heidät kadulle Kaddafi Paateron vesitykkien ja luotien eteen.
Tähän on varauduttu kaikki kansalaisoikeudet poistavalla uudella pakkokeinolailla.
Laki säädettiin vaivihkaa vaalien alla kertomatta kansalle mitään.
Timolla ei ole varaa moiseen. Huomaa nopeesti miksi!
suureen valiokuntaan kuuluu vain yksi perussuomalainen, ja yksi kristillisdemokraatti..........muut on kokkelia, kepua, demaria, vihreetä........ja mm., kimmo sasi siellä pänkättämässä nuo kaksi mahdollisesti ruodusta poikkeavaa pyörryksiin........
kaikki siis jatkuu ihan niinkuin ei koko vaaleja olisi ollutkaan............kyllä se on mahtavaa tämä "demokratia"...........
Eduskunta tratifioi sopimuksen. Se tarkoittaa, ettei se koskaan saa lain voimaa jos ei eduskunta ei sitä hyväksy.
Kyllä vain, mutta viha senkun nousee...
Eikös nuo vääntäneet väkisin kasaan "Lissaboninsopimuksen", joka sitten kumoaa Suomen perustuslain ?
Eli tavallisella Suomalaisella ei olekaan enää minkäänlaisia PERUSTUSLAILLISIA OIKEUKSIA.
Siksi äärioikeistojuntta on apinan raivolla työntänyt suomalaisia NATO:n eli USA:n sotiin...........Oppimaan tappamista, ja Amerikkalaisuutta.
100 vuotta sitten raharikkaat lähettivät likaisentyöntekijät Saksan oppiin.....
Asetelma on aivan sama, nyt vain on eliitin Mekka Amerikka......
-
Seuraavia eduskuntavaaleja ei varmaankaan enää tule, vaan avoin diktatuuri on siinä vaiheessa jo julistettu.......
Kait se on nyt se UUSIMAAILMANJÄRJESTYS.....................Antikristuksen ja perkeleen luomus.......
Minkki-Mari poliitikkona on pian historiaa, ei kepu tällaista kokoomuksen kannattajaa halua enää riveihinsä.
marin ja jyrkin huipullaolo on ohi.
Niinpä se Katainen vaan yrittää tarrautua tähän viimeiseen oljenkorteen mutta eipä taida suuri valiokunta ollakaan niin innostunut asiasta, kitos Tuomiojan.
Väitetään että hallitusneuvotteluissa on suuria ongelmia. En näe muita ongelmia kuin Kataisen tukipaketteineen. Vai onko joku kuullut jonkun muun puolueen vaativan sen EU paketin hyväksymistä, en minä ainakaan.
Joten Katainen syrjään ja hallitus syntyy hyvinkin nopeasti. Se mitä sitten tapahtuu tulee nähtäväksi mutta ei maata pidä ruveta johtamaan yhden ainoan puolueen päähän pinttymän perusteella.
No niin. Saimme seurata kuukauden ajan poliittista teatteria ja näytös eteni aivan ennalta laaditun käsikirjoituksen mukaan.
Ei ole kansalla enää mitään sanomista tehtyihin eikä myöskään tuleviin päätöksiin. Ei voi kun tuntea voimatonta raivoa päättäjiä kohtaan.
Niin, vastuuttomien hörhöilijöiden kostit loppuivat.
pSS-mies Soini yritti EUn vastaisuudella saada valtaa ja epäonnistui. Miksi?
Koska kaikki Suomen ongelmat ei poistu Eu-vastaisuudella. 13% Suomen tyhmimmistä otti pSS-miehen jutut todesta, onneksi eivät ihan kaikki.
Suomen kansa äänesti Kokoomuksen Suomen suurimmaksi puolueeksi, jotta pSS-mies Soini saatiin sotkeutumaan omiin valheisiinsa. Jos yrittää kaataa EUn ja mielii hallituksen 10 tonnin liksalla, niin olisi pitänyt olla muutakin tajolla. Ei vaan ollut!
No, typeryksiä ei useinkaan kiukuta Se, että heitä on huijattu, Heitä kiukuttaa se, että toiset osoittavat ollensa koko ajan oikeassa ja eniten kiukuttaa kun pitäisi tunnustaa oma typeryytensä. No, pSS-mies Soinin tukijoilla on paljon selitettävä itselleen: miksi joku saattoi olla niin typerä, että uskoi Soinin holpötyksiä.
Ja sitten pitäisi vielä kohdata ne, jotka eivät olleet yhtä TYHMIÄ. Ei taida olla kivaa olla PerusSuomalainen.
NINEL
Ei ole kansalla keinot vähissä !!!!
Seuraavissa vaaleissa perussuomalaisille tulee JYTKYJEN PAPASUOMI!
Se tarkoittaa sitten sitä, että petetty kansa näyttää uurnilla voimansa.
Yritetään kestää nämä 4 vuotta ja toivotaan, ettei olla kestämättömän velkataakan alla, josta ei nousua näy.
Siis vaalivoitto tulee ja takuuvarmasti: kansanedustajista 75 prossaa on persuja ja likiloput sossuja ja muita vasureita.! Mites sitte kataiset a ja kivinenät suun pannoo? Mutruun, arvaan.
minusta tuntuu, että vasemmistoliitto ei mene hallitukseen. tsekkaavat vain kuinka pitkälle sdp:n ja kokoomuksen setelisolidaarisuus joustaa.
liekkö tässä linkkauksessa vastaus jouston pituuteen?
← Suomihan on jääkiekon maailmanmestari 2011
Hallitusohjelman tekijät 2011
http://suomi2017.wordpress.com/2011/05/20/hallitusohjelman-tekijat-2011/