Asuntojen kustannukset,

€/kk.

Mietin Etuovi.com sivulta paljon asuntojen hinnan yhteydessä yhtiövastikkeiden suuruutta .
Pääkaupunkiseudulla esim. Helsinki, Vantaa, Espo.n asuntojen yhtiövastikkeet 43 m2 2h k p s ja n.70 m2 yhtiövastikkeet Hellsingissä on 116 aina 920 euroon/kk .
Pasilassa on rakennettu ja rakenteilla asuntoja joiden yhtiövastikkeet on n.600-800 euroon / kk siis paljon kun laskee lainan lyhennykset mutta jos katsoisi esim. vuonna 1903 rakennettua Helsingin keskustan asuntoa joissa yhtiövastike on 200-350 euroa /kk .
Mitään järkeä siis ei ole esim. ostaa Pasilasta asuntoa josta saa tuottoa vuokrana / kk 700 euroa - yhtiövastike n600 euroa - noussut tulovero asuntojen hinnan kehitys = NEGATIIVINEN SUMMA / KK vielä jos on lainaa -asunnosta niin - lainan hinta verotus palautus koroista = NEGATIIVINEN SUMMA / KK .
Miksi pitää As Oy Asunto-osakeyhtiöiden asuntojen rakentamis lainoja maksaa rakentajille joista ei tule osakkeisiin mitään voittoa siis lisää asuntoja joihin saa osake pisteitä ?
Voiko laissa joutua maksamaan kustannuksia joita ei tarvitse asunnon arvon ylläpitoon ? Minusta Asunto-Osakeyhtiö Laissa ei voi määrätä asukkaalle maksuja yhtiövastikkeisiin jotka ei liity huoneiston ylläpitoon siis esim. As Oy.n asuntojen rakentamiseen .
Melkein voisi ajatella niin että velkojen maksu rakentamisesta esim. 10.vuotta ja sen jälkeen yhtiövastikkeet näyttävät siltä että ostajia voisi olla asunnoille mutta uusille asunnoille ei oikein ostajia ole ?

3

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esimerkkejä kiitos

      Laitapa jotain linkkejä noihin asuntoihin. Todella vaikea uskoa, että hoitovastike voisi olla 600-800e/kk. "Normaali" hoitovastike on noin 1-4 euroa / m2. Rahoitusvastikkeet ovat sitten asia erikseen, ja niistä pääsee eroon maksamalla asunnosta velattoman hinnan.

      • Joopa joo

        Tyyppi on pihalla kuin lumiukko. Ei ota huomioon että ne uudet asunnot, joissa on noita 900-1000 euron yhtiövastikkeita, ovat maksaneet ehkä 150 000 euroa kun velaton hinta on 400 000 euroa. Jostainhan se loppurahan on tultava, ja se maksetaan siis yhtiövastikkeessa!

        Eikä kenenkään ole pakko maksaa noin korkeaa yhtiövastiketta. Ostaa asunnon velattomana niin vastike putoaa kummasti.


    • joopajooo

      Aloittaja on todellakin ihan pihalla....

      Tässä on nyt tosiaan aloittaja sekoittanut hoitovastikkeet ja rahoitusvastikkeet. Eli asunnosta maksetaan hoitovastiketta, joka on vaikka 70n asunnossa 200e. Jos asuntoon kohdistuu yhtiölainaa niinkuin jokaisessa uudiskohteessa ainakin on,niin asuntoa maksetaan rahoitusvastikkeena pois . Eli hoitovastike rahoitusvastike= yhtiövastike. Eli tässä tapauksessa ostat asunnon pienemmällä summalla ja maksat loppuosaa yhtiölle,joka taas puolestaan lyhentää lainaa. Vähän sama kuin ottaisit pankista lainan jolla ostat asunnon ja maksaisit pankille lyhennyksiä.

      Kuten aikaisemmin tuossa sanottiinkin jo niin tämän yhtiölainan voi maksaa pois pankkilainalla tai omalla rahalla,jolloin jää jäljelle vain tämä hoitovastike mikä on tietenkin pienempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe