Hei,
tällä palstalla Kirsi Kelasta vastasi aiemmin, että jos työharjoittelujakso on työvoimakoulutukseen kuuluvaa harjoittelua eikä työsuhde, niin työmatkaseteleillä eikä lounasedulla ole vaikutusta työmarkkinatuen määrään. Onko niin, että n 9,00 eur / päivä saatava ns ylläpitokorvaus ei myöskään vähene tällöin? Eikö tuo n 9,00 eur ole tarkoitettu nimenomaan matkakustannuksiin ja ruokailuun?
lounasedun ja työmatkasetelin vaikutus ylläpitokorvaukseen?
jolkas kol
1
103
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi!
Luontaisedut voidaan sovitella vain, jos kyseessä on työsuhde. Työharjoittelun aikana ei ole työsuhdetta eikä siis sovitteluperustetta. Ylläpitokorvaus on tarkoitettu muun muassa matka -ja ruokailukuluihin. Työvoimakoulutuksen aikana ylläpitokorvaus maksetaan kuitenkin normaalisti vaikka henkilöllä olisi lounasetu. Samoin omaehtoisissa opinnoissa maksetaan ylläpitokorvaus myös sellaisiin opintoihin, joissa oppilaitos tarjoaa maksuttoman aterian.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917405- 373937
- 453500
- 2332713
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402642- 402433
- 1292369
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292249Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202168- 451942