mietelmä

Meidän tulee kunnioittaa biologisia totuuksia sen verran ettemme puhu sukupuolineutraaleista avioliitoista.
851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Avioliittohan ei liity mitenkään biologian totuuksiin, siihen liittyy vain parisuhde, jolla tarkoitetaan aika usein kahden eri sukupuolta olevan parinmuodostusta. Mutta se ei ole koskaan kokonainen totuus, sillä käyttäytymisbiologiassa ei yksinkertaisesti ole niin yksinkertaisia mustavalkoisia totuuksia.

Esimerkiksi ihmisellä on myös samaa sukupuolta olevia parisuhteita, on aina ollut ja tulee aina olemaan. Antiikin aikoina puhuttiin jopa miehistä, joissa oli kaikkein eniten miestä ja he myös rakastuivat siksi toiseen mieheen.

Ainakin se on biologinen tosiasia, että ihmiset ovat hyvin erilaisia kuten muutkin lajit ja jokaisessa lajissa on aina biologista muuntelua. Kaikki ihmisenkin ominaisuudet muuntelevat, eikä seksuaalisuuskaan ole kaikilla samanlaista.

Äänestä

#eikä seksuaalisuuskaan ole kaikilla samanlaista#

Ei niin, esim nekrofilia, jolloin seksuaalisuus kohdistuu kuolleisiin ihmisiin.

Äänestä
  • No niin, nyt te halusitte tuoda omia kiinnostuksianne keskusteluun, mutta miettikääpä nyt vähän, onko tuo esimerkkisi mitään oikeaa seksuaalisuutta ... seksuaalisuushan on kahden ihmisen välistä, tasa-arvoisesti ja omasta tahdosta.

    Äänestä

  • Myös pedofiliaa voitaneen pitää yhtenä seksuaalisuuden muotona, joka tosin on kauhistus minulle ja useimmille muillekin ihmisille.

    Äänestä

  • "Ei niin, esim nekrofilia, jolloin seksuaalisuus kohdistuu kuolleisiin ihmisiiin."

    Noin on, mutta nekrofilia on lailla kiellettyä.

    Nekrofilia on harvinainen seksuaalinen kohderyhmähäiriö, jossa asianosaisen seksuaalinen mielenkiinto kohdistuu ensisijaisesti kuolleisiin ruumiisiin. Ruumiista kiinnostunutta kutsutaan nekrofiiliksi. Nekrofiilien katsotaan halventavan vainajaa, ja se tuomitaan kaikissa maailman ihmisyhteisöissä. Se onkin lailla kiellettyä. Suomen rikoslaissa säädetään rangaistus hautarauhan rikkomisesta. ( Lähteenä Wikipedia )

    Äänestä

Mitäköhän biologiset totuudet sanoisivat Jeesuksen neitseellisestä syntymästä ja kirjaimellisesta ylösnousemuksesta...?

Äänestä
  • Kristinuskossa ei ole juuri mitään kirjaimellista, tämän suuntaiset ideat ovat protestantismia ja vallalla muun muassa luterilaisuudessa. Mutta luterilaisuus onkin suurien harhojen vallassa, sitä todistaa tämäkin keskustelu, jossa korostuvat pedofilia ja jopa nekrofilia.

    Kristillisyyden tärkeimpiä sanomia on lähimmäisenrakkaus ja se on hyvin selvästi myös biologinen totuus. Ikävä vain luterilaisuudessa ei ole mitään lähimmäisenrakkautta, päin vastoin luterilaisessa uskonnossa näyttää korostuvan lähimmäisten vihaaminen, halveksiminen ja paha tahto.

    Äänestä

"Mutta luterilaisuus onkin suurien harhojen vallassa, sitä todistaa tämäkin keskustelu, jossa korostuvat pedofilia ja jopa nekrofilia."

Tässä keskustelussa eivät korostu mitenkään nuo mainitsemasi asiat. Ne vain mainitaan muutamassa viestissä.

"Ikävä vain luterilaisuudessa ei ole mitään lähimmäisenrakkautta, päin vastoin luterilaisessa uskonnossa näyttää korostuvan lähimmäisten vihaaminen, halveksiminen ja paha tahto."

Millä perustelet tuota väitettäsi? Tuntuu siltä, että sinä nimenomaan haluat nähdä luterilaisuuden hyvin kielteisessä valossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


18### kirjoitti:

Meidän tulee kunnioittaa biologisia totuuksia sen verran ettemme puhu sukupuolineutraaleista avioliitoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu