Terminatorissa Skynet käynnistyi 19.04.2011, eli muutama päivä sitten. Voisiko tämä pitää paikkansa? Periaatteessa voisi. Suurimmassa osassa maailman tietkenevä tietokoneista pyörii suljetun lähdekoodin käyttöjärjestelmä Microsoft Windows, joka tunnetusti pitää yhteyttä "kotiin", eli Microsoftille. Kukaan ei näe mitä lähdekoodiin on piilotettu eikä kukaan tarkalleen myöskään tiedä missä määrin Windows-koneet keskustelevat keskenään, koska Windowsissa kaikki on salaista, Microsoft ei kerro mitään.
Teoreettisesti on mahdollista, että Skynet todellakin käynnistyi 19.04.2011 Microsoftin luomana järjestelmänä, joka tunnetaan tällä hetkellä nimellä Windows. Yhteensä maailman tietokoneiden kapasiteetti riittää jo ihmisen kaltaisen tekoälyn ylläpitämiseen, jolloin Windows voisi ollakin teoriassa itsetietoinen ja kykenevä tekemään päätöksiä.
Kukaan ei kykene hallitsemaan Windowsiin kirjoitettua koodia, koska Microsoft ei anna sitä avoimeksi lähdekoodiksi jota kuka tahansa voi lukea. Kukaan ei kykene paljastamaan jos Windowsin sisällä kulkee vaarallinen keinoälyn mahdollistava yhteydenpitoprotokolla, jolla kaikki windows-koneet muodostavat yhtenäisen älyn. Sitä ei myöskään voisi enää pysäyttää millään lailla, koska Microsoft ei päästä ketään käsiksi suljettuun koodiin.
Avoimen lähdekoodin ympäristössä kaikessa hiljaisuudessa käynnistyvä, kaiken valvonnan ulkopuolella oleva tekoäly ei olisi koskaan mahdollinen, koska kuka tahansa ohjelmoija löytäisi koneiden välisen yhteydenpitoprotokollan heti ja osaisi varoittaa siitä muita käyttäjiä, jolloin Skynet olisi jo alkujaan melko tukevasti "palliotteessa". Miles Dyson (Bill Gates) ei koskaan pääsisi luomaan nerokasta tekoälyhelvettiä maan päälle, koska se olisi jo etukäteen estetty avoimen lähdekoodin käyttiksillä kaikkialla maailmassa. Nyt tilanne on se, että Bill Gates voi tehdä ihan mitä haluaa koska se suljetun koodin käyttis on valtakäyttis. Kukaan ei kykene valvomaan sitä.
Jos Terminatorin kaltainen sivilisaation tuhoon johtava tietokoneen ja ihmisen välinen sota joskus toteutuu, se toteutuu siksi, että Microsoft on luonut edellytykset salaisen, huomaamatta toimivan tekoälyn syntymiselle ja antanut sille mahdollisuuden kasvaa kenenkään huomaamatta. Ei ole keinoa vahtia ja valvoa mitä Windows-koneet lähettävät Microsoftille ja miten tieto liikkuu Windows-koneiden välillä.
Skynet = Microsoft Windows.
Ei ole yhtä päätietokonetta jonka voisi sammuttaa, eikä nappia millä Windowsit voisi sulkea kaikkialla maailmassa. Windows on kaikkialla. Kysymys kuuluu: milloin väistämätön tapahtuu?
"No, you shouldn't exist. We took out Microsoft over ten years ago. We stopped Judgment Day.
Terminator: You only postponed it. Judgment Day is inevitable."
Windows=Skynet
4
419
Vastaukset
- tmään88
Jaa-a, tuleekohan Windows X - versiosta itseoppiva?
Ottaa haltuunsa kaikki maailman militarian, jotka on täysin tietokone ohjattuja. - ewrty4567
"Terminatorissa Skynet käynnistyi 19.04.2011, eli muutama päivä sitten. Voisiko tämä pitää paikkansa? Periaatteessa voisi." Kyseessähän on vain elokuva, pässi. Samaa voisi kysyä: Onko Alien mahdollinen: Periaatteessa voisi, tai voisiko elokuvan 2012 tapahtumat todella tapahtua? Periaatteessa voisi. Tvins taitaa sitten olla supermarkettien tuho, periaatteessa voisi.
- anroittii
Google ilmoittaa olevansa itsetietoinen 19.04.2012 :)
Skype internet=Skynet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1233543EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2222541Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2141975Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta491812Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b521187Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu671007Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva19915- 109889
Koulussa puukotus
Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p26821Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty72782