Öljyntuottajat luopuvat dollarista

Öljyntuottajat suunnittelevat luopuvansa pankkirahan vaihtoarvosta ja siirtyvät kullan vaihtoarvoon. Tämä sen vuoksi, koska pankkirahan vaihtoarvosta ei öljyntuottajille ole hyötyö maailman kauppajärjestössä. Vaikka miten paljon öljyä vaihdettaisiin pankkirahaan niin sitä enemmän Yhdysvallat ja Eurooppa tekevät pankkirahaa velaksi.

http://www.johnperkins.org/?p=1051
14120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

onko mennyt jauhot suuhun öljypohatoilla..? Hmmm, mutta se kultakin on vain kultaa. Oh dear.

Äänestä

Miksi käydä kauppaa rahalla, jolla ei ole mitään arvoa.

Äänestä
  • ole millään muulla arvoa kuin ihmisillä, eläimillä, luonnolla ja puhtaalla vedellä!!!!!

    Äänestä

USA on maailman suurimpia öljyntuottajia ellei suurin.

Äänestä

Varsinkin Lähi-idän öljyntuottajavaltiot voivat luopua dollarista vasta sitten,kun Yhdysvallat maksaa Kiinalle velkansa.Jo sitä ennen Opec ja IMF voivat hajota.

Äänestä
  • USA ei ikinä maksa kiinalle velkaansa.

    Tai siis maksaa, mutta ottaa koko ajan lisää.

    Joukkovelkakirjalainat eivät taida olla spesialiteettisi?

    Äänestä

Hahhah.Myös Libya on yhä Opecin jäsen.Mitä enemmän Lähi-idässä soditaan,sitä
nopeammin hajoaa Opec ja IMF.Hahhah.

Äänestä
  • sunny boy.

    Toisaalta Opecin hajoaminen ei haittaisi ollenkaan...

    Äänestä

Joo joo dream on...hehheh

Muista,että Kiinan ja Venäjänkin talousfilosofian lähtökohta on se,ettei ne hyväksy
koskaan yksityistä monopolikapitalismia eli imperialistien arvovaltaa eikä porvarillista
rauhaa Lähi-idässä.Jos Opecilla ei ole merkitystä,sitten hajoitamme vaikkapa IMF:n
Hahhah.

Äänestä
  • Venäjällä ja Kiinassa on monopolimiljardöörejä jo enemmän kuin USAssa.

    Mutta sinä voisit sellaisesta tietää.

    Forbeisn lista tietää kuitenkin paljon paremmin...

    Äänestä


Hahhah pikkuporvari

Venäjän viimeinen monopolikapitalisti on Hodorkovski,joka lusii niin että nuppi
tutisee.Sitä vastoin Venäjän oligarkeilla on yhtä vähän "virallisesti" poliittista valtaa
kuin lottovoittajilla Suomessa.Hehheh.

Äänestä
  • voi pojua, paljasti juuri täydellisen tietämättömyytensä Venäjän asioista.

    Sunny boy, sunny boy...oliskohan aika hankkia vähän kokemusta elämästä muutenkin kuin nettimaailmassa. Miten olisi vaikka passin hankinta ja matka Moskovaan.

    Siinä pienen kissanpojan simmut voisivat aueta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sotarintama kirjoitti:

Öljyntuottajat suunnittelevat luopuvansa pankkirahan vaihtoarvosta ja siirtyvät kullan vaihtoarvoon. Tämä sen vuoksi, koska pankkirahan vaihtoarvosta ei öljyntuottajille ole hyötyö maailman kauppajärjestössä. Vaikka miten paljon öljyä vaihdettaisiin pankkirahaan niin sitä enemmän Yhdysvallat ja Eurooppa tekevät pankkirahaa velaksi.

http://www.johnperkins.org/?p=1051

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu