Tais Martin poika vähän valehdella että Himmlerillä oli muka olohuoneessaan ihmisennahasta tehtyjä huonekaluja. Gudrun sentään oli rehellisempi isästään vaikka äidin sukunimi Burwitz vihjaa enemmänkin saksalais-puolalaista sukujuurta.
Bormanni juniori
manne manni martin
4116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saattaa olla,että näiden tarinoiden taustalla on Ilse Kochin (1906-1967) toiminta Buchenwaldin keskitysleirillä.Hänen miehensä Karl Otto Koch oli leirin komentaja.
Ilse Koch tuli tunnetuksi mm.otettuaan muistoja telotettujen vankien tatuoinneista.Hänen kerrotaan myös teetättäneen vankien nahasta myös lampunvarjostimia.
Tuskin se niitä Himmlerille kuitenkaan lahjoitti jos teetätyttikin. Ilse oli sentään aito saksalainen eikä mikään puolalais-slaavi kuten Himmler oma vaimo.
Blücherin pojanvenkulat olivat myös hyvin etunsa päälle ymmärtäviä. Suomen suurlähettilään pojat kaappasivat Saksan valtakunnan valuuttavannosta huomattavan osan dollareita 404 480 USA:n dollaria. Hubert ja Lüber von Blücher
olivat sekaantuneet yhteen lähihistorian ovelimmista ryöstöretkistä, jonka yhteydessä siirrettiin laittomasti omaisuutta suunnattomia summia. Välttyäkseen liittoutuneiden syytteiltä pojat paljastivat dollarikätkön Blücherin huvilan puutarhan kasvimaasta. Mutta osa arvoesinestä jäi amerikkalaisilta saamatta puutarhan kätköistä. Jonas Michael kertoo tapauksesta tutkimuksesaan s.415.
Oli niillä NKVD ukoillakin perkele Tsaarin omaisuutta ja paljon. Korvakoruja ja tauluja. Fabre munia ja muuta arvokasta.