Nuori nainen ja inkotenssi, mikä avuksi?

nuorenavaivoja

Olen 20v nainen ja kärsin inkotenssista. Nauraessa, välillä urheillessa, hyppiessä yms virtsa karkailee hallitsemattomasti ja kerran seksissäkin virtsa karkasi, mitä sain hävetä kauan sen jälkeen. Oletettavasti lantionpohjalihakseni ovat todella heikossa kunnossa, mikä on todella valitettavaa kun on olen näin nuori, eikä synnytyksiä ym muita ole vielä takana :(. Pelkään mennä lääkäriin, koska häpeän vaivaani ja pelkään, että joudun leikkaukseen tms. Olen yrittänyt tehdä lihasharjoituksia, mutta en ole parin kuukauden aikana tuntenut, että pidätyskykyni olisi yhtään parantunut. Ostin vähän aikaa sitten instrusta aquaflex kuulat ja koitin niitä tänään, mutta jopa 5 grammalla kuula tulee ulos todella nopeasti! En tiedä teenkö jotain kuulan kanssa väärin, vai ovatko lihakseni vain niin rapakunnossa. Kokemuksia aquaflex kuulista? Milloin tiedätte mikä on sopiva paino? Ja jännitättekö lihaksia vai vain annatte kuulan olla sisällä? Kiitos kaikista neuvoista, olen aika masentunut omasta tilanteestani..

5

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisiko näistä apua

      Hei, nuorenavaivoja!
      Vaikka häpeätkin vaivaasi, suosittelen, että menisit lääkäriin. Lääkäri ovat nähneet jo opiskeluaikanaan vaikka mitä, ja jos he tuosta hätkätävät, niin ovat väärällä alalla.
      Olet nuori ihminen, ja silloin harvemmin lantionpohjan lihakset ovat (oman tietämykseni mukaan, en ole lääkäri) huonossa kunnossa, joten kyseessä voi olla myös vakavampikin ongelma. Mitä pitemmälle lääkärikäyntiä siirtää, sitä pahemmaksi tilanne voi muuttua.

      Itselläni ei ole kokemusta kuulista, mutta treenaan aina välillä istuessani lantionpohjaa supitelemalla vuorotellen nopeaan tahtiin ja pidättämällä supistusta jonkin aikaa.

    • sama haitta

      moi, mulla kans samaa haittaa elämässä. mulla on samat kuulat. niiden *pitäis* toimia itsestään. mulla on se suuri kuula tyhjänä pysyny, mut pienemmän painon kans tulee heti pois.
      En usko että kannataa ajatellakaan leikkauksia ennen kuin on lapsluku tänynnä, vaikka vanhapiikaiässä melkein ollaan ja masuasukit vasta haaveena. :-D

    • Maanantaipainos

      Mulla tuli ko. vaivoja kahden synnytyksen jälkeen. Kävin gynekologilla, jolle sit asian sain viimein sanottua useiden hankalien vuosien jälkeen. Kannatti.

      Gynekologi antoi lähetteen 10 krt "jumppaan", jonne en mennyt. Onneksi. Pyysin reippaana lähetteen ko. leikkaukseen, onneksi. Mulle tehtiin nk. TOT leikkaus päiväkirurgiassa, ja vaiva jäi leikkauspöydälle. Saikkua 1 vko. Tästä on jo n. 4 v. aikaa, enkä ole katunut. Sairauskertomuksesta ilmeni, et mun virtsajohtimessa oli pullistuma tms. joka korjattiin leikkauksessa. Tästä päätellen kaiken maailman kuulat ja jumpat olisivat olleet siis hyödyttömiä, koska ongelma oli rakenteellinen.

      Suosittelen varaamaan aikaa gynekologille ja kertomaan asiasta ja pyydä korjaava leikkaus. Muuhun en enää suostuisi.

    • sama haitta

      Ei noita leikkauksia suositella ennenkuin on todennäköistä että lapsia ei haluta.

    • vanhassa vara pare

      Missään nimessä ei kannata hankkiutua leikkauksiin, ennenkuin on muut keinot käytetty. Niissä on riskinsä kuitenkin.
      Vaikk aminulla on aina jotain tenaa mukana, en halua joutua tilanteeseen jossa pissaaminen vaatii omat toimenpiteensä, kuten saattaa käydä kiristysleikkauksissa. Pienet lorahdukset silloin tällöin on kyllä hallittavissa ja sitä varten on siteitä, eivätkä ne edes erotu vaatteiden alta. Miksi niitä operatioita niin kauheasti mainostetaan ja tyrkytetään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      229
      1420
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      995
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe