Itse tulen jatkossa boikotoimaan Suomen Paperipalvelua ja sen ketjuun kuuluvia jälleenmyyjiä, kuten Keski-Suomen Toimistomaailma Oy:tä.
Heidän tapaansa pettää asiakkaita kuuluu mm. alvittoman hinnan ilmoittaminen yksityishenkilöille, vaikka lain mukaan yksityishenkilölle ilmoitettu hinta pitää olla lopullinen hinta. ALV lisätään hintaan laskutuksen yhteydessä ja lasku tulee sen verran viiveellä että valitusaika on päättynyt.
Tällainen petos ei sovellu Suomalaiseen kulttuuriin ja siksi en asioi kyseisessä ketjussa enää koskaan.
Paperipalvelu
3
719
Vastaukset
- kehittyvä
Kehoitan opettelemaan kaupplain perustteet. Laskun viivästyminen ei ole mikään este reklamaatioon. Ja (myös asikakkaan on syytä osata kysytä onko hinnassa alv vai ei.)
Tosin olen samaa mieltä että kuluttajalle on on syytä ilmoittaa aina alvillinen hinta. Mutta Paperipalvelu ja Keski-Suomen Toimistomaailma Oy:tä.
eivät ole kuluttajamyyntiin ensijassa tarkoitettuja vaan btob kauppaan.- ALVin kerääjä ja 0€
Amerikassa on aivan normaalia, ettei tiedä mitä ko tuote maksaa, kun menee kassalle. ja jokaisessa 56 osavaltiossa on eri alv ja eri hinnoissa on eri alv. On tosi hyvä tavallinen kansalainenkin näkee kuinka paljon keräämme alvia valtiolle.
30 v alvia kerännyt kk kauppias Lahti
- Perilläasioista
Mikähän yritys on Suomen Paperipalvelu? On Kauppiaitten paperipalvelu ja Paperipalvelu Koskimo ja Rännäli Oy johon Keski-Suomen Toimistomaailma kuuluu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233113Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68720Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3703Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32581Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3580Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35577Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19510Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3509- 40501
- 36495