"Voimakkaimman kommentin menneiden vaalien tapahtumiin esitti perussuomalaisten uudelleenvalittu kansanedustaja Pertti "Veltto" Virtanen. Hän purki tuntojaan varsinkin RKP:tä kohtaan voimakkain sanankääntein, päätyen rankkaan loppukommenttiin vappupuheessaan".
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201105010184106_uu.shtml
Jos perussuomalaiset lähtevät samaan hallitukseen RKP:n kanssa, eroan puolueesta ja oksenna viisi päivää.
Perusteina kommentilleen Virtanen esitti muun muassa eduskuntavaalien aikaiset ja sen jälkeiset RKP:n kannanotot perussuomalaisista ja koko Suomen julkisesta kuvasta.
- RKP on ollut hallituksessa yli 30 vuotta ja kahminut itselleen etuja. Nyt kun asetelmat vaalien jälkeen muuttuivat, RKP esittää koko tämän maan tekevän väärin. Viimeinen pisara minulle oli se, että RKP levitti merkillisiä huhuja perussuomalaisista ja Suomen oudosta "nykymeiningistä" laajasti kansainväliselle medialle. RKP:n edustajilla ja minulla ei ole mitään henkilökohtaista toisiamme vastaan, mutta RKP:n toimintatapaa vastaan minulla on.
Veltto Virtanen: Rkp kanssa hallitukseen, EI
7
86
Vastaukset
- Persu..-
Oksennan kuusi päivää jos näen hallituksessa Veltto Virtasen tai Kike "Mannerlaatta" Elomaan.
- jyrki kotiin
http://www.uusisuomi.fi/raha/110324-halonen-jyrahti-suomen-roolista-velkakriisissa
Halonen jyrähti Suomen roolista velkakriisissä
Julkaistu: 17.3.2011 11:22
56 kommenttia
Kuva: EPA / All Over Press
"Presidentti Tarja Halonen ei maksaisi enää kriisimaiden velkoja.
Presidentti Tarja Halosen mukaan Euroopan tiukan talouskurin maiden kuten Suomen ja Saksan on lopetettava euroalueen kriisimaiden talousvirheiden maksaminen. Halonen kertoi näkemyksistään keskiviikkona uutistoimisto Bloombergin televisiohaastattelussa.
Halosen mukaan tämä on välttämätöntä ”reilun” järjestelmän saavuttamiseksi.
–Kilttien tyttöjen, kuten Suomen ja Saksan, ei tule maksaa [euroalueen] tulevaisuutta, Halonen totesi.
–Euroopan kansalaiset odottavat, että myös Euroopan unionin ja euroalueen sisäinen järjestelmä on oikeudenmukainen, ja siksi meillä täytyy olla melkoisen kova kuri.
Halosen mukaan Suomi on valmis suojelemaan euroa. Euron säilyminen edellyttää presidentin mukaan kuitenkin sitä, että kaikki jäsenmaat huolehtivat omasta taloudestaan ja noudattavat sääntöjä.
Bloomberg muistuttaa muun muassa Perussuomalaisten nousun osoittavan, että suomalaiset veronmaksajat ovat kyllästyneitä velkaantuneiden euromaiden tukemiseen."
Lähetä juttulinkki sähköpostilla Tulosta
"
Jaa Facebookissa
- Osaavatko hävetä?
HBL levitti sitä paskaa persuista, eli ruotsinsuomalaisten lehti.
- @@@@@
Rkp:n terrori on jatkunut jo liian kauan, pois ruotsinkielisten älyttömät
etuoikeudet, eikä RKP:tä enää koskaan hallitukseen. - RKP jarrutti Turun
ja Helsingin välistä moottoritiehanketta, ettei sitä tarvita, mutta silta Raippaluotoon piti saada.
- Näin on.
Velttopa sen sanoi, kesto-ministereitä ei tarvi köyhämaa, ovat aina mukana kun paska rattaasa.
- sdwetwreagf
Mitenkähän Suomen työllisyystilannetta parantaisi se, että ruotsalaisessa omistuksessa olevat firmat lähtevät täältä kävelemään politiikan rajujen muutosten vuoksi? RKP:n olo hallituksessa on ikäänkuin vakuutus ruotsalaisille yrityksille, että suomessa kannattaa vielä tehdä liiketoimintaa. Jos tämä valtti häviää, Suomi on askelen lähempänä konkurssia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564324SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2924198Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663716Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933603Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä993200Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312517Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv371920Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681813Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161803- 381743