Olisiko ilman Lutherin antamaa

esikuvaa ja hänen kirjoittamaansa kirjaa (Juutalaisista ja heidän valheistaan) tapahtunut holokaustia?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ehkä niin räikeätä kuin tapahtui.

Äänestä
  • Kuinka "Pyhä Henki" saattoikaan johdattaa Luhterin tuollaisiin tekoihin?

    Lutherin joskus sangen riehakkaaseen ja olutpitoiseen pöytäseurueeseen kuului opiskelijoita, opettajia, aatelisia, pappeja ja tavallisia ohikulkijoita, joiden kanssa hän keskusteli, väitteli ja riiteli. Luther oli loistava seuramies, joka soitti, lauloi ja remusi estoitta seurueensa kanssa. Näissä tilaisuuksissa syntyivät pöytäpuheet, joiden kielenkäyttö oli niin rivoa, ettei niitä nykyisin voisi esittää ainakaan perheohjelmissa. Pöytäpuheet julkaistiin ensimmäisen kerran vuonna 1566 hänen oppilaidensa siistimänä versiona.

    Luther kohteli lähimmäisiään huonosti. Kiistakumppaneitaan hän esim. luonnehti sanoilla: "Nuo aasit! Nuo paksukalloiset aasit!" Joissakin asioissa hän saattoi muuttaa mieltään hyvinkin jyrkästi. Esim. Ilmestyskirjaa hän piti aluksi tarpeettomana: "Minun henkeni ei mukaudu tähän kirjaan." Myöhemmin hän suhtautui siihen aivan toisin, ja piti selvänä, että se kuuluu Raamattuun ja on osa Jumalan ilmoitusta - yhtä arvokas kuin muukin Raamattu.

    Lutherin mielenmuutos ns. talonpoikaiskapinan aikana on herättänyt arvostelua ja ihmetystä. Kun talonpojat valittivat tilanherrojensa mielivaltaa, Luther kehotti heitä puolustamaan oikeuksiaan. Tästä rohkaistuneena talonpojat nousivat kapinaan. Mutta silloin Luther yllättäen kääntyikin tilanherrojen puolelle ja vuorostaan yllytti näitä heidän ryhtyessään verisesti kukistamaan kapinaa. "Nyt ei ole rauhan vaan miekan aika", Luther sanoi. Tämä tapahtui samaan aikaan, kun hän työsti saksankielistä raamatunkäännöstä.

    Äänestä

Luther oli KATOLINEN munkki.

Hän EI halunnut kaataa katolista kirkkoa, vaan muuttaa sitä.

Tapahtumat karkasivat Lutherin käsistä, koska esim. monet maallisen puolen johtajat näkivät tilaisuutensa tulleen. Katolinen kirkko keräsi omaisuutta ja sille oli käyttöä muillakin tahoilla.

Renessanssin myötä tiede pääsi kehittymään ja vähitellen kirkko ei enää määritellyt kaikkea. Tämähän on monille helluntailaisillekin kivulias asia. Tiede on paha ja vain Raamatusta löytyy totuus. Keskiaikaista?

Äänestä
  • Aina kun joku kirjoittaa todellista asiaa täällä niin hellarit eivät edes vaivaudu lukemaan saatika kommentoimaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyllä vai ei kirjoitti:

esikuvaa ja hänen kirjoittamaansa kirjaa (Juutalaisista ja heidän valheistaan) tapahtunut holokaustia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu