Pelkäätkö!

Täällä on ollut tuota juttua, nää ääri höpöttäjät ottavat kuulema raamatun kirjaimellisesti. Olen sanonut kantani että raamattu sisältää ihmistä, se on tosi.

Raamattuhan kehoittaa väkivaltaan useasti, ei viitti edes niitä julmuuksia tuoda esille, koska en halua kylvää pelkoja kenellekään.

Olen kyllä miettinyt pitääkö jo pelätä näitä ääriuskovia! EI! Mutta tuokaa totuutta esille, että raamattua ei pidä ottaa kirjaimellisesti!

Poimikaa raamatusta rakkautta lähimäisillenne, ei väkivaltaa, ei tuomioita, ei mitään pahaa, jolla monen mieli saadaan järkkymään.
6494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

Tarkoitatko Mikko Vanhaa Testamenttia, jossa tuomiot tulivat hyvin usein heti, jotta edes jäännös säilyisi maailman hengen koskemattomuudessa ja saastumattomana?

Jeesus on täyttänyt lain ja vain RAKKAUS pitää lain täytettynä. Uusi liitto on niin erilainen vanhaan liittoon verrattuna, että sen takia pappeus ja laki muuttuivat. Uusi liitto on Jumalan omien sanojen mukaan parempi, sillä se ei kanna miekkaa, vaan kaikki uuden liiton lapset ovat takoneet miekat auroiksi.

Uudessa liittossa eletään Jumalan Pyhän ja katoamattoman Sanan kautta. Jumala käskee rakastaa Häntä, mutta käskee ehdottomasti rakastaa itseä ja lähimmäistä, sillä nuo rakkaudet pitävät uuden liiton pystyssä.

Kuninkaalliset käskyt ovat samassa arvossa Jumalan edessä. Jos väittää rakastavansa Jumalaa, mutta samalla tuomitsee lähimmäisiään, tai halventaa heitä, ei ole uuden liiton lain kantaja. Lakia ei kumottu, eikä koskaan Jeesuksen sanojen mukaan kumota, ei ainakaan niin kauan kuin niitä täällä tarvitsemme. Jeesus varoittaa rikkomasta pienintäkään käskyä sanoen, että niin kauan laki on voimassa, kun on taivas ja maakin olemassa.

Jumalan käskyt eivät ole raskaat.

Äänestä

Etkö sinä, Mikko, saa opetusta ja totuutta omasta seurakunnastasi? Miksi täällä pitää kysellä milloin mitäkin kummajaiskäytäntöä?

Äänestä

Sanoppa miksi tämä sivu on keskustelua varten, siis eikö saa kysellä, vai etkai sinäkin kuulu niihin huuhastelijoihin?

Äänestä
  • Mikko. Ketkä sinun mielestäsi ovat niitä huuhastelijoita?

    Äänestä

  • Sinun uskosi tulee perustua Jumalan Sanaan eikä palstan kirjoituksiin.
    Palstalla 90 % kaikista kirjoituksista ei perustu Jumalan Sanaan.
    Jos et kykene erottamaan mikä kirjoitus perustuu ja mikä ei perustu Jumalan Sanaan, älä ota mitään kirjoitusta vakavasti. Mutta ota Jumalan Sanat vakavasti. Ne löydät Raamatusta ja sen jokaiselta sivulta ja jokaisesta luvusta sekä jokaisesta Sanasta. Usko, ota vastaan ja tottele Jumalaa.

    Äänestä

He ovat niitä ylihengellistäjiä, kertoilevat mielellään omista mielikuvitus ilmestyksistään. Niitä käytetään surutta hyväksi, se on jonkunlaista mielivaltaa. Harmillista, kun ne omat huuhaat sitten ovatkin heidän mielestään Pyhästä Hengestä.
Olen valtavan kiukkuinen heille, kuten olet huomannutkin. Sellaisella toiminnalla ei saada mitään aikaiseksi, seurakunnat tyhjenee ja nää hurmostelijat vain jatkavat, sitten ne syyttävät seurakunnasta lähteviä että saatana se niitä villittee.
Järkeä tarvitaan uskossa, onneksi olen tajunnut viimein missä mennään, harmittaa vain ne hukkaan menneet ajat, kun itsekin muinoin huuhastelin mukana. Onneksi minulla on nykyään jäljellä järkiuskovia, jotka kuuluvat helareihin ja muihinkin suuntiin.

Äänestä
  • Ei kannata kiusta itseään kiukulla. Se tunne rasittaa sinua. Minä en oikeastaan tunne edes tuollaisia ihmisiä, jotka julistavat vajavaisten kesellä Hengessä kasvaneille tarkoitettua oppia, tai ovat muuten omien pään näkyjen esiin tuojia.

    Taitava opettaja menee AINA hänen rinnalle, jota opettaa. Jos opetettava ei vielä jaksa käsittää Jumalan suuri tunnustekoja, niin ei taitava opettaja niitä pakolla käske uskomaan, vaan osoittaa vain Raamattua, jossa on Jumalan lupaukset.

    Eri asia ovat nuo, jotka kieltävät Jumalan lupaukset ja silti väittävät uskovansa Jumalan Sanaan.

    Etene Jeesuksen antaman kasvun myötä, älä ihmisten pakkoruokinnan kautta. Sinulla on Raamattu, jossa Jumala puhuu ja Jumala on LUVANNUT antaa Pyhän Hengen Sanan kirkastajaksi.
    Itsekkin jouduin kasvatukseen ja sen teki Jumalan Sana. Jouduin myöskin näkemään miten paljon joka puolella opettiin Sanan vastaisesti, mutta se ei saanut minua toisten tuomariksi, vaan nöyrästi miettimään asioita ja pyytämään Jeesukselta apua.
    Jouduin hiljenemään pitkän aikaa Jeesuksen luona ja kuuntelemaan opetuksia, mutta aika tuli jolloin Jeesus antoi minulle seurakuntayhteyden, jossa kaikki jäsenet pysyvät Jumalan Sanan alamaisuudessa ja siksi siinä seurakunnassa on rakkaus vaikuttimena.

    En vieläkään edes yritä nostaa itseäni kenenkään yläpuolelle, vaikka toisin väitetään tällä palstalla. Minä olen Jumalan armosta pelastettu ja siitä olen saanut uskonvarmuuden. Kuten sinäkin olet Jumalan armosta pelastettu ja Jumalan Sanan kasvatuksessa. Tulee päivä, jolloin huomaat uskovasi kaikkiin Jumalan lupauksiin. Jumala ei pakota uskomaan, vaan antaa Sanansa siitä, että lupaukset ovat totta. Jumalan Sana on Henki ja Elämä.

    Äänestä

  • Mikko moni ihminen ei kehity lainkaan sen jälkeen, kun hän tulee uskoon.
    Silloin kun ei seuraa Jeesusta ja hänen opetuksiaan ei voi kasvaa hänen tuntemuksessaan.
    Toisin sanoen alkaa heti ensi askeleita erkaantua Jeesuksesta ja kasvaa ukonnolisuudessa.
    Eli ihmis opit jotka tulevat ihmisten kautta ilman Raamatun pohjaa.
    Näiden oppien kautta ei Pyhä Henki enää vaikuta, eikä opeta, vaan tulee seka usko, joka on täysin hukassa.
    Täytyy ensi mennä itseensä ja mennä Jeesuksen eteen syntineen ja aloittaa Raamatun tutkiminen Hengelliseltä pohjalta.
    Ihmismielelle ja uskonnolliselle ihmiselle Raamatun Sana on hullutus.
    Tutki itseäsi ja mieti mikä suhde sinulla on Kristukseen.

    Äänestä

  • Sanan saattaja kirjoitti:

    Mikko moni ihminen ei kehity lainkaan sen jälkeen, kun hän tulee uskoon.
    Silloin kun ei seuraa Jeesusta ja hänen opetuksiaan ei voi kasvaa hänen tuntemuksessaan.
    Toisin sanoen alkaa heti ensi askeleita erkaantua Jeesuksesta ja kasvaa ukonnolisuudessa.
    Eli ihmis opit jotka tulevat ihmisten kautta ilman Raamatun pohjaa.
    Näiden oppien kautta ei Pyhä Henki enää vaikuta, eikä opeta, vaan tulee seka usko, joka on täysin hukassa.
    Täytyy ensi mennä itseensä ja mennä Jeesuksen eteen syntineen ja aloittaa Raamatun tutkiminen Hengelliseltä pohjalta.
    Ihmismielelle ja uskonnolliselle ihmiselle Raamatun Sana on hullutus.
    Tutki itseäsi ja mieti mikä suhde sinulla on Kristukseen.

    Kuljen aivan oikealla mielellä Kristuksessa ja hänen tuntemisessaan. En siis ota sinun epäilyjäsi vastaan.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Kuljen aivan oikealla mielellä Kristuksessa ja hänen tuntemisessaan. En siis ota sinun epäilyjäsi vastaan.

    >>>Kuljen aivan oikealla mielellä Kristuksessa ja hänen tuntemisessaan.

    Äänestä

  • En suosittele kenellekään järkiuskoviin turvautumista.

    "Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.

    Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka USKOVAT,

    Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset, ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset." 1.Kor.1:18,21,25
    .

    Siinä olen sinun kanssasi täsmälleen samaa mieltä, että hurmostelu ei ketään pelasta. Varsinkin saarnaajien mielikuvitus valheellisine johdatuksineen ja heidän huuhaa-esityksensä ovat viemässä ihmisiä ennemmin kohti kadotusta kuin kirkkautta.

    On myös puhtaasti Sanassa pysyviä Jumalan valtakunnan työntekijöitä. Heille ei kuulijoita ja suosiota kovin paljoa heru.
    Puhtaalla Raamatun opilla kun ei ihmisille show-jytkyjä tarjota.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>Kuljen aivan oikealla mielellä Kristuksessa ja hänen tuntemisessaan.

    Nimimerkki Sanan saattaja kehoitti Mikkoa tarkistamaan suhteensa Jeesukseen. Sehän on aivan hyvä meidän jokaisen tehdä, tarkistaa, eli valvoa itseämme Sanan perustalla seisoen. Olen sitä mieltä, että Mikko lähtee ponnistamaan pettymyksistä, joita uskonyhteisöt ovat tuottaneet, raikkaiseen uskoon ja hän tarvitsee kuuntelijoita rinnalleen.

    Ei meistä kukaan ole ollut mitään, emmekä ole sitä edelleenkään näissä uskonasioissa, vaan kaikki on armoa. Armoa on se, että Jumala kelpuutti meidät kasvatettavikseen. Jokainen meistä oli ensin arka ja jopa pelkäsi, mutta täydellinen rakkaus karkoitti pelon ja meistä tuli niin rohkeita, että sitä saamme itsekkin hämmästellä.

    Täydellinen rakkaus karkoittaa kaiken pelon, antaa vapauden ja rauhan ja siihen Sanan alamaisuuteen alistuneet saavat kasvaa. Se on Jumalan työ meissä.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Kuljen aivan oikealla mielellä Kristuksessa ja hänen tuntemisessaan. En siis ota sinun epäilyjäsi vastaan.

    Mikko, jos niin tekisit olisit raitis henkinen opissasi sinulla on paljon vielä kasvettavaa siihen, että voisit sanoa olevasi oikealla tiellä kannattaa tarkistaa oppeja mitä ne tulevat ja ovatko ne Raamatun mukaisia.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>Kuljen aivan oikealla mielellä Kristuksessa ja hänen tuntemisessaan.

    jaikal sinussa itsessäkin on, vielä tuota Helluntai hapatusta, joka hapattaa koko taikinan.

    Äänestä

VIELÄ KERRAN SINULLE JAIKAL! Minä kuljen Jumala sydämmessäni ja olen Jumalani kanssa kaksin, älä tunge meijän välhin. Minä yksin tiedän totuuden Jumalastani ja Hänen apuaan minulle älä koita estää!

Äänestä

Minä en yritä tulla sinun ja Jumalan väliin. Minä yritän tuoda Jumalan Sanaa sinun elämääsi sille paikalle jolle Sana kuuluu.

Jeesus (Jumalan Sana) sanoi kerran miksi te sanotte minulle Herra Herra ettekä tee mitä minä käsken teidän tehdä. Sinä olet kyseenalasitanut Jumalan Sanan. Se ei ole Jeesuksen Sanan tottelemista.

Mitkään kokemukset eivät takaa oikeaa uskoa ja jumalasuhdetta.
Sinulla ei saa olla muita auktoriteetteja Jumalan Sanan rinnalla, ei edes hengelliset kokemukset saa korvata Jumalan Sanan auktoriteettia. "Älä pidä muita jumalia ts. herroja minun rinnallani". Sillä minä olen Herra ja Jumala sanoo Herra Jeesus Kristus Jumalan Sana. Ja sinä Mikko arvostelet oman järkesi perusteella Jumalan Sanaa. Ei se ole järkevää.

"Ettekö te siitä syystä eksy koska ette tunne Kirjoituksia ja Jumalan Voimaa." Ihminen joka ei usko tai ei tunne Kirjoituksia voi eksyä jos ottaa auktoriteetikseen ts. herrakseen jonkun muun kuin Jumalan Sanan. Huomaa että Jumalan Sana on Jumalan voima. Pitääkö todistaa Raamatulla?

Psal 33:6 "Herran sanalla ovat taivaat tehdyt, ja kaikki niiden joukot hänen suunsa hengellä."

Joh 1:1 "Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala."

1 Kor 1:24 ..."on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus."

1 Kor 1:18 Sillä SANA rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on JUMALAN VOIMA.

1.Kor 2:5 "ettei teidän uskonne perustuisi ihmisten viisauteen, vaan Jumalan voimaan." Jumalan Sana on Jumalan Voima. Heb 4:12 "Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen." Uskon tulee perustua Jumalan Sanaan ja Jumalan Elävään Voimaan. Pyhä Henki elää Jumalan Sanassa ja tekee sen eläväksi ja Voimalliseksi.
Luuk 1:35 "Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjoaa sinut;"
Luuk 1:49 "Sillä Voimallinen on tehnyt minulle suuria, ja hänen nimensä on pyhä," Jumala on Henki (Joh 4:24). Näin ollen Pyhä Henki on Voimallinen Pyhä Jumala Sanassa (Heb 3:7-12).

Äänestä
  • Sano suoraan ja tee se virhe sitten mitä aijot sanoa. Mielessäsi on kuitenkin se, että olen niitä helvettiin menijöihin kuuluvia. Perttymyksen tuotan sulle siinä kuitenkin.

    Äänestä

  • >>Jeesus (Jumalan Sana) sanoi kerran miksi te sanotte minulle Herra Herra ettekä tee mitä minä käsken teidän tehdä. Sinä olet kyseenalasitanut Jumalan Sanan. Se ei ole Jeesuksen Sanan tottelemista.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    >>Jeesus (Jumalan Sana) sanoi kerran miksi te sanotte minulle Herra Herra ettekä tee mitä minä käsken teidän tehdä. Sinä olet kyseenalasitanut Jumalan Sanan. Se ei ole Jeesuksen Sanan tottelemista.

    Raamattu on kokonaisuudessaan Jumalan Sana.
    Sen jokainen luku ja jokainen jae on Jumalan Sanaa.
    Jos halvennat yhden jakeen tai yhden Raamatun Sanan ihmisestä lähtöisin olevaksi, halvennat Kristusta. Jos halvennat Kristusta, halvennat Jumalaa. "Minä ja Isä olemme yhtä." Tämä tarkoittaa että Jeesus Jumalan Sana ja Isä Jumala on yksi Jumala (Joh 1:1).

    Äänestä

  • Siinä se nähhään huuhastelua, jos Raamattu ei tuonne suomalaista termiä järki, niin eihän sitä saa käyttää, voi pyhät pyssyt sanon vaan. Vaihetaan se järki sana sitten "viisas, tie tieto", onko nyt mukava.

    Sananl. 2:10
    sillä viisaus tulee sydämeesi, ja tieto tulee sielullesi suloiseksi,

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    Raamattu on kokonaisuudessaan Jumalan Sana.
    Sen jokainen luku ja jokainen jae on Jumalan Sanaa.
    Jos halvennat yhden jakeen tai yhden Raamatun Sanan ihmisestä lähtöisin olevaksi, halvennat Kristusta. Jos halvennat Kristusta, halvennat Jumalaa. "Minä ja Isä olemme yhtä." Tämä tarkoittaa että Jeesus Jumalan Sana ja Isä Jumala on yksi Jumala (Joh 1:1).

    Kyllä tilille vielä joudut, jos väität että havennan Jumalaa! Miksi valehtelet ja koitat syöttää tuollaista minulle "että halvennan Jumalaa? Mikä on tarkoituksesi? Koitatko miua kiusata että mieleni järkkyisi? Kyllä sinussa nyt taitaa olla Perkele?

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Kyllä tilille vielä joudut, jos väität että havennan Jumalaa! Miksi valehtelet ja koitat syöttää tuollaista minulle "että halvennan Jumalaa? Mikä on tarkoituksesi? Koitatko miua kiusata että mieleni järkkyisi? Kyllä sinussa nyt taitaa olla Perkele?

    >>>Mikä on tarkoituksesi? Koitatko miua kiusata että mieleni järkkyisi? Kyllä sinussa nyt taitaa olla Perkele?

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>Mikä on tarkoituksesi? Koitatko miua kiusata että mieleni järkkyisi? Kyllä sinussa nyt taitaa olla Perkele?

    Sie olet minun tuomitsemiseni alkanut ja vain jatkat.

    Panen vaikka yhden jakeen malliksi jossa on ihmistä, jae ei ole kokonaan Jumalasta. Jos jakeen kirjoittaja "luulee", se ei ole silloinJumalasta. Myöskin nyt (järjellä) minun viisaus tietää, että kirjat mahtuisi varmasti maailmaan, sanon VARMASTI!

    Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan?

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Sie olet minun tuomitsemiseni alkanut ja vain jatkat.

    Panen vaikka yhden jakeen malliksi jossa on ihmistä, jae ei ole kokonaan Jumalasta. Jos jakeen kirjoittaja "luulee", se ei ole silloinJumalasta. Myöskin nyt (järjellä) minun viisaus tietää, että kirjat mahtuisi varmasti maailmaan, sanon VARMASTI!

    Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan?

    Jae unohtui laittaa, tässä;

    Joh. 21:25
    On paljon muutakin, mitä Jeesus teki; ja jos se kohta kohdalta kirjoitettaisiin. luulen, etteivät koko maailmaan mahtuisi ne kirjat, jotka pitäisi kirjoittaa

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Jae unohtui laittaa, tässä;

    Joh. 21:25
    On paljon muutakin, mitä Jeesus teki; ja jos se kohta kohdalta kirjoitettaisiin. luulen, etteivät koko maailmaan mahtuisi ne kirjat, jotka pitäisi kirjoittaa

    Samoin Paavalissa on paljon omaa ihmistä ja luuloja kirjoituksissa, en ala tuomaan niitä erikseen esille. Paavalin luulonsa ja olettamuksensa eivät perustu Jumalan sanaan.

    Samoin vanhassaliitossa ne järettömät kauheudet, ne kamalat raakuudet ei ne ole Jumalan sanomia, ei akuunkaan. Pitäkää te jos haluatte niitä Jumalan käskyinä, minä en pidä. Ne ovat raakojen sotaisien imisten omia , ja laitettu Raamattuun Jumalan ilmoituksiksi.

    Samoin nykyään teidän kaltaisenne, näette niitä ilmestyksiänne, laitatte niitä Jumalan ilmoittamisiksi.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Sie olet minun tuomitsemiseni alkanut ja vain jatkat.

    Panen vaikka yhden jakeen malliksi jossa on ihmistä, jae ei ole kokonaan Jumalasta. Jos jakeen kirjoittaja "luulee", se ei ole silloinJumalasta. Myöskin nyt (järjellä) minun viisaus tietää, että kirjat mahtuisi varmasti maailmaan, sanon VARMASTI!

    Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan?

    >>>Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan? >Täällä on ollut tuota juttua, nää ääri höpöttäjät ottavat kuulema raamatun kirjaimellisesti. Olen sanonut kantani että raamattu sisältää ihmistä, se on tosi.

    Raamattuhan kehoittaa väkivaltaan useasti, ei viitti edes niitä julmuuksia tuoda esille, koska en halua kylvää pelkoja kenellekään.

    Olen kyllä miettinyt pitääkö jo pelätä näitä ääriuskovia! EI! Mutta tuokaa totuutta esille, että raamattua ei pidä ottaa kirjaimellisesti!

    Poimikaa raamatusta rakkautta lähimäisillenne, ei väkivaltaa, ei tuomioita, ei mitään pahaa, jolla monen mieli saadaan järkkymään

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Sie olet minun tuomitsemiseni alkanut ja vain jatkat.

    Panen vaikka yhden jakeen malliksi jossa on ihmistä, jae ei ole kokonaan Jumalasta. Jos jakeen kirjoittaja "luulee", se ei ole silloinJumalasta. Myöskin nyt (järjellä) minun viisaus tietää, että kirjat mahtuisi varmasti maailmaan, sanon VARMASTI!

    Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan?

    Tässäkin kirjoituksessasi halvennat Jumalaa.
    Sinä jopa pilkaat Häntä tässä kirjoituksessasi


    MIKKO KIRJOITTI NÄIN, EI JAIKAL;

    >>>>Samoin Paavalissa on paljon omaa ihmistä ja luuloja kirjoituksissa, en ala tuomaan niitä erikseen esille. Paavalin luulonsa ja olettamuksensa eivät perustu Jumalan sanaan.

    Samoin vanhassaliitossa ne järettömät kauheudet, ne kamalat raakuudet ei ne ole Jumalan sanomia, ei akuunkaan. Pitäkää te jos haluatte niitä Jumalan käskyinä, minä en pidä. Ne ovat raakojen sotaisien imisten omia , ja laitettu Raamattuun Jumalan ilmoituksiksi.

    Samoin nykyään teidän kaltaisenne, näette niitä ilmestyksiänne, laitatte niitä Jumalan ilmoittamisiksi.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Samoin Paavalissa on paljon omaa ihmistä ja luuloja kirjoituksissa, en ala tuomaan niitä erikseen esille. Paavalin luulonsa ja olettamuksensa eivät perustu Jumalan sanaan.

    Samoin vanhassaliitossa ne järettömät kauheudet, ne kamalat raakuudet ei ne ole Jumalan sanomia, ei akuunkaan. Pitäkää te jos haluatte niitä Jumalan käskyinä, minä en pidä. Ne ovat raakojen sotaisien imisten omia , ja laitettu Raamattuun Jumalan ilmoituksiksi.

    Samoin nykyään teidän kaltaisenne, näette niitä ilmestyksiänne, laitatte niitä Jumalan ilmoittamisiksi.

    LAINAUSMERKKIEN SISÄLLÄ ON MIKON KIRJOITTAMAA TEKSTIÄ

    >>>Samoin vanhassaliitossa ne järettömät kauheudet, ne kamalat raakuudet ei ne ole Jumalan sanomia, ei akuunkaan. Pitäkää te jos haluatte niitä Jumalan käskyinä, minä en pidä. Ne ovat raakojen sotaisien imisten omia , ja laitettu Raamattuun Jumalan ilmoituksiksi.>Poimikaa raamatusta rakkautta lähimäisillenne, ei väkivaltaa, ei tuomioita, ei mitään pahaa, jolla monen mieli saadaan järkkymään.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan? >Täällä on ollut tuota juttua, nää ääri höpöttäjät ottavat kuulema raamatun kirjaimellisesti. Olen sanonut kantani että raamattu sisältää ihmistä, se on tosi.

    Raamattuhan kehoittaa väkivaltaan useasti, ei viitti edes niitä julmuuksia tuoda esille, koska en halua kylvää pelkoja kenellekään.

    Olen kyllä miettinyt pitääkö jo pelätä näitä ääriuskovia! EI! Mutta tuokaa totuutta esille, että raamattua ei pidä ottaa kirjaimellisesti!

    Poimikaa raamatusta rakkautta lähimäisillenne, ei väkivaltaa, ei tuomioita, ei mitään pahaa, jolla monen mieli saadaan järkkymään

    Siehän katala olet, lainasit alla olevasta viestistä ja sitte et vastannutkaan tähä viestiin, vaan sotkit hämätäksesi. Vastaan nyt rehellisesti alla olevaan viestiini?.
    .

    .29.4.2011 13:54 0 Avaa
    Sulje Sie olet minun tuomitsemiseni alkanut ja vain jatkat.

    Panen vaikka yhden jakeen malliksi jossa on ihmistä, jae ei ole kokonaan Jumalasta. Jos jakeen kirjoittaja "luulee", se ei ole silloinJumalasta. Myöskin nyt (järjellä) minun viisaus tietää, että kirjat mahtuisi varmasti maailmaan, sanon VARMASTI!

    Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan? VASTAAKerro kaverilleIlmoita asiaton viestiMikko.29.4.2011 13:56 0 Avaa
    Sulje Jae unohtui laittaa, tässä;

    Joh. 21:25
    On paljon muutakin, mitä Jeesus teki; ja jos se kohta kohdalta kirjoitettaisiin. luulen, etteivät koko maailmaan mahtuisi ne kirjat, jotka pitäisi kirjoittaa

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Samoin Paavalissa on paljon omaa ihmistä ja luuloja kirjoituksissa, en ala tuomaan niitä erikseen esille. Paavalin luulonsa ja olettamuksensa eivät perustu Jumalan sanaan.

    Samoin vanhassaliitossa ne järettömät kauheudet, ne kamalat raakuudet ei ne ole Jumalan sanomia, ei akuunkaan. Pitäkää te jos haluatte niitä Jumalan käskyinä, minä en pidä. Ne ovat raakojen sotaisien imisten omia , ja laitettu Raamattuun Jumalan ilmoituksiksi.

    Samoin nykyään teidän kaltaisenne, näette niitä ilmestyksiänne, laitatte niitä Jumalan ilmoittamisiksi.

    Toppuuttelen sinua Jumalan sanan repostelussasi, vaikka sinun mielipiteesi ovat sinun omia mielipiteitäsi ja saat ne vapaasti minun puolestani pitää.

    En missään olosuhteissa ole sinun kanssasi samaa mieltä 'Paavalin luuloista' - mitä tahansa niillä sitten tarkoitatkaan.

    Kannattaa huomata, ettei Sanan totuus perustu yksittäisiin kirjaimiin tai eri aikojen käännösten vaihteleviin sanavalintoihin. Sananvalintoja ovat viime vuosina rustailleet jopa sellaiset henkilöt, joiden kuuliaisuus Jumalan Totuuden Hengelle on erittäin kyseenalaista. Tulokset ovat nähtävissä (KR1992).

    Totuus on Kristuksessa Jeesuksessa. Pyhä Henki ilmoittaa ja vahvistaa Totuuden Sanan nöyrälle ja kuuliaiselle sydämelle. Teemme tyhmästi, jos osoittelemme Raamatusta kohtia, jotka eivät sovi meidän 'kaaliimme'. Ollaan nöyriä Sanan edessä.

    Niin, eiköhän Mikko nosteta hattua niiden jakeitten kohdalla, jotka eivät VIELÄ ole meille avautuneet. Ja nyt en tarkoittanut niitä kohtia, joissa on selviä käännösvirheitä. Ne ovat asia erikseen.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Siehän katala olet, lainasit alla olevasta viestistä ja sitte et vastannutkaan tähä viestiin, vaan sotkit hämätäksesi. Vastaan nyt rehellisesti alla olevaan viestiini?.
    .

    .29.4.2011 13:54 0 Avaa
    Sulje Sie olet minun tuomitsemiseni alkanut ja vain jatkat.

    Panen vaikka yhden jakeen malliksi jossa on ihmistä, jae ei ole kokonaan Jumalasta. Jos jakeen kirjoittaja "luulee", se ei ole silloinJumalasta. Myöskin nyt (järjellä) minun viisaus tietää, että kirjat mahtuisi varmasti maailmaan, sanon VARMASTI!

    Missä asiassa valehtelin? Missä olin Jumalan sanaa vastaan? Missä olin itse JUMALAA vastaan? VASTAAKerro kaverilleIlmoita asiaton viestiMikko.29.4.2011 13:56 0 Avaa
    Sulje Jae unohtui laittaa, tässä;

    Joh. 21:25
    On paljon muutakin, mitä Jeesus teki; ja jos se kohta kohdalta kirjoitettaisiin. luulen, etteivät koko maailmaan mahtuisi ne kirjat, jotka pitäisi kirjoittaa

    Et kai vielä liene epärehellinenkin?

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Toppuuttelen sinua Jumalan sanan repostelussasi, vaikka sinun mielipiteesi ovat sinun omia mielipiteitäsi ja saat ne vapaasti minun puolestani pitää.

    En missään olosuhteissa ole sinun kanssasi samaa mieltä 'Paavalin luuloista' - mitä tahansa niillä sitten tarkoitatkaan.

    Kannattaa huomata, ettei Sanan totuus perustu yksittäisiin kirjaimiin tai eri aikojen käännösten vaihteleviin sanavalintoihin. Sananvalintoja ovat viime vuosina rustailleet jopa sellaiset henkilöt, joiden kuuliaisuus Jumalan Totuuden Hengelle on erittäin kyseenalaista. Tulokset ovat nähtävissä (KR1992).

    Totuus on Kristuksessa Jeesuksessa. Pyhä Henki ilmoittaa ja vahvistaa Totuuden Sanan nöyrälle ja kuuliaiselle sydämelle. Teemme tyhmästi, jos osoittelemme Raamatusta kohtia, jotka eivät sovi meidän 'kaaliimme'. Ollaan nöyriä Sanan edessä.

    Niin, eiköhän Mikko nosteta hattua niiden jakeitten kohdalla, jotka eivät VIELÄ ole meille avautuneet. Ja nyt en tarkoittanut niitä kohtia, joissa on selviä käännösvirheitä. Ne ovat asia erikseen.

    Paavallilla oli valtavat ( omat luulot) ei siis Jumalan antamaa sanaa. Hän kuvitteli että Jeesus saapuu jo pian, hänen sukupolvensa aikana. Hän meni niinkin pitkälle, että piti turhana naimisiinmenot tai lasten hankkimistkin. (Saman tyylistä sanomaa Jehovatodistajat levittävät nykyään)
    Siellä ne on nähtävissä Paavalin kirjoissa, en lähde niitä penkomaan, kuten en muitakaan. minun Raamattuni pysyy nyt kannet kiini.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Siinä se nähhään huuhastelua, jos Raamattu ei tuonne suomalaista termiä järki, niin eihän sitä saa käyttää, voi pyhät pyssyt sanon vaan. Vaihetaan se järki sana sitten "viisas, tie tieto", onko nyt mukava.

    Sananl. 2:10
    sillä viisaus tulee sydämeesi, ja tieto tulee sielullesi suloiseksi,

    Uskon kautta me ymmärrämme...

    Oletko lukenut tämän Raamatustasi vai oletko repinyt sen sivun jo pois?

    Usko Jumalan Sanaan antaa ymmärrystä.
    Ymmärryksemme avartuu uakon kautta ja käsitämme Jumalan suuria asioita.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Paavallilla oli valtavat ( omat luulot) ei siis Jumalan antamaa sanaa. Hän kuvitteli että Jeesus saapuu jo pian, hänen sukupolvensa aikana. Hän meni niinkin pitkälle, että piti turhana naimisiinmenot tai lasten hankkimistkin. (Saman tyylistä sanomaa Jehovatodistajat levittävät nykyään)
    Siellä ne on nähtävissä Paavalin kirjoissa, en lähde niitä penkomaan, kuten en muitakaan. minun Raamattuni pysyy nyt kannet kiini.

    Ethän pane ainakaan minun syykseni, jos Raamatun kannet aiot kiinni pitää. Minun tarkoitukseni on ollut täysin päinvastainen.

    Muuten, Paavalin varauksellinen näkemys naimisiinmenoa kohtaan perustui silloisena maailmanaikana vallinneeseen epävakaaseen tilanteeseen erityisesti kristittyjen turvallisuuden kannalta.

    Paavali siis antoi perhevalistustaan "lähestyvän ahdingon tähden", kuten hän kirjoittaa, 1.Kor.26.

    En halua neuvoa, mutta sanon kuitenkin, että nyt rauhassa katse tunturimaisemiin ja annetaan sielun levätä; kyllä se siitä.

    Äänestä

  • jaikali kirjoitti:

    Uskon kautta me ymmärrämme...

    Oletko lukenut tämän Raamatustasi vai oletko repinyt sen sivun jo pois?

    Usko Jumalan Sanaan antaa ymmärrystä.
    Ymmärryksemme avartuu uakon kautta ja käsitämme Jumalan suuria asioita.

    >>Oletko lukenut tämän Raamatustasi vai oletko repinyt sen sivun jo pois?

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Ethän pane ainakaan minun syykseni, jos Raamatun kannet aiot kiinni pitää. Minun tarkoitukseni on ollut täysin päinvastainen.

    Muuten, Paavalin varauksellinen näkemys naimisiinmenoa kohtaan perustui silloisena maailmanaikana vallinneeseen epävakaaseen tilanteeseen erityisesti kristittyjen turvallisuuden kannalta.

    Paavali siis antoi perhevalistustaan "lähestyvän ahdingon tähden", kuten hän kirjoittaa, 1.Kor.26.

    En halua neuvoa, mutta sanon kuitenkin, että nyt rauhassa katse tunturimaisemiin ja annetaan sielun levätä; kyllä se siitä.

    Korinttolaiskirjeen jakeesta jäi luku pois; piti olla 1.Kor.7:26.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Et kai vielä liene epärehellinenkin?

    Kuinka paljon sinä valittelisit ja säälisit itseäsi jos minä puhuttelisin sinua sinun sanoillasi joilla sinä minua puhuttelet ja tuomitset?
    Kuinka monta aloitusta tekisit jaikalin sinuun kohdistetuista vainoista?
    En uskalla ajatellakaan että sinua puhuttelisin sinun omilla sanoillasi.

    Minua ei sinun tuomiosi ja haukkumiset satuta. Mutta jos olisit samassa opissa ja vesi- ja henkikastettu uskova ja tuomitsisit minua, sitten voisin reagoida.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    >>Oletko lukenut tämän Raamatustasi vai oletko repinyt sen sivun jo pois?

    Raamattuani, kirjoitin vahingossa pienellä alkukirjaimella. Raamattuni on ollut tukalissakin paikoissa mukana, on ollut tuskaa, kuolemakin. Jaikal, en tykkää että Raamattuani häpäiset.

    Äänestä

  • jaikali kirjoitti:

    Kuinka paljon sinä valittelisit ja säälisit itseäsi jos minä puhuttelisin sinua sinun sanoillasi joilla sinä minua puhuttelet ja tuomitset?
    Kuinka monta aloitusta tekisit jaikalin sinuun kohdistetuista vainoista?
    En uskalla ajatellakaan että sinua puhuttelisin sinun omilla sanoillasi.

    Minua ei sinun tuomiosi ja haukkumiset satuta. Mutta jos olisit samassa opissa ja vesi- ja henkikastettu uskova ja tuomitsisit minua, sitten voisin reagoida.

    Eipä nyt leikitä pyhimystä, jaikal. Olet reagoinut Mikon näkemyksiin vähintään riittävällä, jos ei nyt kiihkolla, niin ainakin innostuksella.

    Hold your horses! sopii sinulle vähintään yhtä hyvin kuin Mikolle - eikä se minullekaan tarpeeton varoitus ole ollut :))

    Äänestä

  • jaikali kirjoitti:

    Uskon kautta me ymmärrämme...

    Oletko lukenut tämän Raamatustasi vai oletko repinyt sen sivun jo pois?

    Usko Jumalan Sanaan antaa ymmärrystä.
    Ymmärryksemme avartuu uakon kautta ja käsitämme Jumalan suuria asioita.

    "Uskon kautta ymmärrämme..."

    Kuulostaa lestadiolaisten mantralta.

    Kun ihminen uskoo, hän vetää Raamatusta tietyt johtopäätökset. Mikäli hän EI niitä tee, jossakin on ryhmittymän uskollisten kannattajien mielestä vika. Hmm...

    Kun ihminen on "Uskossa", hänellä on vahva käsitys siitä, mikä on "oikeaa" uskoa. Koko elämänpiiri rakentuu tietyille oletuksille ja totuuksille, joita ei sovi kyseenalaistaa.

    Valitan, kuulostaa aivopesulta.

    Äänestä

  • jaikali kirjoitti:

    Kuinka paljon sinä valittelisit ja säälisit itseäsi jos minä puhuttelisin sinua sinun sanoillasi joilla sinä minua puhuttelet ja tuomitset?
    Kuinka monta aloitusta tekisit jaikalin sinuun kohdistetuista vainoista?
    En uskalla ajatellakaan että sinua puhuttelisin sinun omilla sanoillasi.

    Minua ei sinun tuomiosi ja haukkumiset satuta. Mutta jos olisit samassa opissa ja vesi- ja henkikastettu uskova ja tuomitsisit minua, sitten voisin reagoida.

    Ja tuomio jatkuu... vain helvettiin tuomio puuttuu..kakista se ulos vain?

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Ethän pane ainakaan minun syykseni, jos Raamatun kannet aiot kiinni pitää. Minun tarkoitukseni on ollut täysin päinvastainen.

    Muuten, Paavalin varauksellinen näkemys naimisiinmenoa kohtaan perustui silloisena maailmanaikana vallinneeseen epävakaaseen tilanteeseen erityisesti kristittyjen turvallisuuden kannalta.

    Paavali siis antoi perhevalistustaan "lähestyvän ahdingon tähden", kuten hän kirjoittaa, 1.Kor.26.

    En halua neuvoa, mutta sanon kuitenkin, että nyt rauhassa katse tunturimaisemiin ja annetaan sielun levätä; kyllä se siitä.

    >>>Ethän pane ainakaan minun syykseni, jos Raamatun kannet aiot kiinni pitää. Minun tarkoitukseni on ollut täysin päinvastainen.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Raamattuani, kirjoitin vahingossa pienellä alkukirjaimella. Raamattuni on ollut tukalissakin paikoissa mukana, on ollut tuskaa, kuolemakin. Jaikal, en tykkää että Raamattuani häpäiset.

    >>>Jaikal, en tykkää että Raamattuani häpäiset

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Raamattuani, kirjoitin vahingossa pienellä alkukirjaimella. Raamattuni on ollut tukalissakin paikoissa mukana, on ollut tuskaa, kuolemakin. Jaikal, en tykkää että Raamattuani häpäiset.

    lakkaa näyttelemästä heikkoa säälittävää reppanaa.
    Sinä olet reilusti aikuinen mies ja vastaat sanomisistasi yhtä täysin kuin minä tai Semper. Ota vastuu teoistasi niin kuin mies. Ota itseäsi niskasta kiinni ja pane itsesi nurkkaan häpeämään sitä että olet arvotellut Jumalan Sanaa. Sinun väärä suhtautumisesi Jumalan Sanaan on sinun uskonelämäsi ongelmien syy.

    Tämä on myös vakava synti joka sinulle on paljastettu. Siitä voidaan tehdä parannus. Ala nyt suhtautumaan kaikkiin Raamatun kirjoituksiin sillä kunnioituksella mikä niille kuuluu. Se, joka kunnioittaa Jeesusta Kristusta Jumalan Sanaa, kunnioittaa Jumalaa. Joka kunnioittaa Jeesusta Kristusta, sitä Isä Jumala kunnioittaa. Näin on Mikko.

    Kunnioita Jumalan Sanaa nostamalla se sydämesi korkeimmalle valtaistuimelle ja pyydä Jeesukselta anteeksi syntisi. Jätä ne Raamatun Sanat joita et ymmärrä mutta älä tuomitse Sanaa ymmärryksesi mukaan. Sinä saat anteeksi heti kun teet parannuksen ja lopetat Jumalan Sanan halventamisen. Et ole ymmärtämätön reppana joka voi ja saa suhtautua Jumalan Sanaan miten vain ja levittää epäuskoa Sanaan julkisesti. Sinä olet kerran siitä vastuussa samalla tavalla kuin minäkin. Niin jos et tee parannusta ja saa syntiäsi anteeksi. Kun olet tehnyt parannuksen ja saanut syntisi anteekisi, se on poistunut Jumalan ja sinun välistä.
    Syntiäsi ei silloin ole olemassakaan. Jeesuksen veri on sen pyhdistanut pois. Mutta ensin synnin tunnustaminen ja parannuksen teko on välttämätön.

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Eipä nyt leikitä pyhimystä, jaikal. Olet reagoinut Mikon näkemyksiin vähintään riittävällä, jos ei nyt kiihkolla, niin ainakin innostuksella.

    Hold your horses! sopii sinulle vähintään yhtä hyvin kuin Mikolle - eikä se minullekaan tarpeeton varoitus ole ollut :))

    >>>Eipä nyt leikitä pyhimystä, jaikal. Olet reagoinut Mikon näkemyksiin vähintään riittävällä, jos ei nyt kiihkolla, niin ainakin innostuksella.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Ja tuomio jatkuu... vain helvettiin tuomio puuttuu..kakista se ulos vain?

    >>>Ja tuomio jatkuu... vain helvettiin tuomio puuttuu..

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    lakkaa näyttelemästä heikkoa säälittävää reppanaa.
    Sinä olet reilusti aikuinen mies ja vastaat sanomisistasi yhtä täysin kuin minä tai Semper. Ota vastuu teoistasi niin kuin mies. Ota itseäsi niskasta kiinni ja pane itsesi nurkkaan häpeämään sitä että olet arvotellut Jumalan Sanaa. Sinun väärä suhtautumisesi Jumalan Sanaan on sinun uskonelämäsi ongelmien syy.

    Tämä on myös vakava synti joka sinulle on paljastettu. Siitä voidaan tehdä parannus. Ala nyt suhtautumaan kaikkiin Raamatun kirjoituksiin sillä kunnioituksella mikä niille kuuluu. Se, joka kunnioittaa Jeesusta Kristusta Jumalan Sanaa, kunnioittaa Jumalaa. Joka kunnioittaa Jeesusta Kristusta, sitä Isä Jumala kunnioittaa. Näin on Mikko.

    Kunnioita Jumalan Sanaa nostamalla se sydämesi korkeimmalle valtaistuimelle ja pyydä Jeesukselta anteeksi syntisi. Jätä ne Raamatun Sanat joita et ymmärrä mutta älä tuomitse Sanaa ymmärryksesi mukaan. Sinä saat anteeksi heti kun teet parannuksen ja lopetat Jumalan Sanan halventamisen. Et ole ymmärtämätön reppana joka voi ja saa suhtautua Jumalan Sanaan miten vain ja levittää epäuskoa Sanaan julkisesti. Sinä olet kerran siitä vastuussa samalla tavalla kuin minäkin. Niin jos et tee parannusta ja saa syntiäsi anteeksi. Kun olet tehnyt parannuksen ja saanut syntisi anteekisi, se on poistunut Jumalan ja sinun välistä.
    Syntiäsi ei silloin ole olemassakaan. Jeesuksen veri on sen pyhdistanut pois. Mutta ensin synnin tunnustaminen ja parannuksen teko on välttämätön.

    Mitä sinä täällä oikein meuhkaat?

    Mitä sinulle kuuluu kenenkään usko ja omantunnon vakaumus. Totta kait jokainen saa etsiä syvintä totuutta omista lähtökohdistaan käsin ja astella tiedon portaita pykälä kerrallaan kohti korkeamman tietoisuuden tasoa kunnes on savuttanut korkeiman huipun - summum genuksen.

    Toisaalta sinun tulisi oppia ymmärtämään, että raamattu on kirjoitettu aikana, jolloin maailma olli pannukakku, kaiken keskus, jota aurinko kuu ja tähdet kiersivät; ja että raamattu on kirjoitettu silloisten ihmisten ilmaisukieltä käyttäen. Tämän lisäksi sinun tulisi ymmärtää, että kun suomalaiset kääntävät raamattua Suomen kielelle, he tulkitsevat asioita suomalaisista lähtökohdista käsin ja tämä ei ole läheskään aina samaa, kuin mitä oli raamatun päivien ihmisten maailmankuva ja termistö.

    Eli kyllä Raamattua pitää pystyä tutkimaan myös kriittisesti; ja tässä auttaa paljon myös Lähi-Idän kulttuurihistorian tuntemus ja tämän vuoksi suosittelenkin, että lukisit kaikki professori Aapeli Saarisalon kirjat. Ehkä sen jälkeen jotain ymmärtäisitkin etkä meuhkaisi täällä höpöjä.

    Äänestä

  • Lapin profeetta kirjoitti:

    Mitä sinä täällä oikein meuhkaat?

    Mitä sinulle kuuluu kenenkään usko ja omantunnon vakaumus. Totta kait jokainen saa etsiä syvintä totuutta omista lähtökohdistaan käsin ja astella tiedon portaita pykälä kerrallaan kohti korkeamman tietoisuuden tasoa kunnes on savuttanut korkeiman huipun - summum genuksen.

    Toisaalta sinun tulisi oppia ymmärtämään, että raamattu on kirjoitettu aikana, jolloin maailma olli pannukakku, kaiken keskus, jota aurinko kuu ja tähdet kiersivät; ja että raamattu on kirjoitettu silloisten ihmisten ilmaisukieltä käyttäen. Tämän lisäksi sinun tulisi ymmärtää, että kun suomalaiset kääntävät raamattua Suomen kielelle, he tulkitsevat asioita suomalaisista lähtökohdista käsin ja tämä ei ole läheskään aina samaa, kuin mitä oli raamatun päivien ihmisten maailmankuva ja termistö.

    Eli kyllä Raamattua pitää pystyä tutkimaan myös kriittisesti; ja tässä auttaa paljon myös Lähi-Idän kulttuurihistorian tuntemus ja tämän vuoksi suosittelenkin, että lukisit kaikki professori Aapeli Saarisalon kirjat. Ehkä sen jälkeen jotain ymmärtäisitkin etkä meuhkaisi täällä höpöjä.

    Kylläpä kiteytit hyvin asian, Lapin profeetta.

    Juuri noin asia on.

    Äänestä

  • Lapin profeetta kirjoitti:

    Mitä sinä täällä oikein meuhkaat?

    Mitä sinulle kuuluu kenenkään usko ja omantunnon vakaumus. Totta kait jokainen saa etsiä syvintä totuutta omista lähtökohdistaan käsin ja astella tiedon portaita pykälä kerrallaan kohti korkeamman tietoisuuden tasoa kunnes on savuttanut korkeiman huipun - summum genuksen.

    Toisaalta sinun tulisi oppia ymmärtämään, että raamattu on kirjoitettu aikana, jolloin maailma olli pannukakku, kaiken keskus, jota aurinko kuu ja tähdet kiersivät; ja että raamattu on kirjoitettu silloisten ihmisten ilmaisukieltä käyttäen. Tämän lisäksi sinun tulisi ymmärtää, että kun suomalaiset kääntävät raamattua Suomen kielelle, he tulkitsevat asioita suomalaisista lähtökohdista käsin ja tämä ei ole läheskään aina samaa, kuin mitä oli raamatun päivien ihmisten maailmankuva ja termistö.

    Eli kyllä Raamattua pitää pystyä tutkimaan myös kriittisesti; ja tässä auttaa paljon myös Lähi-Idän kulttuurihistorian tuntemus ja tämän vuoksi suosittelenkin, että lukisit kaikki professori Aapeli Saarisalon kirjat. Ehkä sen jälkeen jotain ymmärtäisitkin etkä meuhkaisi täällä höpöjä.

    Ehkä sinä olet osasyyllinen Mikon metsään ajamiseen.
    Sinähän esiinnyt Jumalan profeettana ja viet sinua kuuntelevia ihmisiä metsään pois Jumalasta.

    Sinun kaltaistesi Jumalan vastustajien oppien tähden tämän ketjun kirjoitukset ovat kirjoitettu. Jos täällä kaikki uskoisivat Jumalan Sanaan ja kunnioittaisivat Jumalan Sanaa, ei täällä tarvitsisi kenenkään selittää että Raamattu on Jumalan Sanaa ja sitä tulee kunnioittaa sellaisena.

    Kristinusko perustuu Raamatun Kirjoituksiin. Usko Jumalaan perustuu Raamatun Kirjoituksiin. Jos et usko Raamatun Kirjoituksia, et usko Jumalaa. Aabraham uskoi Jumalaa ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi. Sama sääntö koskee meitäkin.

    Jos joku ei usko kaikkiin Raamatun Kirjoituksiin, hän on hyljännyt Jumalan josta Raamattu kertoo. Hän ei usko Jumalaa. Tämän tähden yritän herättää Mikkoa koska hän on julkisesti ja selvästi kertonut ettei hän usko kaikka mitä Raamattuun on kirjoitettu Jumalan Sanaksi.

    En voi lukea itseään uskovana pitävän ihmisen Jumalan Sanaa halventavia kirjoituksia reagoimatta niihin. Minä olen velvollinen osoittamaan hänelle hänen syntiään (koska hän ei sitä itse näe) niin että hän voi tehdä parannuksen. Niin hän päääsee kasvamaan uskossa ja Jumalan Pojan (Jumalan Sanan) tuntemisessa. Tekisin Mikkoa kohtaan väärin jos siunaisin hänen epäuskoaan.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    lakkaa näyttelemästä heikkoa säälittävää reppanaa.
    Sinä olet reilusti aikuinen mies ja vastaat sanomisistasi yhtä täysin kuin minä tai Semper. Ota vastuu teoistasi niin kuin mies. Ota itseäsi niskasta kiinni ja pane itsesi nurkkaan häpeämään sitä että olet arvotellut Jumalan Sanaa. Sinun väärä suhtautumisesi Jumalan Sanaan on sinun uskonelämäsi ongelmien syy.

    Tämä on myös vakava synti joka sinulle on paljastettu. Siitä voidaan tehdä parannus. Ala nyt suhtautumaan kaikkiin Raamatun kirjoituksiin sillä kunnioituksella mikä niille kuuluu. Se, joka kunnioittaa Jeesusta Kristusta Jumalan Sanaa, kunnioittaa Jumalaa. Joka kunnioittaa Jeesusta Kristusta, sitä Isä Jumala kunnioittaa. Näin on Mikko.

    Kunnioita Jumalan Sanaa nostamalla se sydämesi korkeimmalle valtaistuimelle ja pyydä Jeesukselta anteeksi syntisi. Jätä ne Raamatun Sanat joita et ymmärrä mutta älä tuomitse Sanaa ymmärryksesi mukaan. Sinä saat anteeksi heti kun teet parannuksen ja lopetat Jumalan Sanan halventamisen. Et ole ymmärtämätön reppana joka voi ja saa suhtautua Jumalan Sanaan miten vain ja levittää epäuskoa Sanaan julkisesti. Sinä olet kerran siitä vastuussa samalla tavalla kuin minäkin. Niin jos et tee parannusta ja saa syntiäsi anteeksi. Kun olet tehnyt parannuksen ja saanut syntisi anteekisi, se on poistunut Jumalan ja sinun välistä.
    Syntiäsi ei silloin ole olemassakaan. Jeesuksen veri on sen pyhdistanut pois. Mutta ensin synnin tunnustaminen ja parannuksen teko on välttämätön.

    >>lakkaa näyttelemästä heikkoa säälittävää reppanaa

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    Ehkä sinä olet osasyyllinen Mikon metsään ajamiseen.
    Sinähän esiinnyt Jumalan profeettana ja viet sinua kuuntelevia ihmisiä metsään pois Jumalasta.

    Sinun kaltaistesi Jumalan vastustajien oppien tähden tämän ketjun kirjoitukset ovat kirjoitettu. Jos täällä kaikki uskoisivat Jumalan Sanaan ja kunnioittaisivat Jumalan Sanaa, ei täällä tarvitsisi kenenkään selittää että Raamattu on Jumalan Sanaa ja sitä tulee kunnioittaa sellaisena.

    Kristinusko perustuu Raamatun Kirjoituksiin. Usko Jumalaan perustuu Raamatun Kirjoituksiin. Jos et usko Raamatun Kirjoituksia, et usko Jumalaa. Aabraham uskoi Jumalaa ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi. Sama sääntö koskee meitäkin.

    Jos joku ei usko kaikkiin Raamatun Kirjoituksiin, hän on hyljännyt Jumalan josta Raamattu kertoo. Hän ei usko Jumalaa. Tämän tähden yritän herättää Mikkoa koska hän on julkisesti ja selvästi kertonut ettei hän usko kaikka mitä Raamattuun on kirjoitettu Jumalan Sanaksi.

    En voi lukea itseään uskovana pitävän ihmisen Jumalan Sanaa halventavia kirjoituksia reagoimatta niihin. Minä olen velvollinen osoittamaan hänelle hänen syntiään (koska hän ei sitä itse näe) niin että hän voi tehdä parannuksen. Niin hän päääsee kasvamaan uskossa ja Jumalan Pojan (Jumalan Sanan) tuntemisessa. Tekisin Mikkoa kohtaan väärin jos siunaisin hänen epäuskoaan.

    Mikko ei ole kuule mihinkään metsään mennyt, vaikka täällä Lapissa niitä kairoja ja korpia riittää. Täällä kun osataan kulkea eksymättä myös erämaissa. Toista on etelän turistit - kovin pahoja eksymään.

    Eräskin etelän turisti oli harhaillut Vareskairassa kolme vuorokautta yötä päivää eksyksissä. Lopulta oli sattumalta osunut muutamaan taloon: "Huh huh. Suomi on suuri, mutta Lappi on laaja maa", olli tuumannut ensimmäiseksi.

    Joten älä sinä tule tänne Lapin ihmisiä neuvomaan.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    >>lakkaa näyttelemästä heikkoa säälittävää reppanaa

    Olen nähnyt elämäni aikana kuinka siinä on käynyt, pimahtaneita, välillä rukoillen ja sitten päätä hakanneet kivi seinään.

    Mieleni tekisi kertoa mitä se huuhaa saa aikaseksi, taidankin vielä tuoda eslle sitä -80 lukua uudelleen. Aloittelin jo sitä Tomumajana ollessani, mutta minut vaijennettiin sen muuan mersu evankelistan toimesta.

    Äänestä

  • Mikko. kirjoitti:

    Kyllä tilille vielä joudut, jos väität että havennan Jumalaa! Miksi valehtelet ja koitat syöttää tuollaista minulle "että halvennan Jumalaa? Mikä on tarkoituksesi? Koitatko miua kiusata että mieleni järkkyisi? Kyllä sinussa nyt taitaa olla Perkele?

    Mikko älähän nyt jaikai ei aina tahdo ymmärtää sinua sinähän olet vielä opin ahjossa ja tahdon sanoa kyllä sinä opit kun luet Sanaa ja pyydät Jeesusta kirkastamaan sinulle sen.

    Äänestä

Todellisuudessa yksikään ihminen tai ryhmittymä EI ota Raamattua "kirjaimellisesti".

Tilanne on se, että jokainen taho pikemminkin tekee TULKINTOJA Raamatusta - osia korostetaan ja toisia osia jätetään vähemmälle huomiolle.

Näitä tulkintoja sitten väitetään Pyhän Hengen ohjaamina tehdyiksi ja erityisesti hieman eriävät tulkinnat julistetaan esim. Saatanasta tulleiksi. Uskova on aina hieman toisin uskovan pahin vihollinen.

Huuhaata on juuri se, kun Raamatun historiallinen tausta autuaasti unohdetaan ja esim. vertauskuvalliset tarinat Vedenpaisumuksesta tai ihmiskunnan alkuvaiheista julistetaan kirjaimellisesti otettaviksi.

Huuhaata on samoin myös se, kun todeksi väitetään asioita, joita EI kuitenkaan pystytä todistamaan. Liike on tärkeämpää kuin päämäärä.

Äänestä

Eipä voi muuta sanoa kun tämän ketjun on lukenut että jaikal on tosiaankin
kaukana niistä helluntailaisista joita minä tunnen. Mikkoa rääkkää ihan urakalla
aivankuin Mikolla ei olisi oikeus sanoa totuutta ja mielipiteitänsä.
Luehan jaikal Mikon aloitus uudestaan. Mikko on aivan oikeassa. Ja missään
hän ei halvenna Raamatun sanaa. Yrität ketku sotkea Mikon pää sekoittamalla
ja tahallaan väärin ymmärtämällä. Vai onko mahdollista että olet lähes imbesilli?
Me muut emme katso hyvällä sinun rienaamistasi. Ymmärrätkö?

Äänestä
  • Siunaatko sinä Mikon epäuskoa ja Raamatun auktoriteetin kyseenalaistamista? Men polvillesi Herran eteen ja kiitä Jumalaa Mikon aloituksesta. Mitä Herra sanoo sinulle?

    Äänestä

  • >>>Me muut emme katso hyvällä sinun rienaamistasi. Ymmärrätkö?

    Äänestä

Täälläkin on turhan paljon kiivaasta väittelyä ja kivenheittoa, puolin jos toisin. Hyvät ihmiset, lopettakaa ajoissa ja aikuistukaa. Tulkaa miehiksi, oi te pojanklopit. Jättäkää kaikki turhat väittelyt pois, ja keskustelkaa rakentavasti. Jos ette osaa rakentaa, älkää myöskään hajottako. Keskinäisestä rakkaudesta teidät tunnistetaan Jeesuksen opetuslapsiksi, eikä siitä miten te Raamattuanne luette. Saatte olla voi vaikka käveleviä tietosanakirjoja, ja voitte olla omasta mielestänne vaikka kuinka viisaita, jos niin tahdotte. Mutta jos me emme rakasta, emme mitään olisi (1.Kor.13:1-3). Ei yksikään meistä. Totuus on ja pysyy: Joka luulee olevansa viisas, hänen täytyy ensin tulla tyhmäksi, ennen kuin hänestä voisi tulla viisas. Ja mikä on viisaus, muu kuin Herran kunnioittaminen? Se on myös sitä, että käyttää pääkopassa olevan tiedon oikein, ja tekee elämässään oikeita ratkaisuja Herran johdatuksessa. Älyä ja viisautta ei pitäisi sekoittaa keskenään. Viisaus painaa puntarissa enemmän.

Äänestä

He hee, sepä jaikalikin nyt tietää että on tyhmä ja riitelemällä uskosta kaukana. No pohjalta on hyvä ponnistaa.

Äänestä
  • Kuka nyt ponnistaa pohjalta? Sinä vaiko minä?
    Kerro sitten myös että sinä itsekö plussaat omia kommenttejasi ja miinustat jonkun minun kommenttini?
    Minä en saa plussia koska en koskaan plussaa omia kirjoituksiani.
    Plussaamiset ja miinustamiset ovat harvinaisia. Eipä niitä juuri kukaan vaivaudu näpsäyttämään. Siksi ihmetelen sinun plussiasi.

    Äänestä

Joka itsensä alentaa, hänet ylennetään. Mutta joka itsensä ylentää, hänet alennetaan. Mikko, onko Jaikal siis alennettu jos hän kerran pohjalta ponnistaa? Vai onko hän vasta alkulähtöasetelmassa, jotta Herra voisi hänet nopeasti ylentää?

Äänestä
  • Olen kuitenkin sen verran alentanut itseäni että kirjoitan jaikal pienellä alkukirjaimella. Tämä tiedoksi. Kenenkään ei tarvitse kirjoittaa jaikal isolla.

    Äänestä

totuus meista minusta ja jaikalista, molemmat vähintään lasten tasoa ja sekopäitä. Tuon sekopäisyyden kumpikin meistä totesi jo keskusteltaessa.

Äänestä

Itse uskon Raamatun Jumalan sanaksi ja sen lupaukset (siunaukset ja tuomiot) tosiksi. Hän käy kerran oikeutta kanssamme ja on osoittava jokaisen kielen valehtelijaksi, joka puhui Häntä vastaan.

En toivo, että kenenkään mieli järkkyy Jumalan Sanasta paitsi mielenmuutokseen, kääntymykseen ja Jeesuksen lunastustyöhön uskomalla ja Hänet vastaanottamalla pelastuksen totiseen kokemukseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mikko. kirjoitti:

Täällä on ollut tuota juttua, nää ääri höpöttäjät ottavat kuulema raamatun kirjaimellisesti. Olen sanonut kantani että raamattu sisältää ihmistä, se on tosi.

Raamattuhan kehoittaa väkivaltaan useasti, ei viitti edes niitä julmuuksia tuoda esille, koska en halua kylvää pelkoja kenellekään.

Olen kyllä miettinyt pitääkö jo pelätä näitä ääriuskovia! EI! Mutta tuokaa totuutta esille, että raamattua ei pidä ottaa kirjaimellisesti!

Poimikaa raamatusta rakkautta lähimäisillenne, ei väkivaltaa, ei tuomioita, ei mitään pahaa, jolla monen mieli saadaan järkkymään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu