Ajelin tuossa Iltapäivällä Hämeenlinnanväylää töistä kohti kotia, sattui siinä edelläni ajelemaan naisihmeinen jollain kinnerillä hivenen alle sallitun nopeuden, saavutin sen pian ja hiljensin vauhtini samaan nopeuteen ja pidin riittävän turvavälin, kuinka ollakaan tämä naisimmeinen vaihtoikin äkisti vasemmalle kaistalle vaikka sen edessä oli parisataa metriä tyhjää oikeata kaistaa. Nostin itse nopeuden sitten sallittuun asti ja ohitin sen oikealta puolelta kun sitten seuraavasta liittymästä erkanin pois Hämeenlinnanväylältä. Että en sitten ymmärrä miksi piti vaihtaa vasemmalle kaistalle.
Naisen logiikka.
voi kun tietäis
10213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
nainen ratissa mitä muuta voi odottaa....
Heh heh heh Hyviä juttuja ...
http://plaza.fi/ellit/tyo-ja-yhteiskunta/honda-jazz-naiset-koeajavat/marja-miten-naiset-valitsevat-autonsa
Hän oli vain kohtelias, arvasi että olet poistumassa seuraavasta liittymästä eikä halunnut hidastaa sinua enää yhtään enempää.
Miksi ihmeessä hiljensit oman vauhtisi samaan vauhtiin edellämenijän kanssa, vaikka olisit voinut mennä ohituskaistaa pitkin ohitse?
Juuri tuollaisella toiminnalla saadaan aikaiseksi pitkät jonot jopa moottoritielle!
Lopuksi vielä rikoit moottoritien ohitussääntöä pahimmalla mahdollisella tavalla; ohitit oikealta!
Miksi olisin ohittanut vasemmalta kun olin seuraavasta liittymästä poistumassa, ja sitäpaitsi ei ollut moottoritie.
Sinun järkesi ei riitä selvittämään edes tällaisia tilanteita.
Taisit ajaa sen perseessä ja se ei tahtonut niin. Oikealle ei voinnut väistää, eikä ohituskaistaa tullut ketään jonka tielle olisi mennyt, joten vältti vaan perseessä ajon..
Lueppas tieliikennelain pykälä 17 uudestaan. Mutta tuollaisia aloittajan tapaisia suorituksia tosiaankin näkee.
Oletin aloittajan ajeneen moottoritiellä, koska ko.väylästä suurin osa on moottoritietä.
Tieliikenneasetus 7.pykälä:
"Edellä kulkeva ajoneuvo on moottoritiellä ohitettava vasemmalta. Jos ajoneuvot kuitenkin ajavat jonossa tai käyttävät opastusmerkein tietylle liikennesuunnalle tarkoitettuja ajokaistoja taikka jos ohittava ajoneuvo käyttää linja-autokaistaa, on edellä kulkevan ajoneuvon ohi ajaminen oikealta ajokaistaa vaihtamatta sallittu."
Ihmettelen samaa. Miksi ihmeessä hätäillä kun heti seuraavasta liittymästä on itse poistumassa. Ei mitään järkeä moisessa hosumisessa.
"Kädettömien valtakunnassa yksikätinen on kuningas"
Siksi vaihtoi vasemmalle kun oli nainen ! Jos olisi ollut mies auto olisi ollut koko ajan vasemmassa kaistalla!!!!!!!!!!