Kuriilien evakot?

Kun Japani oli jo lyöty 1945, puna-armeija miehitti raukkamaisesti Japanin pohjoiset saaret. Tietääkö kukaan, pakenivatko Kuriilien asukkaan Tynkä-Japaniin vai jäivätkö venäläisten haltuun?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eiköhän suurin osa oltu organisoitu taistelemaan ryssää vastaan. Ydinpommi olisi jäännyt keksimättä niin ainakin kymmenen miljoonaa ryssää olisi Normandia tyyllisessä maihinnousussa menehtynyt ja siihen mukaan miljoona anglopaskaa. Ei niin paha visio.

Äänestä

että saaria ei evauoitu. Väestö ei taida tuntea itseään kovinkan japanilaiseksi.

WIKI: "Taloudellisesti saarilla ei ole kummallekaan maalle erityisen suurta merkitystä. Japanin hallinnan uskottaisiin paikallisesti merkitsevän voimakasta aluepoliittista tukea ja taloudellisen aseman parantumista. Toisaalta paikallisia asukkaita arveluttaa liittyminen Japaniin ja japanilaiseen kulttuuriin. Toisaalta Hokkaidon kalastajat arvelevat saavansa kilpailua, mikäli saaret palautettaisiin Japanille. Venäläislaskelman mukaan kuitenkin yhdenkin saaren siirtyminen.."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oliko evakoita? kirjoitti:

Kun Japani oli jo lyöty 1945, puna-armeija miehitti raukkamaisesti Japanin pohjoiset saaret. Tietääkö kukaan, pakenivatko Kuriilien asukkaan Tynkä-Japaniin vai jäivätkö venäläisten haltuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu