Usko on sisäinen voima.
Lapsellinen usko uskoo kaiken sanasta sanaan olevan totta.
Raitis usko ei ole huumetta, vaan uskaltaa tutki kaiken olemassa olevan.
Aikuistunut usko on analysoiva ja etsii totuutta rehellisesti.
Miten vaikeaa onkaan kertoa totuus kansalle, joka on uskon huumeen vallassa.
Pitää erottaa se mikä on tarua ja se mikä on totta.
Esim. Kuningas Daavidia ei ole historiallisena henkilönä koskaan ollut olemassa eikä Kuningas Salomoa.
He ovat vertauskuvannolliset henkilöt. Daavid kuvaa taistelevaa luonnetta.
Ns. Filistealaiset ovat riivaajahenkiä, alkeisvoimia " Taivaan avaruuksista".
Salomo kuvaa Jeesusta rauhan ruhtinaana. Vaimot 1.000 ovat eri seurakuntia, joita on paljon. Nykyäänkin noin 23. 234 kristillisiä seuurakuntia.
Kaikki Raamatun henkilöt ovat VERTAUSKUVANNOLLISIA.
Opetuksellisia elämäkertoja, jopa Jeesuskin on opetuksellinen kertomus, vailla todellista Uusitestamentillista pohjaa!
Sen verran on totta, että eräs mies kirjoitti kertomuksen Jesni, eikä tarkoittanut sen tulevaksi opetukseksi, kuitenkin siitä tehtiin vallan väline.
Taivaan hallintokomissio hyväksyi sen omakseen ja antoi sen tulla kirjoitetuksi opetukseksi, sielujen herkistymiseksi, synneistä vapautumiseksi, uskon kautta.
Uskovainen ei lapsellinen!
Taivas uutiset.
2
135
Vastaukset
- oma kokemus on
Uskon tie on verraton tie sielujen kouluttamiseksi, rauhaisiksi, armahtavaisiksi.
Kanssaihmisten kunnioittamiseksi ja korrekteiksi muutenkin.- haw.
TAIVAS UUTISET: On profetian henki.
http://hoshanii-taivasuutiset.blogspot.com/2011_04_01_archive.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai918814Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414451Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462706Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001526- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110