niin se vappu taitaa kulua töissä...
Töitä töitä...
yritsysjäjä
2106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
> niin se vappu taitaa kulua töissä...
No helvata, siis onko vappu tässä jossain lähipäivinä tulossa vai? Ei tommosia huomaa kalentereista katella, kun painaa 6,5 pv läpi viikot duunia. Menee pyhät aivan sekaisin ellei joku muistuta.
Mutta jos vappu tosiaan nyt ihan on käsillä, niin Hauskaa Vappua kaikille.
Hyvät simat kaikille maan verokirstua täyteen lapioijille ja maan taloutta kuntoon rehkiville.
- - -
Sen verran luin aamun lehteä että huomasin että postimaksut muuttuvat kesällä alv0% hintaisiksi. Nyt vielä kirjemerkki maksaa 75 senttiä ja yritys saa vähentää hinnassa olleen 23% alvin päältä pois. Jatkossa kirjemerkki maksaa samat 75 senttiä, mutta nyt se on alv0% hinta, ja koko kulu jää yritykselle. Kustannus yrittäjälle nousi laakista 23%:lla.
Pieniä asioita periaatteessa, mutta ihan joka puolelta halutaan yrittäjää kuristaa. Saahan postimerkilläkin hiukan lisäkuristusta yrittäjän pilliin aikaiseksi.
Odottelen nyt innolla Perussuomalaisten ensimmäistä isompaa vappupuhetta, "isona puolueena", että mitä sanotaan.
Nuohan oli kaikkein kiivaimpia "yrittäjien puolustajia" ja ALV:iden alentajia ja muita PK-yrityshelpottajia.
Saas nähdä mitä sanotaan nyt vapunpäivänä, onko edes puolikkaankaan sanaa lupailuista muistunut mieleen enää vaalien jälkeen.
Kokoomus on sellainen opettajien ja maistereiden puolue ollut jo pitkään. Sieltä puolelta ainakaan ei mitään kummempaa ole yrittäjärehkijöiden suuntaan odotettavissa.