Minkeille ja ketuille vaaditaan isompia häkkejä, pesiä ja uima-altaita. Miten sitten esim. Kiinassa syödään elävänä teurastettua käärmettä? Pitäisikö niilläkin olla omat uima- ja kahluualtaat?
Kettutytöille kysymys
Golden Island Fox
6101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eräässä dokkarissa mikä oli kiinasta, niin nyljettiin elävänä kettuja. Kolkatiin vain ja nyljettiin. Samassa pätkässä keitettiin kissat elävänä ja syötiin sen jälkeen ravintolassa. Eli kannattaisiko kettytyttöjen ja muiden hihhuleiden pyrkiä vaikuttamaan siellä missä todellisia ongelmia on.
No kunhan Suomessa ja muualla Euroopassa tukieläinten ja muidenkin eläinten kasvatus loppumaan, saadaan se siirretyksi Kiinaan, Afrikkaan ja muihin eläinsuojelullisesti kehittyneisiin paikkoihin.
Silloin varmaan kettutytöt ja muut hengenheimolaiset ovat tyytyväisiä aikaansaannoksiinsa.
Sori, turkiseläimet lipsahtivat tukieläimiksi. No tukevathan ne ainakin kettutyttöjä.
Teidän logiikka kuulostaa oikein hyvältä. Jos kiinalaiset kohtelee elukoita kaltoin niin suomalaistenkin pitää saada tehdä niin. Teidän mielestä eläinten oloja ei saa Suomessa parantaa koska jossain hinkuintiassa sellaiselle nauretaan. Näinhän se menee, että kun ei ole haluja eikä edes mielenkiintoa nähdä eläinten kärsimyksiaä niin "keskustelu" menee tuollaiseksi huuteluksi ja ivaamiseksi.
Kuinka on sitten mahdollista, että suomalaisten tuotantoeläimet ovat niin hyvinhoidetun näköisiä näyttelyissä? En oikein jaksa uskoa, että Suomessa hoidettaisiin huonosti tuotantoeläimiä.
Kuinka on sitten mahdollista, että esim. Kanadasta tulee arvostettu henkilö arvostelemaan tuotantoeläimiä, siis antamaan pisteitä eläinten rakenteesta jne., eihän sellaisia hyviä pisteitä voisi antaa ollenkaan, jos eläimet olisivat kärsineet.
Jalostus on mennyt niin pitkälle (turkiseläimet loistoesimerkki tästä) ettei eläimen ulkonäöstä voi paskaakaan päätellä kuinka terve se on. Siellä niitä viruu kettuja häkeissään ilman silmää ja raajat verissä, tuskin enää hengittäen, mutta turkki sen kun kiiltää.
Voi, kyllä mä nauran makoisasti teille, jotka saatte elantonne kettujen massamurhaamisesta, sitten kun tarhaus Suomessa kielletään. Maksan paljon mielummin teidän Kelan tukirahojanne kun kettuhäkkien laajennuksista.
Mitähän kouluja te olette käyneet? Ainiin, ette varmaan mitään kun olette kyseiselle alalle päätyneet, mutta muistuuko mieleen kuinka esim orjuus on aikoinaan kielletty? Tai naiset saaneet äänioikeuden????
Ei se missään nimessä ole kaikkialla tapahtunut samaan aikaan, vaan PAINE tehdä niin, sai maat yksi toisensa jälkeen muuttamaan toimintamallejaan.
Sen vuoksi on ihan turha vedota siihen, kuinka Kiinassa tai jossain muussa hyvin myöhään avautuneessa maassa asiat hoidetaan. Kyllä se paineaalto sinnekin aikanaan leviää! Onko teillä edes MITÄÄÄÄÄN hajua Kiinan historiasta???