Heimosodat..??

Olivatko ns. heimosodat Karjalassa jatkoa Suomessa vallinneisiin sotiin? "Punakapina, kansalaissota, vapaussota,.."

Erikoista on se, että heimosotia käytiin vuosia itsenäistymisen jälkeen. Olisi kyllä kuvitellut, että suomalainen kansakunta olisi ollut tyytyväinen itsenäisestä maastaan.
Miksi käytinn heimosotia?
Valtio ei ainakaan näkyvästi tukenut heimosotia Karjalassa.
Mistä rahallinen tuki tuli?

Oliko sodan päävaikuttajien tahto jatkaa punakapinan osallisten jahtaamista senaikaisessa Venäjän Karjalassa?

7

223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjan puaika

      Pohjoisessa ne olivat jatkoa imperialistisia brittejä vastaan käydystä taistelusta niin kommunisteilla kuin valkoisilla. Kyllä Waleniuskin yhtä hyvään lopputulokseen brittien eliminoimisessa olisi päässyt kuin punikki Samoilo jos olisi Norja ja Valkoinen Suomi tukennut.

      Britti oli kyllä aika häijy. Halusi Pietariin siirtomaa hallinnon ja Pohjois-Venäjästä toisen Intian. Suomalaisten maanviljelijöiden sekä pohjoisvenäläisten kalastajia ruoka aiottiin varastaa Englantiin sen jälkeen kun Pietari oltaisi miehitetty.

      • Mielipide..???

        Minulla on historiassa hakusessa nämä Brittien toimet pohjoisessa.

        Oletko sitä mieltä, että heimosodat olivat tarkoitettu tukeman Venäjän valkoisten vallankumousvastaista toimintaa ja myötävaikuttamaan brittien valloitussotaa?


      • jaah a
        Mielipide..??? kirjoitti:

        Minulla on historiassa hakusessa nämä Brittien toimet pohjoisessa.

        Oletko sitä mieltä, että heimosodat olivat tarkoitettu tukeman Venäjän valkoisten vallankumousvastaista toimintaa ja myötävaikuttamaan brittien valloitussotaa?

        Noo kaippa niillä jotenkin Judenitsia yritettiin tukea. Suomi sai muistaakseni Ranskalta FT-17 romuja joista muutama annettiin Nikolaille. Markkia ja Renaultia tuli kovasti Bronsteinille ja Illychille saaliiksi pohjoisessa. Ryssä oli ihmeissään että mikä vekotin tämä on.

        Joillakin valkoisilla joukoilla tuli erimielisyyksiä brittien kanssa jotka ratkaistiin asein. Mannerheimin yleislinja oli kuitenkin auttaa brittien tavoitteiden edistämistä Venäjällä olivatpa ne miten vahingollisia Suomelle tahansa.


    • heimo on keimo

      Heimo sodista sen verran että ne olisivat voineet onnistuakin. Toisaalta Venäjän suomalais-ugrilaiset alueet on niin laajoja. Miten jotkut komilaiset joiden asuinalueen pinta-ala on isompi kuin Suomen olisi halunnut piskuisen Suomen komentaa alistua.

      Viroa saatiin auttaa mutta ajatus jostain kaksikymmentä miljoonaisesta ugrivaltiosta joka olisi ollut suunnilleen Eurooppalaisen Venäjän kokoinen oli pelkää utopiaa.

      Lönnrot ja Runeberg eivät Kurjalaa pitemmälle tunteneet esi-isiemme kulttuuria ja Donnerillekin Uralin porukka oli mystistä.

      Kantele on sinänsä yksi mielenkiintoinen ydistävä side mutta täysin riittämätön mihinkään Suur-Ugrilan muodostamiseen.

      Venäjän Federaatio hyvänä naapurina on kaikista loogisin ratkaisu tulevaisuuden kannalta.

    • Karjalan heimosodat olivat imperialistien arvovaltaisia virheitä,mikä paljastuu esimerkiksi kirjassa ,Muurmannin legioona.

    • Heimosotilaat olivat metsärosvoja 1900-luvulta alkaen.

      Heimosotia rahoittivat lähinnä metsäteollisuuden yksityiset monopolikapitalistit,
      joiden tavoite oli varastaa Karjalasta puita.Käytännössä tämä onnistui hyvin,sillä
      Suomeen tulee Venäjältä varastettua puuta vieläkin.

      • rkkksss

        Kysyntäähän ajatuksella oli. Kuitenkin ei kommunikointia. Esimerkiksi Sadri Maqsudin avulla oltaisi saatu paljon pahaa aikaa ryssälle jos oltaisi haluttu. Venäjällähän alkoi juuri 1921 paha nälänhätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      180
      8351
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4638
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3710
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3086
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2732
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2418
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1668
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1300
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      417
      1255
    Aihe