Asuntojen kustannukset,

€/kk.

Mietin Etuovi.com sivulta paljon asuntojen hinnan yhteydessä yhtiövastikkeiden suuruutta .
Pääkaupunkiseudulla esim. Helsinki, Vantaa, Espo.n asuntojen yhtiövastikkeet 43 m2 2h k p s ja n.70 m2 yhtiövastikkeet Hellsingissä on 116 aina 920 euroon/kk .
Pasilassa on rakennettu ja rakenteilla asuntoja joiden yhtiövastikkeet on n.600-800 euroon / kk siis paljon kun laskee lainan lyhennykset mutta jos katsoisi esim. vuonna 1903 rakennettua Helsingin keskustan asuntoa joissa yhtiövastike on 200-350 euroa /kk .
Mitään järkeä siis ei ole esim. ostaa Pasilasta asuntoa josta saa tuottoa vuokrana / kk 700 euroa - yhtiövastike n600 euroa - noussut tulovero asuntojen hinnan kehitys = NEGATIIVINEN SUMMA / KK vielä jos on lainaa -asunnosta niin - lainan hinta verotus palautus koroista = NEGATIIVINEN SUMMA / KK .
Miksi pitää As Oy Asunto-osakeyhtiöiden asuntojen rakentamis lainoja maksaa rakentajille joista ei tule osakkeisiin mitään voittoa siis lisää asuntoja joihin saa osake pisteitä ?
Voiko laissa joutua maksamaan kustannuksia joita ei tarvitse asunnon arvon ylläpitoon ? Minusta Asunto-Osakeyhtiö Laissa ei voi määrätä asukkaalle maksuja yhtiövastikkeisiin jotka ei liity huoneiston ylläpitoon siis esim. As Oy.n asuntojen rakentamiseen .
Melkein voisi ajatella niin että velkojen maksu rakentamisesta esim. 10.vuotta ja sen jälkeen yhtiövastikkeet näyttävät siltä että ostajia voisi olla asunnoille mutta uusille asunnoille ei oikein ostajia ole ?

3

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esimerkkejä kiitos

      Laitapa jotain linkkejä noihin asuntoihin. Todella vaikea uskoa, että hoitovastike voisi olla 600-800e/kk. "Normaali" hoitovastike on noin 1-4 euroa / m2. Rahoitusvastikkeet ovat sitten asia erikseen, ja niistä pääsee eroon maksamalla asunnosta velattoman hinnan.

      • Joopa joo

        Tyyppi on pihalla kuin lumiukko. Ei ota huomioon että ne uudet asunnot, joissa on noita 900-1000 euron yhtiövastikkeita, ovat maksaneet ehkä 150 000 euroa kun velaton hinta on 400 000 euroa. Jostainhan se loppurahan on tultava, ja se maksetaan siis yhtiövastikkeessa!

        Eikä kenenkään ole pakko maksaa noin korkeaa yhtiövastiketta. Ostaa asunnon velattomana niin vastike putoaa kummasti.


    • joopajooo

      Aloittaja on todellakin ihan pihalla....

      Tässä on nyt tosiaan aloittaja sekoittanut hoitovastikkeet ja rahoitusvastikkeet. Eli asunnosta maksetaan hoitovastiketta, joka on vaikka 70n asunnossa 200e. Jos asuntoon kohdistuu yhtiölainaa niinkuin jokaisessa uudiskohteessa ainakin on,niin asuntoa maksetaan rahoitusvastikkeena pois . Eli hoitovastike rahoitusvastike= yhtiövastike. Eli tässä tapauksessa ostat asunnon pienemmällä summalla ja maksat loppuosaa yhtiölle,joka taas puolestaan lyhentää lainaa. Vähän sama kuin ottaisit pankista lainan jolla ostat asunnon ja maksaisit pankille lyhennyksiä.

      Kuten aikaisemmin tuossa sanottiinkin jo niin tämän yhtiölainan voi maksaa pois pankkilainalla tai omalla rahalla,jolloin jää jäljelle vain tämä hoitovastike mikä on tietenkin pienempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      160
      7169
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2628
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      48
      1908
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1461
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1345
    6. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1139
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1137
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1103
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      49
      1095
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1017
    Aihe