työllistymisehto ei täyty

supistus

Moi
työkkäri on aikanaan kirjannut papereihin, että työllistymisehto ei täyty?

Tämä pudottaa minut kaikkien yhteiskunnan tukien ulkopuolelle; en saa työttömyyskorvausta, en saa työttömyys rahaa puolison tuloista riippumatta vaikka olen 55v. En pääse työttömyyseläkeputkeen.

Onko tilanteeseeni mitään ratkaisua. Työttömyyskorvaukseni on nyt 3.02 / arkipäivä eli 2e pv!!

Kiitos vastauksesta

1

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi. Työssäoloehdon täyttymisen tutkii työttömyysetuuden maksaja. Mikäli et kuulu työttömyyskassaan, tai työssäoloehtosi sinne ei ole täyttynyt, työttömyysetuuden maksaa Kela.

      Palkansaajan työssäoloehto täyttyy, jos
      ■olet ollut palkkatyössä vähintään 34 viikkoa (noin 8 kk) työttömyyttä edeltäneiden 28 kuukauden aikana (= tarkastelujakso) ja
      ■työaikasi on ollut vähintään 18 tuntia viikossa ja
      ■kokoaikatyön palkkasi on ollut alan työehtosopimuksen mukainen, tai jos työehtosopimusta ei ole, vähintään 1071 e/kk.

      Edellytyksenä on lisäksi, että vähintään yksi työssäoloehtoon luettava kalenteriviikko ajoittuu 1.1.2010 jälkeen. Muussa tapauksessa työssäoloehdon täyttymiseen vaaditaan 43 viikon työssäoloa.

      Mikäli työssäoloehto ei täyty, voi saada Kelalta työmarkkinatukea, joka on tarveharkintainen etuus. Tämä tarkoittaa sitä, että työmarkkinatukeen vaikuttaa mm. puolison tulot. Jos työssäoloehto ei ole koskaan täyttynyt, työmarkkinatukeen vaikuttaa puolison tulot myös sen jälkeen, kun on täyttänyt 55 vuotta. Ns. työttömyysputkeen ei ole oikeutta, mikäli työssäoloehto ei ole täyttynyt.

      Puolison tulot eivät vaikuta työllistymistä edistävien palveluiden aikana. Alla olevasta linkistä voit lukea lisää työllistymistä edistävistä palveluista.

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/120202105623EH?OpenDocument

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe