"Työharjoitteluun?"

Soolbäck

Hei,
Olen määräaikaisessa työsuhteessa koulutusalalla ja ensi lukuvuoden pätevöidyn monimuotoisessa (työnteon ohella) koulutuksessa ammattiopettajaksi. Nykyinen työsuhteeni ei kuitenkaan jatku enää ensi vuonna ja minua kiinnostaakin tietää että voisinko olla "työharjoittelijana" jossain alani koulussa jos en löydä oikeaa palkallista työpaikkaa? Tämä olisi tulevan urani kannalta erityisen tärkeää. Voiko tälläisesta harjoittelusta saada jotain tukea? Kiitokset.

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 857987593

      työkkärin kautta voi mennä työharjoitteluun, mikäli muut ehdot sekä sinun että työnantajan kannalta täyttyy.. harjoittelun ajalta saa saman työttömyyskorvauksen kuin saisi työttömänäkin sekä ylläpitokorvauksen.
      harjoittlijoita on esim. kouluissa kouluavustajina tai päiväkodeissa hoitoapulaisina jonka talvi nuoria pilvin pimen, kun ne kerää pisteitä tuleviin pääsykokeisiin eikä alan töitä ole löytynyt.
      että työkkärin tuella ja sopimuksella voisi olla työharjoittelijna, pitää olla työtön. en tiedä, mikä sun status sitten tulee olemaan, mutta jos olet opiskelija et voi olla työtön. voit tietty olla sivutoiminen opiskelija työkkärin kannalta, ja silloin voit olla päätoimisesti työtön työnhakija. sillloin harjoittelu työkkärin sopparilla onnistuu.
      mene omaan työkkäriisi selvittämään, mikä sun mahdollisuus olis. ota selvää tulevasta työharjoittelupaikasta siltä työnantajalta, että mikä sun työtehtävä voisi olla ja kuinka paljon voisit sieltä saada tehtäviä ja vastuuta

    • tyokkari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      55
      3228
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3045
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      51
      2909
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2191
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2081
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      116
      982
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      964
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      944
    Aihe