ole rkp:läisiä eivätkä edusta RKP:tä!
Mutta jos katsoo esimerkiksi eduskunnan istumajärjestystä niin kyllä Ahvenanmaa ja sen edustaja lasketaan RKP:n piiriin kuuluvaksi.
http://tinyurl.com/5ug9fdz
Mutta jos katsoo esimerkiksi eduskunnan istumajärjestystä niin kyllä Ahvenanmaa ja sen edustaja lasketaan RKP:n piiriin kuuluvaksi.
http://tinyurl.com/5ug9fdz
Vastaukset 11
Vanhimmat
RKP ei toimi Ahvenanmaalla, täällä on ihan oma puoluejärjestelmä. Ahvenanmaan kansanedustaja ei ole RKP:n jäsen, mutta kuuluu RKP:n ryhmään käytännön syistä. Jopa Ålands Socialdemokrater-puolueen ehdokas eduskuntavaaleissa ilmoitti kielen vuoksi liittyvänsä RKP:n ryhmään, mikäli tulee valituksi (hänestä tuli varaedustaja). Hänestä siis on helpompaa kuulua ryhmään jossa puhutaan ruotsia, mutta ei taatusti ajatellut luopua sosialidemokraattisesta idiologiastaan..
Täällä Ahvenamaalla RKP ei ole kovinkaan tärkeä tekijä, meille riittävät omat poliitikot. Lisäksi täällä ollaan usein sitä mieltä, että RKP ei toimi Ahvenanmaan etujen mukaisesti.
Vai ei "taatusti ole luopunut sosialidemokraattisesta ideologiastaan"!!!
Mikä vitsi! Eiköhän Nauclerin AINOA ideologia ole ruotsin kielen puolustaminen sekä Ahneidenmaalla että myös jostain syystä mantereella?
Kyllä ainakin Suomen eduskunnassa Ahvenanmaan edustaja on rkp:läinen!
http://tinyurl.com/5ug9fdz
Etkö lukenut mitä kirjoitin? Nauclér on sitoutumaton, mutta hänen varaedustajansa Christian Beijar on sosialidemokraatti.
Ei ole, on sitoutumaton.
Älä viitsi aliarvoida muiden älykkyyttä vai oletko todella noin lapsellinen.
On sitoutunut pakkoruotsittaja ja RKP:n porukassa ja se riittää meille.
Milloin eriarvoistaminen loppuu siellä Ålannissa ja suomenkieliset ovat samanarvoisia kansalaisina mitä muutkin ruotsinkieliset ?
Ahvenanmaan 1 edustaja ei todellakaan kuulu RKPn jäsenistöön. Käytännössä hän saa Suomen Eduskunnassa liittyä minkä tahansa läsnäolevan puolueen Eduskuntaryhmään, vaikka Kepuun, Demareihin, Vihreisiin - oman halunsa mukaan.
Käytännössä Ahvenanmaan edustaja on yleensä liittynyt RKPn ryhmään kielikysymyksen takia. Ahvenmaalaiset, kun eivät suvaitse suomen kieltä ja sen puhumista ollenkaan.
ahvenanmaan atollista voisi ehkä tehdä ydinkoealueen?
http://www.mikseri.net/artists/?id=101176
http://yle.fi/vaalikone11/index.php?emp=l-1.a-88ogi.d-5.lt-1.rt-1.ri-3846.s-5.q-11.ps-0
Nyt ei kyllä ihan kouluruotsini riittänyt Nuclearin kymmenennen kysymyksen vastauksen perustelun ymmärtämiseen.