"”Neitseestä syntynyt ei ole Messias”

"Juutalaisen Raamatun profeetat eivät myöskään ennustaneet vuosisatojen päähän vaan varoittivat aikalaisiaan."

Suomen juutalaisten johtaja Gideon Bolotowsky tyrmää Vanhan testamentin, sanoen sen olevan "puhtaasti kristillinen käsite".

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/4949-neitseesta-syntynyt-ei-ole-messias

Noinhan se on.
Vanha testamentti ei ole juutalaisten uskonkirja, vaikka kristityt niin luulee.

Turhapa se on kristittyjen laittaa juutalaisille sanoja suuhun.
Jos juutalainen sanoo uskovansa Tanak:iin niin en ymmärrä että joku kristitty voi sanoa että et sinä Tanak:iin usko vaan Vanhaan testamenttiin.
23285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Mitä todistusarvoa Gideon Bolotowskyn mielipiteellä on siihen, onko Jeesus Messias? Olisihan se mahdottoman kuuloista, että juutalaisten keulahahmo lähtisi Jeesusta Messiaaksi todistamaan.

Juutalaiset aikanaan n. 2000 vuotta sitten tappoivat (tapattivat) Jeesuksen juuri siitä syystä, että Jeesus osoitti olevansa Jumalan Poika ja Messias.

Sinun ei tarvinne Pe.ku paljoa asian eteen pähkäillä huomataksesi, että kummalle puolelle Bolotowsky olisi suuressa neuvostossa mennyt, jos olisi sattunut Jeesuksen aikana elämään. Ei elänyt Gideon B. silloin, mutta samaa puolta edustaa takuuvarmasti kuin heimoveljensä Jeesuksen aikana.

Äänestä
  • "Sinun ei tarvinne Pe.ku paljoa asian eteen pähkäillä huomataksesi, että kummalle puolelle Bolotowsky olisi suuressa neuvostossa mennyt, jos olisi sattunut Jeesuksen aikana elämään. Ei elänyt Gideon B. silloin, mutta samaa puolta edustaa takuuvarmasti kuin heimoveljensä Jeesuksen aikana"
    Selvää tekstiä kristityltä.Takuuvarmasti.

    Äänestä

Ihan kuin olisi tullut mieleeni noista Bolotowskyn toteamuksista, että juutalaisten uskoa ei voi verrata kristilliseen uskoon, koska juutalaisilla on etninen-usko, joka käsittääkseni sisältää ikivanhoja traditioita, jotka periytyvät aikalailla samankaltaisina vuosisatoja muuttumattomina.

(etnisen - uskon sanoi nimerkki to.. jossain tuolla alhaalla, siitä nappasin)

Helluntaialisuutta tai muuta modernia uskoa ei varmaan Bolotowsky voi unissaankaan ajatella.

Äänestä
  • Juutalaisuus ja kristinusko ovat hyvin hyvin erilaiset uskonnot , niissä kaikki perusasiat ovat päinvastoin :käsitys jumalasta ja ihmisestä, hyvästä ja pahasta sekä siitä mitä on tai ei ole kuoleman jälkeen.
    Israelin uskonto oli olemassa lähes tuhat vuotta ennen kristinuskoa, mutta kristinusko synnyttyään alkoi vaatia juutalaisia kääntymään siihen, vastaus oli ei kiitos ,joka tuotti juutalaisvainot jotka ovat eri muodoissa, fyysisesti tai lainsäädännöllisesti jatkuneet kristityissä maissa lähes meidän päiviimme.

    Suurin osa juutalaisista ei unissaankaan voi ajatella muuta uskontoa , ei varmaan suurin osa kristityistäkään, sitä vain ei kukaan pidä muuta kuin normaalina.
    Tavat ovat muuttuneet ja ovat muuttuneet koko ajan, ei kukaan enää elä kuten muinoin lähi-idässä , perusopit eivät ole muuttuneet,on yksi Jumala, ihminen on itse vastuussa teoistaan , synti on teko ei tila(ei perisyntiä) jne

    Äänestä

  • Aloittaja

    Juutalainen kulttuuri ja usko ovat eri asioita.
    Niin uskossa, kuin kulttuurissakin on suuri osa käännynnäisiä ja Israelin juutalaiset ovatkin lähes kaikki nyky-aikana muualta tulleita (suurimmat joukot ovat saapuneet Itä-Euroopasta.

    Jotkut ulkolaiset filmitähdetkin ovat kääntyneet nykyisin juutalaiseen uskoon.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Juutalainen kulttuuri ja usko ovat eri asioita.
    Niin uskossa, kuin kulttuurissakin on suuri osa käännynnäisiä ja Israelin juutalaiset ovatkin lähes kaikki nyky-aikana muualta tulleita (suurimmat joukot ovat saapuneet Itä-Euroopasta.

    Jotkut ulkolaiset filmitähdetkin ovat kääntyneet nykyisin juutalaiseen uskoon.

    Eivät ole eri asioita, juutalaisuudessa koska se on etninen uskonto jossa ei ole erillistä uskonnon aluetta erossa muusta kulttuurista. Yrityksiä on mutta koko rakennelma loppujen lopuksi lepää sillä pohjalla minkä uskonnollinen kulttuuri on rakentanut: sionismi, haskala jne .

    Suuri osa juutalaista ei ole käännynnäisiä, vaikka nykyään heitä on paljon koska avioliitot solmitaan pääsääntöisesti eijuutalaisten kanssa ja eijuutalaisia puolisoja kääntyy . Näin Marilyn Monroestakin tuli juutalainen.

    Äänestä

* Juutalaisten usko perustuu TOORAAN, eli Mooseksen lakiin, ja juuri siitä on Vanhatestamentti syntynyt, eri aikakausien myötä eri profeettojen ja ihan tavallistenkin ihmisten kautta, kelle Jumala Sanansa uskoi.

Äänestä
  • Aloittaja

    Vanha testamentti on kristittyjen kirja ja se ei ole sama kuin Toora.

    Vanhan testamentin profetiat on pääosin vielä muualla kuin Mooseksen kirjoissa.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Vanha testamentti on kristittyjen kirja ja se ei ole sama kuin Toora.

    Vanhan testamentin profetiat on pääosin vielä muualla kuin Mooseksen kirjoissa.

    Torah on viisi Moseksen kirjaa niitä ei vain nimitetä sillä nimellä juutalaisuudessa .
    Kertoisitko missä tanach eroaa niistä kirjoituksista joita kristityt nimittävät Vanhaksi testamentiksi ja kuka on kirjoittanut VT:n kirjoitukset, jos ne kerran ovat eri kirjoitukset?

    http://www.jewfaq.org/cgi-bin/search.cgi?Keywords=tanach
    linkki on ortodoksiselle juutalaissivustolle

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Vanha testamentti on kristittyjen kirja ja se ei ole sama kuin Toora.

    Vanhan testamentin profetiat on pääosin vielä muualla kuin Mooseksen kirjoissa.

    Asia nyt vain menee lyhyesti näin:
    " Juutalainen laki on kirjattu Tooraan, joka käsittää viisi Mooseksen kirjaa, Talmud-kirjallisuus puolestaan sisältää Vanhaa testamenttia selittäviä ajatuksia. "
    ja
    "the body of scripture known to non-Jews as the Old Testament and to Jews as the Tanakh or Written Torah "

    http://www.jewfaq.org/torah.htm

    Äänestä

Tanak eli hebrealainen Raamattu on sisällöltään sana kuin kristittyjen vanha Testamentti, pois lukien Apokryfikirjat. Sama sisältö eri nimi.

Äänestä
  • Aloittaja

    Juutalaisten itsensä mielestä se ei ole sama.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Juutalaisten itsensä mielestä se ei ole sama.

    Juutalaisten itsensä mielestä se ei ole sama ehkä sen tähden kun siitä tehdyt VT;n käännökset on pyritty muuttamaan kolminaisuusoppia tukevaksi!

    Äänestä

Vanha testamentti ja Uusi testamentti ovat kristillisiä käsitteitä jotka perustuvat kristilliseen teologiaan ja uskontoon, mutta se kirja jota kristityt nimittävät Vanhaksi Testamentiksi on sama kuin tanach eli mikra. Tässä:http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0.htm

Ei Bolotowsky kirjaa tyrmää, sehän on juutalaisuuden perusteksti vaan sen mitne kristityt sitä nimittävät ja käsittelevät . Suomen juutalaisilla ei ole johtajaa, seurakuntia edustaa ulospäin suurimman seurakunnan hallintoneuvoston puheenjohtaja joka Bolotowsky pitkään oli.

Kristityt tulkitsevat tätä juutalaista kirjaa omaan tapaansa jota juutalaisuus ei siis tunnusta, kysehän on kahdesta täysin eri uskonnosta ja tekstit ovat juutalaisia eivät kristillisiä.

Äänestä
  • On aivan sama mitä suomalaliset juutalaiset sanovat tai päättelvät, VanhaTestamentti on Jeesuksen aikainen Raamattu, johon Hän usein viittasi, koko laki, joka on annettu ainoastaan juutalaislle, on Vanhantestamentin perusta ja tukipilari, sen tietää siitäkin, koska siellä ennustetaan tuleva Messias ja juuitalaisetn kohtalo jo etukäteen, joka sitten on tapahtunut myöskin historiallisesti.
    * Tärkeintä Vanhassa Testamentissa on seurakunalle se, mitä se kertoo tulevasta maailman ja kansansa Vapahjatsta, ja siihen sisätyvät Kirjoitukset. Sieltä löytyy hengellinen Raamattu, joka sisäityy Jeesukseen Kristukseen, ja siinä juuri on se Hengen ravinto, josta uudestisntynyt ammentaa elävää ja voimallista Sanaa, elämän leipää.

    Äänestä

Aloittaja

Juutalaisten käsitys Jeesuksesta poikkeaa tosi paljon kristittyjen käsityksestä.

Juutalaisten Talmudin mukaan:
"Juutalaisten Talmudissa mainitaan Jeshu-nimisen henkilön teloitetun pääsiäisenä noituuden harjoituksesta ja Israelin eksyttämisestä. Samassa yhteydessä mainitaan Jeesuksella olleen viisi opetuslasta: Matthai, Nakai, Nezer, Buni ja Todah.
Talmudissa kerrotaan myös Jeesuksen olleen juutalaisen naisen ja Pantera-nimisen roomalaisen sotilaan avioton lapsi."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Juutalaisuuden_käsitys_Jeesuksesta

http://www.come-and-hear.com/sanhedrin/sanhedrin_43.html

Äänestä

Semper:
"Mitä todistusarvoa Gideon Bolotowskyn mielipiteellä on siihen, onko Jeesus Messias? Olisihan se mahdottoman kuuloista, että juutalaisten keulahahmo lähtisi Jeesusta Messiaaksi todistamaan."

Juuri noin. Semper osui naulan kantaan.
Juutalaisuus ei tunne Jeesusta maansa vapauttaja. Se ei tunne myös jumalansa itsemurhaa eikä montaa muutakaan kristillistä dogmia.
Juutalaisuus on oma uskonto, kristinusko on erilainen uskonto. Kaikkien uskontojen kesken on jotain yhteistä.

Juutalaisuus ei tunne Vanha Testamentti kirjaa. Sillä on Toora, profeettoja ym. kirjoja sekä paljon VT:n ulkopuolisia uskonnäkemyksiä.

Olisiko Suomessa saatavissa juutalaisten suomennoksia omista uskonkirjoistaan?
Siksi että voisi verrata, miten paljon kristityt ovat muokanneet tahollaan omaksi edukseen juutalaisuuden kirjoja.

Äänestä

Olisikohan Pekun ja suopursukan syytä aloittaa opiskelemaan Raamattua ihan oikeasti? Siinä samalla selviäisi myös juutalaisuus kokonaisuudessaan.

Äänestä

Useimmat palstan kristityt suhtautuvat juutalaisuuteen alentuvasti. Kaikki niistä vääristelevät juutalaisuuden kirjoja. He tekevät juutalaisten jumalasta takinkääntäjän.

Jos kristityt olisivat rehellisiä, he tunnustaisivat kristinuskon ja juutalaisten uskonnon erillisiksi uskonnoiksi.

Äänestä

Alentuvuus kuuluu kristillisyyteen:kristinusko muka korvasi ilmeisen "viallisen " juutalaisuuden ja juutalaiset ovat kaiken lisäksi niin pöhköjä että eivät muka tunne tai ymmärrä itse kirjoittamiaan tekstejä .

Äänestä

Kun UT;ssa puhutaan neitsyydestä, sillä tarkoitetaan pääasiassa mielen puhtautta, vilpittömyyttä ja turmeltumattomuutta:

2.Korinttolaiskirje 11
2 "Sillä minä kiivailen teidän puolestanne Jumalan kiivaudella; minähän olen kihlannut teidät miehelle, yhdelle ainoalle, asettaakseni Kristuksen eteen puhtaan neitsyen.
3 Mutta minä pelkään, että niinkuin käärme kavaluudellaan petti Eevan, niin teidän mielenne ehkä turmeltuu pois vilpittömyydestä ja puhtaudesta, joka teissä on Kristusta kohtaan."

Fil. 2:5
"Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli",

Fil. 2:22
"Mutta hänen koetellun mielensä te tunnette, että hän, niinkuin poika isäänsä, on minua palvellut evankeliumin työssä."

Fil. 3:15
"Olkoon siis meillä, niin monta kuin meitä on täydellistä, TÄMÄ MIELI; ja jos teillä jossakin kohden on toinen mieli, niin Jumala on siinäkin teille ilmoittava, kuinka asia on."

Fil. 3:19
"heidän loppunsa on kadotus, vatsa on heidän jumalansa, heidän kunnianaan on heidän häpeänsä, ja maallisiin on heidän MIELENSÄ."

Kol. 2:18
"Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on LIHALLISEN MIELENSÄ turhaan paisuttama"

Tit. 1:15
"Kaikki on puhdasta puhtaille; mutta saastaisille ja uskottomille ei mikään ole puhdasta, vaan heidän sekä MIELENSÄ että omatuntonsa on saastainen."

Äänestä

Tämäkö muistia virkistää? Haluamme varmistaa ettet ole roskapostirobotti.

[Eniro antoi minulle matematiikan yhteenlaskuharjoituksia.] 11 2 = 13

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuulolla10 kirjoitti:

"Juutalaisen Raamatun profeetat eivät myöskään ennustaneet vuosisatojen päähän vaan varoittivat aikalaisiaan."

Suomen juutalaisten johtaja Gideon Bolotowsky tyrmää Vanhan testamentin, sanoen sen olevan "puhtaasti kristillinen käsite".

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/4949-neitseesta-syntynyt-ei-ole-messias

Noinhan se on.
Vanha testamentti ei ole juutalaisten uskonkirja, vaikka kristityt niin luulee.

Turhapa se on kristittyjen laittaa juutalaisille sanoja suuhun.
Jos juutalainen sanoo uskovansa Tanak:iin niin en ymmärrä että joku kristitty voi sanoa että et sinä Tanak:iin usko vaan Vanhaan testamenttiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu