Miten määrittelisitte, mikä on jo 'laitonta ja loukkaavaa materiaalia' Suomi 24 Keskustelu palstalla?
Mistä Te vetäisitte rajat?
Mistä Te vetäisitte rajat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
tällä palstalla?
Sellainen on laitonta ja loukkaavaa että jehovantodistajat julkisesti herjaavat kaikkia jehovantodistajauskonnosta eronneita valehtelijoiksi ja panettelijoiksi ja vieläpä käyttävät heistä haukkumanimeä luopio.
En löytänyt sivistyssanakirjastani sanaa luopio mutta silmiini osui sana lynkkaus eli "teloittaa joukolla ja omavaltaisesti", ja minusta se on hyvin kuvaavaa.
Teillä jehovantodistajilla ei valehtelu ole uskonlahkonne sisällä tuomittavaa (teokraattinen valehtelu), mutta kyllä käsittääkseni herjaaminen Suomen lakien mukaan on tuomittavaa.
Kirjoitit:
"En löytänyt sivistyssanakirjastani sanaa luopio..."
Minä löysin sähköisessä muodossa sanalle LUOPIO useitakin synonyymeja, joten luettelen ne tässä:
luopio
-kavaltaja
-petturi
-pettäjä
-ilmiantaja
-vasikka
Palstatilaa menee pahasti hukkaan ikävillä alapään sanonnoilla höystetyillä jutuilla...tehty tahallaan vaan provosoimaan.Ei aja palstan tarkoitusta.Ne eivät ole keskustelua.Mun mielestä voisi pyytää poliisitutkimuksen asian suhteen.Vastaako siitä sitten tämä foorumi vai miten?Alatko OIKEA Tex hoitamaan juttua?
ja ulkomaalaisella, joka on katsonut joutuneensa jonkin laittoman teon kohteeksi (myös uskontoaan loukkaavan), oikeus tehdä asiasta rikosilmoitus, muistaen lainsäädännön asettamat ehdot ilmoituksen teolle. Nuo ehdot löytyvät web-sivulta:
http://www.finlex.fi/lains/index.html
Hakusanalla [ perätön lausuma ]
Rikosilmoituksen on nykyään mahdollista tehdä myös sähköisesti. Se voidaan tehdä web-osoitteen kautta:
http://www.poliisi.fi
Kiitos osoitteesta!Taitaa tämäkin palsta siistiytyä pikkuhiljaa, eikö totta? Katsotaan mitä voidaan tehdä...
Meillä on lailliset oikeudet.
en ehdi itse ottaa selvää,kun lähden kohta tästä, mutta tiedätkö yhtään mitkä voivat olla kyseisistä teoista tuomiot?
tapahtuneeksi teolla, niin seurauksena sakkoa ja vakavammassa tapauksessa sanktiona on ehdoton vankeus.
ehdollinen vankeus.
jotenkin tuntuu, että tällä palstalla on ainakin yllinkyllin näyttöä,jota tutkia...
Olis kiva tietää lukeeko poliisi tätä palstaa täältä saa vihjeitä hyväksi käyttäjistä ja väärin omia niin sanottuja taitojaan käyttäviä kuin esimerkiksi etäpararajat joiden joukossa on todella sairaita yksilöitä jopa lapset on vaarassa. He harrastavat seksuaalista hyväksi käyttöä etänä. Uskallan kirjoittaa tästä aiheesta on omia ja muiden kokemuksia ainakin yhden "parantajan" toimessa poliisille voin antaa tiedot tästä henkilöstä .
Kiitos tiedosta voiko nimettömän vihjeen antaa
on palstalle kirjoittava henkilö, joka ei ajattele ensin mitä tänne kirjoittaa, vaan kirjoittaa oitis mitä sydän purkaa. Sydämensä ajatuksia.
lue sieltä
lainsäädännön kanssa myös käytännön toteutuksessa ennenkaikkea itsesi kohdalla?
Esim. tällainen matsku on laitonta:
http://quotes.watchtower.ca/pictures.htm
Sitä löytyy mm. jehovantodistajien kirjallisuudesta.
MITEN NIIN LAITONTA? PERUSTEET KIITOS..
Kun pysyy totuuden rajoissa voi sanoa asiat todella niin kun ne ovat yleensä tyypit joiden touhut ei kestä päivänvaloa ovat ekana huutamassa mitä voi sanoa tai tehdä kun ei kestä kuulla totuutta
Ei rasismia se on väärin
"Soopaa" on väärin. Siittä tulee 20 v. eristysselliä.
Kaikkeinsta loukkaavinta on kun väheksytään Peräilmaa.
Törkeätä on tehdä lainvastaista henkilörekisteriä, soitellen ensin ovikelloa ja lupaa kysymättä udella tietoja rekisteriin
Jehovan todistajien ovelta ovelle kiertävät saarnaajat kirjaavat muistiin osoitteiden, nimien ja käyntitietojen lisäksi puhelinnumeroita, äidinkieliä, seksuaalisia suuntautumisia, uskontoja ja terveystietoja.
Helsinkiläinen Jimi teki pöyristyttävän löydön rappukäytävästä - IL esittelee Jehovan todistajien salaiset merkinnät
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201807272201098602