Kysymyksiä työttömän taloudellisesta selviämisestä

ilmaistyöt sun muut

Jos joudun esim. kuntouttavaan työtoimintaan, kursseille jne., mistä en saa kuin pienen työmarkkinatuen ja se 9 euron kulukorvaus on liian pieni (ei riitä -etenkään täällä maaseudulla, kun on pitkät välimatkat- matkoihin kuin lähinnä yhteen suuntaan/päivä), niin millä rahalla käyn näissä?
Rahaahan menee paljon muuhunkin noissa kuvioissa joten jos samaan aikaan on esim. paljon laskuja, niin kuinka selvitä, kun tulot ovat miinuksen puolella?

Entä jos lapsi sairastuu? Tämän takia saa ilmeisesti olla ainoastaan 4 päivää kotona häntä hoitamassa?
Entä sen jälkeen, jos sairaus jatkuu kauemmin?

Meillä esim, se tilanne, että yksi lapsista sairastaa infektioastmaa ja sairaus pitkittyy kyllä lähes joka flunssassa (joita on lisäksi vuoden mittaan ollut enemmän kuin monella muulla saman ikäisellä). Usein sairasteluun on mennyt kokonainen viikko ja kahden-kolmen viikon päästä sama rumba.
Työtön ja näille kursseille ja ilmaistöihin joutuvahan (usein vielä pakotettuna) on taloudellisesti tässä aivan eri asemassa kuin työssä käyvä, (joka kuitenkin saa työstään normaalia palkkaa).
Jos työttömyyskorvaus katkeaa neljännen päivän jälkeen ja lapsen kunto vaatii kuitenkin vielä kotihoitoa, niin miten ihmeessä työtön selviää, jos ei ole edes varaa palkata yksityistä hoitajaa, kuten työssäkäyvällä usein on (tai ainakin hänellä on tähän taloudellisesti huomattavasti paremmat mahdollisuudet).
Erityistä rasitettahan tässä tapauksessa (rahan puutteen lisäksi) tuo vielä lapsen krooninen sairaus, joten työtön on todella kovilla.
Asuinpaikkakin asettaa lisähaasteita .
Itse mm. joutuisin tilaamaan MLL-hoitajan kauempaa kaupuingista, koska lähialueen hoitajajoukko koostuu nuorista koulutytöistä, jotka työskentelevät ainoastaan iltaisin. Näin ollen hoitajalle tulisi hintaa vielä enemmän, koska matka olisi näin ollen yhteensä 40-80 km.
Kaikilla ei ole sukua lähellä, mummoja enää elossa, toimettomia tuttavia ja puolisokin voi olla matkatöissä, tai esim. pienituloinen yrittäjä, joka ei pysty jäämään kotiin.
Jos poissaoloja tulee hyvin paljon, niin joutuuko työtön pois kurssilta ja näistä "ilmais"töistä ja karenssille (selvityksen ajaksikin jää kuukaudeksi ilman rahaa)?
Tähän asiaan pitäisi kyllä saada jotain joustoa, koska muuten tilanne on kyllä täysin kohtuuton.

Kelan vammaistuestakaan ei ole tässä tilanteessa mitään hyötyä.
Sitähän ei kuulemma esim. astmaatikko enää saa, 7 ikävuodesta lähtien.
Näin sanottiin sairaalasta.
Sairaus kuitenkin pysyy samana, samoin lapsen avun tarve lääkkeiden oton ym. suhteen vielä pitkään (ja vanhempien työn teko kärsii siis ihan samalla tavalla kuin ennenkin, kun lääkärissä tarvitsee ravata tiheään), mutta joku on ilmeisesti päättänyt, että lapsi (täytettyään 7) muuttuu yhdessä yössä täysin omatoimiseksi. Aika erikoista!

Sen toisen puolison palkkakin kun voi olla hyvin pieni ja jos puoliso on esim. yrittäjä, niin yhteiskunnan tuet hätätilanteessa ovat rajatut.

Entä muut tuetut työmuodot?
Jos haluaa käyttää oikeuttaan ala-asteikäisen lapsen osittaiseen hoitovapaaseen, eli lyhennettyyn työpäivään, niin minkälaisissa töissä se onnistuu?

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi. Muussa kuin koulutuksen aikaisessa työllistymistä edistävässä palvelussa ei ole oikeutta työttömyysetuuteen poissaolojen ajalta, ellei poissaolo johtu

      ■työkyvyttömyydestä
      ■alle 10-vuotiaan lapsen sairaudesta (kerrallaan enintään 4 päivän jakso)
      ■työhaastattelusta tai muusta tähän rinnastettavasta työllistymiseen liittyvästä syystä

      Lapsen sairastamiseen voi olla tietyissä tilanteissa mahdollista saada erityishoitorahaa, josta voit kysyä lisää sairastamisen palvelunumerostamme 020 692 204.

      Vammaistuen saamista lapsen astmaan voisit vielä tarkistaa numerosta 020 692 211.

      Kysyit myös osittaisesta hoitovapaasta. Valitettavasti pystymme tällä palstalla vastaamaan vain työttömyyteen liittyviin kysymyksiin, joten ohjaisin sinua tässäkin ottamaan yhteyttä Kelan puhelinpalveluun. Osittaisesta hoitovapaasta voit kysyä lapsiperheiden numerosta 020 692 206.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    • tyokkari

      Hei!
      Kiitos kysymyksestäsi.

      Kysymyksestäsi ei ilmene, minkä työllistymistä edistävän palvelun olet aloittamassa. Tilanteesi ja kysymyksesi on henkilökohtainen. Tällä palstalla pystymme vastaamaan vain yleisluontoisiin kysymyksiin. Voit olla yhteydessä tilanteestasi Työlinjan puhelinpalveluun
      Työttömyysturvaneuvonta 010 19 4911 (ma - pe klo 9 - 17)

      Terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7169
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3370
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2282
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2279
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1759
    Aihe