Nyt on iso juttu Ruotsissa siitä kuinka johtajat käyttävät johdatettavia hyväkseen. Iso mylly pyörii yhdestä murhasta.
Miksi siis uutistoimitukset eivät kirjoita JT,sta. Juorujen mukaan he tappavat tuhansia ja pedofiliakin on normaalia. Olisihan se mahtava uutisaihe. Mutta uutisissa ei vain näy näitä aiheita? Miksi? Lehdetkin ottavat yksittäisiä henkilöitä esille ja vääntävät ne JT,n syyksi. Miksi uskontoa vastaan ei kukaan julkisesti ole? Johan poliisitkin tutkisi jos kaikki nämä jutut mitä tälläkin palstalla esiintyy, olisivat edes osakseen totta.
Ainoat tapaukset olivat ne reportaasiohjelmat ja niidenkin tekijät vetivät sanansa takaisin.
Jokin ei täsmää...
Miksi siis uutistoimitukset eivät kirjoita JT,sta. Juorujen mukaan he tappavat tuhansia ja pedofiliakin on normaalia. Olisihan se mahtava uutisaihe. Mutta uutisissa ei vain näy näitä aiheita? Miksi? Lehdetkin ottavat yksittäisiä henkilöitä esille ja vääntävät ne JT,n syyksi. Miksi uskontoa vastaan ei kukaan julkisesti ole? Johan poliisitkin tutkisi jos kaikki nämä jutut mitä tälläkin palstalla esiintyy, olisivat edes osakseen totta.
Ainoat tapaukset olivat ne reportaasiohjelmat ja niidenkin tekijät vetivät sanansa takaisin.
Jokin ei täsmää...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitään sanoja ei ole vedetty takaisin.
Kolmas ohjelma Ruotsin pedofiilipaljastuksista (230504)
Ruotsin televisio esittää lähiaikoina jo kolmannen ohjelman jehovantodistajien pedofiiliensuojelusta. Uppdrag Granskning -ohjelmassa kerrotaan, mitä kuuluu ensimmäisessä ja toisessa osassa esiintyneelle pedofiilin uhrille Andersille. Samoin seurataan Andersin entisessä seurakunnassa paljastuneen uuden pedofiliatapauksen käsittelyä. Vieläkö pedofiilia suojellaan vai ilmoitettiinko asiasta poliisille?
http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html
Uppdrag Granskning palkittiin (030903)
Ruotsin JT-pedofiilit paljastanut Uppdrag Granskningin jakso on valittu Ruotsin vuoden parhaaksi yhteiskunnalliseksi tv-ohjelmaksi. Se esitetään Berliinin tv-festivaaleilla.
Ruotsin pedofiilipaljastuksen jatko-osakin todettiin asialliseksi (040504)
Ruotsin sähköisen median tarkastuslautakunta on todennut, että Ruotsin jehovantodistajien pedofiiliensuojelun (Uppdrag Granskning) paljastaneen ohjelman jatko-osakin oli kaikin puolin asiallisesti tehty. Varsinainen pedofiilipaljastus todettiin jo aiemmin kaikin puolin asiallisesti tehdyksi ja virheettömäksi. Ainoa asia, johon lautakunta kiinnitti huomiota, oli se, että pedofiilin ikä (18 vuotta) olisi pitänyt mainita ensimmäisessä ohjelmassa.
http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html
Ole nähnyt koko A4 arkillisen selostuksen näistä tapauksista ja ne on kaikki tapahtunut ennen henkilöiden tuloa JT,ksi. Asiat vain tulivat ilmi kun he olivat JT,a. Mitään suojelua ei ole esiintynyt ja kaikki ilmoitetaan poliisille heti kun vain on mahdollista.
Joissakin ilmenee henkilökohtaisia asioita joilla ei ole uskonnon kanssa tekemista. uskonto nimenomaan kieltää sellaiset ja kaikilla seurakunnilla on kirjallinen selvitys miten asian kanssa toimia. Ja siinä sanotaan että poliisille ilmoitetaan.
Eli selvä reportaasiohjelma. Silminnäkijäohjelma ainakin on lähettänyt kirjallisen selostuksen että ohjelman tietoja ei voida todistaa mitenkään oikeaksi.
Silminnäkijän esittämä dokumentti oli maailmanlaajuisessa levityksessä oleva BBC:n Panorama.
Tuosta dokumentista ei ole kenelläkään mitään kiistämistä, edes VT-seura Yhdysvalloissa ei ole puuttunut siihen.
>>VT-seura Yhdysvalloissa ei ole puuttunut siihen.
Kyseinen seura ei ole tähän mennessä tehnyt muuta kuin esittänyt jäsenistölleen, että kaikki nämä dokumentit ovat valheellisia ja vääristeltyjä. Tätä asennetta käytetään rivijullen uskon vahvistukseksi, koska sillä luodaan ja ylläpidetään vainomielialaa, joka on eräs jehovantodistajuuden lukuisista kulmakivistä.
Olen Jt. Minun korviini ei ole tullut asiasta mitään em. tietoa, muuta kuin, että asiassa otetaan tarvittaessa yhteyttä asianomaisiin viranomaisiin.
Itse ymmärrän sen verran lakia, että en tohdi vasikoida, jos en ole asiasta varma. Mikäli epäilen jotain, mutta minulla ei ole edes itselleni antaa todisteita asian vahvistamiseksi, niin en puhu asiasta mitään. Miksi hankkiutuisin vaikeuksiin poliisi/syyttäjäviranomaisten kanssa, saati sitten vartavasten hankkiutuisin käräjäoikeuteen vastaamaan perättömistä puheistani.
Oletko vain hiljaa jos epäilet rikosta?
Mielestäni olet yhtä syyllinen kuin epäiltykin.
Kyllä JT:n keskuudessa voi epäillyltä käydä kysymässä miten asian laita on. Jos epäilysi oli väärä niin sitten se oli. Mitään vahinkoa ei ole sattunut. Ei epäilyksen kohde ole kauaa loukkaantunut jos hän on oikea Herran palvelija.
Millä perusteella sinä epäilet jotain rikosta tapahtuneeksi, jos sinulla ei ole antaa edes itsellesi todisteita tapahtuneesta?
Onko epäilyksesi sinulla hetken mielenjohteita?
Vai syntyvätkö epäilyksesi itseäsi kohtaan kun luet lääkärikirjaa, ja huomaat että sinulla on useat kirjan esiin tuomat ominaisuudet ja oireet?
Miten yleensäkin käsittelet sellaisen tunteen kuin epäilys?