"Työharjoitteluun?"

Soolbäck

Hei,
Olen määräaikaisessa työsuhteessa koulutusalalla ja ensi lukuvuoden pätevöidyn monimuotoisessa (työnteon ohella) koulutuksessa ammattiopettajaksi. Nykyinen työsuhteeni ei kuitenkaan jatku enää ensi vuonna ja minua kiinnostaakin tietää että voisinko olla "työharjoittelijana" jossain alani koulussa jos en löydä oikeaa palkallista työpaikkaa? Tämä olisi tulevan urani kannalta erityisen tärkeää. Voiko tälläisesta harjoittelusta saada jotain tukea? Kiitokset.

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 857987593

      työkkärin kautta voi mennä työharjoitteluun, mikäli muut ehdot sekä sinun että työnantajan kannalta täyttyy.. harjoittelun ajalta saa saman työttömyyskorvauksen kuin saisi työttömänäkin sekä ylläpitokorvauksen.
      harjoittlijoita on esim. kouluissa kouluavustajina tai päiväkodeissa hoitoapulaisina jonka talvi nuoria pilvin pimen, kun ne kerää pisteitä tuleviin pääsykokeisiin eikä alan töitä ole löytynyt.
      että työkkärin tuella ja sopimuksella voisi olla työharjoittelijna, pitää olla työtön. en tiedä, mikä sun status sitten tulee olemaan, mutta jos olet opiskelija et voi olla työtön. voit tietty olla sivutoiminen opiskelija työkkärin kannalta, ja silloin voit olla päätoimisesti työtön työnhakija. sillloin harjoittelu työkkärin sopparilla onnistuu.
      mene omaan työkkäriisi selvittämään, mikä sun mahdollisuus olis. ota selvää tulevasta työharjoittelupaikasta siltä työnantajalta, että mikä sun työtehtävä voisi olla ja kuinka paljon voisit sieltä saada tehtäviä ja vastuuta

    • tyokkari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      85
      7084
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3781
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3318
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2259
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2202
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1848
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1739
    Aihe