Heimosodat..??

Olivatko ns. heimosodat Karjalassa jatkoa Suomessa vallinneisiin sotiin? "Punakapina, kansalaissota, vapaussota,.."

Erikoista on se, että heimosotia käytiin vuosia itsenäistymisen jälkeen. Olisi kyllä kuvitellut, että suomalainen kansakunta olisi ollut tyytyväinen itsenäisestä maastaan.
Miksi käytinn heimosotia?
Valtio ei ainakaan näkyvästi tukenut heimosotia Karjalassa.
Mistä rahallinen tuki tuli?

Oliko sodan päävaikuttajien tahto jatkaa punakapinan osallisten jahtaamista senaikaisessa Venäjän Karjalassa?

7

198

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjan puaika

      Pohjoisessa ne olivat jatkoa imperialistisia brittejä vastaan käydystä taistelusta niin kommunisteilla kuin valkoisilla. Kyllä Waleniuskin yhtä hyvään lopputulokseen brittien eliminoimisessa olisi päässyt kuin punikki Samoilo jos olisi Norja ja Valkoinen Suomi tukennut.

      Britti oli kyllä aika häijy. Halusi Pietariin siirtomaa hallinnon ja Pohjois-Venäjästä toisen Intian. Suomalaisten maanviljelijöiden sekä pohjoisvenäläisten kalastajia ruoka aiottiin varastaa Englantiin sen jälkeen kun Pietari oltaisi miehitetty.

      • Mielipide..???

        Minulla on historiassa hakusessa nämä Brittien toimet pohjoisessa.

        Oletko sitä mieltä, että heimosodat olivat tarkoitettu tukeman Venäjän valkoisten vallankumousvastaista toimintaa ja myötävaikuttamaan brittien valloitussotaa?


      • jaah a
        Mielipide..??? kirjoitti:

        Minulla on historiassa hakusessa nämä Brittien toimet pohjoisessa.

        Oletko sitä mieltä, että heimosodat olivat tarkoitettu tukeman Venäjän valkoisten vallankumousvastaista toimintaa ja myötävaikuttamaan brittien valloitussotaa?

        Noo kaippa niillä jotenkin Judenitsia yritettiin tukea. Suomi sai muistaakseni Ranskalta FT-17 romuja joista muutama annettiin Nikolaille. Markkia ja Renaultia tuli kovasti Bronsteinille ja Illychille saaliiksi pohjoisessa. Ryssä oli ihmeissään että mikä vekotin tämä on.

        Joillakin valkoisilla joukoilla tuli erimielisyyksiä brittien kanssa jotka ratkaistiin asein. Mannerheimin yleislinja oli kuitenkin auttaa brittien tavoitteiden edistämistä Venäjällä olivatpa ne miten vahingollisia Suomelle tahansa.


    • heimo on keimo

      Heimo sodista sen verran että ne olisivat voineet onnistuakin. Toisaalta Venäjän suomalais-ugrilaiset alueet on niin laajoja. Miten jotkut komilaiset joiden asuinalueen pinta-ala on isompi kuin Suomen olisi halunnut piskuisen Suomen komentaa alistua.

      Viroa saatiin auttaa mutta ajatus jostain kaksikymmentä miljoonaisesta ugrivaltiosta joka olisi ollut suunnilleen Eurooppalaisen Venäjän kokoinen oli pelkää utopiaa.

      Lönnrot ja Runeberg eivät Kurjalaa pitemmälle tunteneet esi-isiemme kulttuuria ja Donnerillekin Uralin porukka oli mystistä.

      Kantele on sinänsä yksi mielenkiintoinen ydistävä side mutta täysin riittämätön mihinkään Suur-Ugrilan muodostamiseen.

      Venäjän Federaatio hyvänä naapurina on kaikista loogisin ratkaisu tulevaisuuden kannalta.

    • Karjalan heimosodat olivat imperialistien arvovaltaisia virheitä,mikä paljastuu esimerkiksi kirjassa ,Muurmannin legioona.

    • Heimosotilaat olivat metsärosvoja 1900-luvulta alkaen.

      Heimosotia rahoittivat lähinnä metsäteollisuuden yksityiset monopolikapitalistit,
      joiden tavoite oli varastaa Karjalasta puita.Käytännössä tämä onnistui hyvin,sillä
      Suomeen tulee Venäjältä varastettua puuta vieläkin.

      • rkkksss

        Kysyntäähän ajatuksella oli. Kuitenkin ei kommunikointia. Esimerkiksi Sadri Maqsudin avulla oltaisi saatu paljon pahaa aikaa ryssälle jos oltaisi haluttu. Venäjällähän alkoi juuri 1921 paha nälänhätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe