hakemuksen lähetys

työttömänä

Minulla alkaa työt muutamaa päivää ennen kuin olisin ollut taas täyden kuukauden työttömänä,joten voinko lähettää hakemuksen vain tuolta työttömänä olevalta ajalta? vai merkkaanko noihin muutamaan päivään että töissä,mutta tarviiko sitten jotain liitteitä lähetellä?ja kestääkö tuen saaminen sitten taas kauemmin kuin sen puolitoista viikkoa?

2

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Jos aloitat yli 2 viikkoa kestävän kokoaikatyön, voit täyttää ilmoituksen viimeiseen työttömyyspäivään asti ja lähettää heti sen jälkeen ilmoituksen Kelaan. Eli täytät ilmoituksen ainoastaan työttömyysajan osalta. Tuki maksetaan tilillesi viikon sisällä siitä kun olemme vastaanottaneet ilmoituksesi.

      Onnittelut työpaikasta!

      Ystävällisin terveisin,

      Kirsi Kelasta

    • tyottomyyskassat

      Hei

      Kiitos viestistäsi myös työttömyyskassan puolesta. Mikäli olet työttömyyskorvauksen saajana työttömyyskassassa, niin etuutta haetaan samalla tavoin kuin Kirsi Kelasta kertoi sitä haettavan.

      Korostaisin vielä, että ilmoita selkeästi hakemuksen yhteydessä, onko kyseessä yli vai alle kaksi viikkoa kestävä työ. Mikäli työ kestää alle kaksi viikkoa, sinulla voi olla oikeus soviteltuun päivärahaan ja hakemus käsitellään vanhassa kuukausirytmissä. Tällöin sinun pitää täyttää se kuukauden loppuun asti ja liittää mukaan selvitys saamistasi palkoista sekä kopio työsopimuksestasi.

      Jos työ kestää yli kaksi viikkoa, voit täyttää hakemusen työn alkuun asti. Ilmoita myös työ- ja elinkeinotoimistoon työn alkamisesta.

      Ystävällisin terveisin

      Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2862
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2743
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1812
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1647
    5. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1619
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1580
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      18
      1454
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1287
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1253
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1239
    Aihe