Andropov siinäpä vasta mies

Ei ainoastaan suomalaisia murhannut vaan jumalauta piti mennä vielä afgaani lapsiakin tappamaan. Yuri naureskeli aina että ei tuo vielä mitään jos afgaani ipana saa luodista sillä hän henkilökohtaisesti antoi aikanaan suomalaislapselle luodista vaikka juoksi karkuun suomalaisjoukkujen saavuttua paikalle.
456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Juri Adropov oli rautainen jätkä.Hän oli,kuten hyvin tiedetään,jatkosodan aikana johtamassa ja koordinoimasssa uljaiden neuvostopartisaanien toimia suomalaisia siviilikohteita vastaan erityisesti Pohjois-Suomen alueella.

Mikäli hän olisi toiminut Suomessa jo Vapaussodan aikana niin kyllä äv-retardit olisivat silloin,ja miksei tänäänkin,olleet mielissään.

Toinen rautainen jätkä NL:ssa oli Mihail Suslov.Hän oli NKP:n pääideologi.Toisen maailmansodan aikana hän oli vastuussa mm.muslimiväestön ja tsetseenien pakkosiirroista Siperian lauhaan ilmastoon.

Mihail Suslov oli NKP:n pääideologina II-maailmansodan jälkeen myös koordinoimassa NL:n miehittämien Baltian maiden ideologisia suuntauksia.

Äänestä

eiks se neukkujen Afganistanin sota ollut juuri samaan aikaan kuin falklannin sota.
Ja jos muistan oikein niin Amerikka boikotoi Moskovan olympialaisia sen Afganistanin sodan takia (vai taisiko olla se Falklannin sota)
Ehkä Venäläiset olisivat voineet poistaa lipustaan ne tyokalut ja lisätä vähän valkoista ja sinistä lippuun. Sillä ovathan britit afganistalaisia vastaan sotineet 1800 luvulla.

Äänestä
  • Se pitää paikkansa,että USA boikotoi Moskovan olympialaisia juuri NL:n aloittaman Afganistanin sodan takia.Falklandin sodalla,Iso-Britannia vs.Argentiina,ei ollut mitään merkitystä Moskovan olympialaisten boikotointiin.

    Äänestä

Miksi ei?
Siis Afganistanin sota oli vääryys, mutta Falklannin ei.
Mitä eroa noiden välillä oli? Lippuko?

Herra Margareetta Thatcher halusi näyttää mies poliitikoille että hänellä on munaa ja oli kiva kun sai nädä miten uudesti keksityt aseet toimivat. Jopa koko laivallinen argentiinalaisia upotettiin. Ja ne olivat vain argentiinalaisia. Nyt paikallisilla saarelaisilla on oikein miinakenttä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


irinan taksa kirjoitti:

Ei ainoastaan suomalaisia murhannut vaan jumalauta piti mennä vielä afgaani lapsiakin tappamaan. Yuri naureskeli aina että ei tuo vielä mitään jos afgaani ipana saa luodista sillä hän henkilökohtaisesti antoi aikanaan suomalaislapselle luodista vaikka juoksi karkuun suomalaisjoukkujen saavuttua paikalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu