60-vuotias eläkkeelle

60-vuotias

Olen 60,6 vuotta (synt. 1950) ja lääkärin suosituksesta minun pitää jättää nykyisen rasittavan työpaikkani. Hän suostuu kirjoittamaan B-lausunnon jotta karenssi poistettaisiin jos jään työttömäksi. Toinen vaihtoehdto on sairasloma ja mahdollisesti työkyvyttymyyseläke. Jos jään työttömäksi mikä on aikataulu ja järjestys? 1. Lääkrin B-lausunto; 2. Käynti TE-toimistossa (mitkä paperit mukaan? Olen työttämyyskassan jäsen. Olenko sinne itse yhteydessä?). Mitä sen jälkeen taphatuu. Milloin tulee ensimmäinen päiväraha? Jos jään työttömäksi joudumme muuttamaan pois Helsinkiin halvempaan asuntoon. Voinko uudella paikkakunnalla sen jälkeen toimia paikallisen TE-keskuksen kanssa sieltä myös sieltä hakea kevyempää työtä vai olenko sidottu Helsinkiin, jossa nyt olen kirjoilla. Työmatkakustannukset olisivat silloin huomattavat.

1

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyokkari

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi.

      Jos työsuhteesi päättyy, ilmoittaudu ensiksi työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänäsi. Asiakkuustoimistosi on asuinpaikkasi TE-toimisto. Lisätietoja työnhakijaksi ilmoittautumisesta sekä papereista, jotka tulee esittää TE-toimistoon löydät oheisesta linkistä
      http://www.esr.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp

      Työttömyysetuutta haet työttömyyskassastasi, johon voit olla yhteydessä etuuden maksamiseen liittyvissä asioissa.

      Työnhakijaa kuullaan tiedustelemalla häneltä kirjallisesti työsuhteen päättymisen syystä ja siihen vaikuttaneista seikoista (selvityspyyntö), mikäli työsuhde on päättynyt työntekijän omasta pyynnöstä. Asia voidaan ratkaista myös ilman hakijan kirjallista selvitystä, mikäli työnhakija ei palauta selvitystään TE-toimistoon annettuun määräaikaan mennessä.

      Jos eroat työstä ilman pätevää syytä tai olet itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, karenssiaika on 90 päivää työsuhteen päättymisestä lukien. Joissakin tilanteissa seurauksena voi olla myös työttömyysetuuden menettäminen toistaiseksi.

      Pätevä syy työstä eroamiseen voi olla muun muassa silloin, kun työtä ei voida pitää sopivana työkyky huomioon ottaen. Asiasta tulee esittää todisteellinen selvitys.

      Työttömyysetuutta saadaksesi sinun tulee pitää työnhakusi voimassa TE-toimiston kanssa sovitulla tavalla sekä täyttää työttömyysetuuden saamisen edellytykset. Sinun tulee muun muassa ilmoittaa TE-toimistolle voimassa oleva osoitteesi.

      terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1837
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1772
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      11
      1317
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1121
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1084
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe