Kannattaako ottaa muutaman päivän työ vastaan

Kuusiokolo

Olen lomautettuna toistaiseksi. Haen kassasta korvausta neljän viikon välein.
Mikäli saan muutaman päivän töitä esim. neljännellä korvausviikolla, siirtyykö koko neljän viikon korvaus eteenpäin siksi aikaa kunnes saan toimitettua näiltä muutamalta päivältä työsopimuksen ja palkkakuitin kassaan? Vaikka ne kolme ensimmäistä viikkoa olisivatkin jo selvät maksettavaksi?
Eli kannattaako ottaa muutaman päivän työ vastaan?

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Geo-metri

      Sen vois tehdä niin, että hakee työttömyyskorvauksen niiltä työttömiltä päiviltä (esim. 3 viikkoa 2 päivää ) ja kirjoittaa poikkeavan hakujakson syyksi että menee tilapäiseen työhön, (jonka kestoa ei tiedä). Seuraavaan 4 viikon hakemusjaksoon sisällyttää nämä päivät sitten kaikkine selvityksineen. Jää aikaa toimittaa. Oma kassani ainakin joustaa näissä asioissa, että voi hakea eripituisia jaksoja.

      Kassa sovittelee päivärahan alle 2 viikon tilapäisestä työstä, että jos saat palkkaa esim brutto 400 euroa, se vähentää karkeasti brutto 200 euroa eli 50% työttömyyspäivärahoista. Toisaalta 500 päivät eivät myöskään kulu työssäolopäiviltä jonkun laskentamekanismin mukaan.

      Kannattaako?? Harkitse. Työ saattaa jatkua kuitenkin yli 2 viikkoa, jolloin sitä ei tarvitse antaa sovitteluun. Ja voi poikia muita töitä yms. vai voiko...?

    • Geo-metri

      Niin ja suora vastaus tuohon kysymykseen, eli jos teet noin kun ajattelit: päivärahan käsittely todellakin siirtyy siihen asti, kun saat toimitettua kaikki palkkatodistukset yms. ja niissä voi olla jotain minkä takia kassa ei niitä hyväksy ja joudut pyytämään uusia työnantajalta. Normaaliin käsittelyaikaankin tulee ainakin minimi viikko lisää kun ne siellä kassassa laskevat sovittelupäivärahaa.

    • tyottomyyskassat

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Soviteltua ansiopäivärahaa haetaan aina joko neljän kalenteriviikon tai kuukauden jaksoissa. Se, kumpaa jaksoa käytetään, määräytyy palkanmaksukauden mukaan.

      Hakemuksen liitteenä on lähtökohtaisesti aina oltava palkkatodistus hakemusaikaa vastaavalta ajalta ansaituista tuloista. Soviteltua ansiopäivärahaa ensimmäistä kertaa haettaessa on hyvä liittää mukaan työsopimus, josta ilmenevät työsuhteen keskeiset ehdot.

      Ystävällisin terveisin,
      Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5301
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      132
      4145
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1712
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1385
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    6. 47
      1092
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      120
      917
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      43
      752
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      683
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      38
      652
    Aihe