Maria Guzenina-Richardson kirjoitti ennen vaaleja, ettei hän kannata pakkoruotsia:
http://mariaguzeninarichardson.puheenvuoro.uusisuomi.fi/48177-pakkoruotsi
Maria Guzenina-Richardson on vastannut "Jokseenkin samaa mieltä" Ylen vaalikoneen kysymykseen "Ruotsin kielen opiskelun pitää olla kouluissa pakollista" (kysymys 10):
http://yle.fi/vaalikone11/index.php?emp=l-1.a-88hgi.d-2.lt-1.rt-1.ri-2888.s-5.q-11.ps-1
Maria Guzenina-Richardson valehtelee pakkoruotsi-kannastaan
3
221
Vastaukset
- vanha jäärä
Tyypillinen sosiaalidemokraatti..! Demokratiaa on vain puolueen nimessä. Valehdellaan minkä keretään päästäkseen, eduskuntaan, tässä tulos. Niinkutsutut Lipposen opetuslapset , eivät ole päässeet "vaipoistaan" so.pakkoruotsista. Joka on kaiken demokratian pelisääntöjen vastaista. Siihen ei riitä toteamus jostain "kansalliskielestä" Sillä vain sen sanoja osoittaa tyhmyytensä, sekä tietämättömyytensä Suomen historiasta..! Onkohan kielikylvyissä tuputettu toisenlaista historiaa, tulee mietittyä joskus..!
- Outoa?
Marian toiminnassa ei ole mitään logiikkaa. Ensiksi hän kirjoittaa kielivapauden puolesta blogissaan ja saa varmasti puolueensa svekot kimppuunsa.
Sitten hän kuitenkaan ei ota hyötyä irti ja kannata selvästi kielivapautta vaalikoneessa saadakseen demarien ääniä! Demarien kannattajathan vihaavat pakkoruotsitustaan.
Eli ensin ottaa haitat päällensä, mutta ei hyödynnä sitten etuja. Käsittämätöntä!
Tai yksi selitys löytynee: kannanottojen ajoitus. Demarien svekot ovat voineet painostaa kovastikin Mariaa tiukentamaan pakkoruotsikantaansa vaalien edellä. Vanhempaa kirjoitusta ei saa tekemättömäksi.
Myös Jutta joutui tekemään pikakääntymyksen erehdyttyään lieventämään pakkoruotsikantaansa. Lipponen ja Ahtisaari olivat soiteleet...- selvä kanta: JAA
Jutta vastasi selvästi Demareiden kannan pakkoruotsikymykseen tv-vaalitenteissä, että puolueen kanta on, että ruotsin opiskelua jatketaan entiseen tapaan.
Oma mielipide väistyy puolukannan tieltä. Samanlailla kävi Kepuleille ja Kokoomukselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen232612Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään382282Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621288Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991211- 41976
- 42957
- 75842
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh67798Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92741