Olen tällä hetkellä ansiosidonnaisella. Kesällä joudun / pääsen leikkaukseen, enkä usko, että työllistyn sitä ennen. Sairauslomaa saan leikkauksen jälkeen 2-3 viikkoa voinnista riippuen.
Jos haluan toimia oikein, ilmoitan työttömyyskassalle, että olen sairauslomalla. Kelan rahan kanssa taas on 9 (??) päivän omavastuu. Merkitseekö tämä siis sitä, että leikkauksen vuoksi en saa lähes kahteen viikkoon mitään rahaa mistään? Siihen minulla ei olisi varaa. Miten pitkä sairausloma "kannattaa"? En osaa laskea näitä, koska en ole koskaan ollut vastaavanlaisessa tilanteessa.
Jos olen sairauslomalla, niin silloin ne 500 päivää eivät kulu sillä aikaa, eiväthän? Onko se Kelan karenssi / omavastuuaika jonkinlainen musta aukko, jolloin ei ole oikeutettu mihinkään tukeen?
Ansiosidonnainen ja sairausloma?
2
286
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei
Kiitos kysymyksestäsi. Jos saat välittömästi ennen leikkausta/sairastumista ansiopäivärahaa, niin sinulle voidaan maksaa ansiopäivärahaa myös sairauspäivärahan omavastuuajalta.
Olet ihan oikeassa, että kun sinulle maksetaan sairauspäivärahaa, niin ansiopäivärahalaskuri ei kulu. Eli 500 päivän laskuria kuluttaa vain ne päivät, joilta ansiopäivärahaa maksetaan
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta - kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi myös Kelan osalta.
Jos jäät sairauslomalle, voit hakea Kelan sairauspäivärahaa. Omavastuuaika on sairastumispäivä ja seuraavat 9 arkipävää, jolta ajalta et voi saada sairauspäivärahaa, mutta voit hakea tuolta ajalta ansiosidonnaista päivärahaa, kuten Tiina työttömyyskassasta neuvoi.
Lisätietoja sairauspäivärahasta löydät
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130801151250EH?OpenDocument.
Voit myös halutessasi soittaa sairastamisen numeroon 020 692 204.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732805
- 632694
- 681792
- 241637
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä151568- 201560
- 151412
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229