Uskovainen ei lapsellinen!

Taivas uutiset.

Usko on sisäinen voima.

Lapsellinen usko uskoo kaiken sanasta sanaan olevan totta.

Raitis usko ei ole huumetta, vaan uskaltaa tutki kaiken olemassa olevan.
Aikuistunut usko on analysoiva ja etsii totuutta rehellisesti.

Miten vaikeaa onkaan kertoa totuus kansalle, joka on uskon huumeen vallassa.
Pitää erottaa se mikä on tarua ja se mikä on totta.
Esim. Kuningas Daavidia ei ole historiallisena henkilönä koskaan ollut olemassa eikä Kuningas Salomoa.

He ovat vertauskuvannolliset henkilöt. Daavid kuvaa taistelevaa luonnetta.
Ns. Filistealaiset ovat riivaajahenkiä, alkeisvoimia " Taivaan avaruuksista".
Salomo kuvaa Jeesusta rauhan ruhtinaana. Vaimot 1.000 ovat eri seurakuntia, joita on paljon. Nykyäänkin noin 23. 234 kristillisiä seuurakuntia.

Kaikki Raamatun henkilöt ovat VERTAUSKUVANNOLLISIA.
Opetuksellisia elämäkertoja, jopa Jeesuskin on opetuksellinen kertomus, vailla todellista Uusitestamentillista pohjaa!

Sen verran on totta, että eräs mies kirjoitti kertomuksen Jesni, eikä tarkoittanut sen tulevaksi opetukseksi, kuitenkin siitä tehtiin vallan väline.
Taivaan hallintokomissio hyväksyi sen omakseen ja antoi sen tulla kirjoitetuksi opetukseksi, sielujen herkistymiseksi, synneistä vapautumiseksi, uskon kautta.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5379
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2845
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2286
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1935
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      278
      1337
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe